vatikan sunset naslovna
Papa Franjo susreo se u Vatikanu, 17. travnja s izaslanstvom Zajednice blaženstava, crkvene obitelji rođene u Francuskoj prije pedeset godina. Zajednica je rasprostranjena na pet kontinenata te provodi apostolat s aktivnostima za mlade, marginalizirane i zalaže se za međureligijski dijalog: važno je da oni koji pate ili se osjećaju sami mogu pronaći mjesto gdje ih se može dočekati i saslušati.

Nakon nekoliko reorganizacija, skupinu, koja je proizašla iz Katoličke karizmatske obnove, vatikanska Kongregacija za ustanove posvećenog života i družbe apostolskog života priznala je 2020. kao Crkvenu obitelj posvećenog života s biskupijskim pravom. To je prva zajednica takve vrste.

Dar Crkvi i svijetu

U pripremljenom govoru koji im je uručio, papa Franjo je karizmu Zajednice blaženstava opisao kao dar Crkvi i svijetu. Istaknuo je i eshatološku dimenziju i iskustvo Pedesetnice kao središte njihovog identiteta, napominjući da se s njihovim poticajem, njihova karizma i dalje širi i očituje kroz život u Duhu, zajedništvo životnih stanja i apostolat.

Eshatološka dimenzija, rekao je rimski biskup, čini sadašnjim Kraljevstvo Božje u liturgiji, pjesmi i bratskom životu, dok se iskustvo Pedesetnice izražava u stalnoj potrazi za sjedinjenjem s Bogom, koja se ostvaruje kroz misu, klanjanje, molitvu u karmelskom predanju, te kontinuiranom molitvom u skladu s istočnokršćanskom duhovnošću.

Široki i raznoliki apostolati

Papa Franjo je pohvalio široke i raznolike apostolate koje Zajednica poduzima, uključujući liturgije, duhovne vježbe i humanitarne projekte u zemljama u razvoju. Osobito je istaknuo da članovi Zajednice rade na pomaganju maloljetnicima u potrebi, pomoći djeci s invaliditetom ili neuhranjenoj djeci te pomoći obiteljima u nepovoljnom položaju i samohranim majkama.

Sve je to, rekao je Papa, razlog za zahvaljivanje Bogu, osobito za vaše zalaganje u službi prema najkrhkijim i marginaliziranim ljudima u društvu koji je zagađen kulturom otpada.

„Vaše svjedočenje je nadahnuće“

Nakon što je spomenuo još nekoliko službi koje obavljaju članovi Zajednice, papa Franjo je rekao kako im je zahvalan za angažman koji pokazuju u posvećenom životu i služenju koje nude Crkvi i svijetu. Izrazio je i zahvalnost za vrijedan doprinos koji daju međureligijskom dijalogu, promicanju mira i zaštiti ljudskih prava, rekavši: Vaše svjedočanstvo nadahnuće je mnogima.

Završavajući svoje obraćanje Zajednici, papa Franjo ih je pozvao da sa žarom i bez straha idu naprijed i ustraju u svom poslanju, da s radošću i nadom svjedoče vjeru te da ostanu uvijek otvoreni i poslušni vodstvu Duha Svetoga.


Izvor: Vatican News – tc; am

Foto: Cathopic

Radio Marija

09:00 Biti prijatelj - ur. i vod.: vlč. Anđelko Katanec
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz nac. svetišta sv. Josipa u Karlovcu - ur. i vod.: mons. Antun Sente
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Isklijat će mladica iz panja Jišajeva - razmatranja u Došašću

Tijekom došašća svakoga dana u 7:45 i 20:45h čitamo ulomke knjige vlč. Ilije Čabraje Isklijat će mladica iz panja Jišajeva. Dolazak pravednoga...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Veljača 2018
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.