Potičem vas da i dalje ulažete napore kako biste doprinijeli oživljavanju vjere i ljubavi prema svetoj Euharistiji, izvoru i vrhuncu kršćanskog života.
Tim je riječima papa Franjo izrazio zahvalnost članovima Organizacijskog odbora za rad kojim promiču ljubav prema Euharistiji, pripremajući se za nadolazeći Nacionalni euharistijski kongres u Sjedinjenim Američkim Državama.
Uistinu, Euharistija je Božji odgovor na najdublju glad ljudskog srca, glad za autentičnim životom jer u Euharistiji je sam Krist među nama, on nas hrani, tješi i podupire na našem putu, rekao je Sveti Otac.
Nažalost, danas među katoličkim vjernicima ima onih, požalio se Papa, koji vjeruju da je Euharistija više simbol nego stvarnost Gospodinove prisutnosti i ljubavi.
Papa je u svojim primjedbama izrazio zabrinutost da se euharistijsko klanjanje sve više gubi i da se moramo boriti protiv tog trenda. Također je rekao da trebamo cijeniti starije osobe koje su često odbačene, ali koje svojim iskustvom, mudrošću, molitvom i predanošću daju lijep i snažan primjer narodu.
Osjećaj strahopoštovanja pred Gospodinovim darom samoga sebe
Papa Franjo je napomenuo da se pravo značenje Euharistije treba staviti u prvi plan.
Nadam se da će Nacionalni euharistijski kongres nadahnuti katolike diljem Sjedinjenih Američkih Država da iznova otkriju osjećaj čuđenja i strahopoštovanja pred Gospodinovim velikim darom samoga sebe.
Sveti je Otac izrazio želju da Kongres treba potaknuti vjernike da provodu vrijeme s Gospodinom slaveći svetu misu, te ih jednako potaknuti na osobnu molitvu i klanjanje pred Presvetim.
Ne mogu ne spomenuti, rekao je Papa, potrebu njegovanja svećeničkih zvanja, jer kako je rekao sveti Ivan Pavao II., „bez svećeništva nema Euharistije“.
Svećenici su dužni slaviti svetu Euharistiju, istaknuo je rimski biskup.
Susret s Gospodinom koji je dao sve za nas
Papa je istaknuo vjerovanje da će Kongres biti prigoda da se vjernici sa još većim žarom obvežu biti misionarskim učenicima Gospodina Isusa u svijetu.
U Euharistiji se susrećemo s Gospodinom koji je dao sve za nas, koji se žrtvovao da bi nam darovao život, koji nas je ljubio do kraja. Postajemo vjerodostojni svjedoci radosti i preobražavajuće ljepote Evanđelja tek kada prepoznamo da ljubav koju slavimo u tom sakramentu ne možemo zadržati za sebe, već ju trebamo dijeliti sa svima.
Zbog toga nas, rekao je papa Franjo, Tijelo Kristovo potiče na snažnu i predanu ljubav prema bližnjemu, osobito prema onima koji pate ili su u potrebi.
Značajan trenutak u životu Crkve u SAD-u
Obraćajući se okupljenima na današnjoj audijenciji u Vatikanu, Sveti je Otac priznao da Nacionalni euharistijski kongres označava značajan trenutak u životu Katoličke Crkve u Sjedinjenim Američkim Državama.
Neka sve što činite, napomenuo je Papa, bude prigoda milosti za svakoga od vas, neka Gospodin svojom prisutnošću među vama ponovno probudi nadu i donese plodove vašem narodu.
Papa Franjo zaključio je obraćanje povjerivši ih zagovoru Blažene Djevice Marije, zajamčivši svoje molitve njima, njihovim obiteljima i mjesnoj Crkvi. Udijelio im je svoj blagoslov te ih zamolio da se i oni mole za njega.