Papa Franjo otputovao je iz Mongolije, odredišta njegova 43. međunarodnog apostolskog putovanja na kojem je bio hodočasnik u glavnom gradu Ulaanbaataru, u maloj Crkvi te srednjoazijske zemlje. Zrakoplov A330 Ita Airwaysa, s Papom, njegovom pratnjom i oko 70 novinara, poletio je u 12 sati i 3 minute (06.03 u Italiji) iz međunarodne zračne luke Džingis-kan u Ulaanbaataru. Nakon otprilike devet i pol sati leta, zrakoplov će sletjeti u rimsku zračnu luku Leonardo da Vinci-Fiumicino oko 17 sati.
Oproštajna ceremonija
Po običaju, ceremonija oproštaja održana je u zračnoj luci prije polijetanja, kamo je Papa stigao automobilom nakon susreta s karitativnim djelatnicima u Kući milosrđa. Po dolasku Svetoga je Oca dočekala ministrica vanjskih poslova Mongolije Batmunkh Battsetseg. Odmah nakon pozdrava izaslanstava, jedna je mlada žena papi Franji dala buket cvijeća, a on je obećao da će ga ponijeti Gospi. Potom se pozdravio s kardinalom Giorgiom Marengom, apostolskim prefektom Ulaanbaatara, koji je bio uz njega tijekom cijelog posjeta, te ušao u zrakoplov. Tijekom leta održat će se tradicionalna konferencija za novinare koji putuju u zrakoplovu zajedno s Papom.
Brzojav mongolskom Predsjedniku
Papa je odmah nakon polijetanja uputio predsjedniku Mongolije, Ukhnaagiinu Khürelsükhu, brzojav u kojem je još jednom izrazio zahvalnost mongolskim vlastima i narodu na toploj dobrodošlici i velikodušnom gostoprimstvu koje mu je pruženo proteklih dana. Upućujući svoje pozdrave zajamčio je trajnu molitvu za mir, jedinstvo i prosperitet te zemlje te na sve zazvao obilni Božji blagoslov.
Foto: Cathopic
Četverodnevno putovanje
Tako završava to prvo apostolsko putovanje jednog pape u Mongoliju. Na putovanju koje je započelo 1. rujna papa Franjo se u glavnom gradu Ulaanbaataru susreo s državnim vlastima i malom lokalnom kršćanskom zajednicom u katedrali svetih Petra i Pavla, kao i s lokalnim vjerskim vođama i upraviteljima "Kuće milosrđa". Bio je to opći veliki zagrljaj sa zemljom smještenom između Rusije i Kine, koja – kako je sâm Papa rekao u svom prvom govoru upućenom vlastima – može odigrati temeljnu ulogu na međunarodnoj sceni, ponajviše u svrhu općega mira.