Dva dana prije putovanja u Demokratsku Republiku Kongo i Južni Sudan, Papa je zahvalio svima koji rade na pripremi tog dugo željenoga pohoda te istaknuo da će tamo poći kao hodočasnik mira i pomirenja
Papa: Nemojmo rasipati ono što imamo; širimo ekologiju pravednosti i milosrđa
Nakon molitve Anđeoskoga pozdravljenja danas, 29. siječnja, papa Franjo se spomenuo dviju zemalja izmučenih dugim sukobima - Demokratske Republike Kongo i Južnog Sudana, koje će pohoditi od 31. siječnja do 5. veljače u okviru svojega 40. apostolskog putovanja.
Demokratska Republika Kongo trpi, posebno na istoku zemlje, zbog oružanih sukoba i izrabljivanja; dok Južni Sudan, izmučen godinama rata, jedva čeka da prestane stalno nasilje koje mnogo ljudi primorava živjeti raseljeni i u teškim uvjetima.
Ekumenska vrijednost posjeta
Potom je pojasnio ekumensko obilježje tog hodočašća. U Južni će Sudan, naime, stići zajedno s canterburyjskim nadbiskupom i moderatorom Opće skupštine škotske Crkve.
Tako ćemo zajedno, kao braća, proživjeti ekumensko hodočašće mira.
Strah od velike destabilizacije istočne Afrike
Međusobne optužbe između Demokratske Republike Kongo i Ruande, za potporu pojedinim pobunjeničkim skupinama čine političku i društvenu klimu usijanom. U pitanju su mineralna bogatstva tog područja. Međunarodna zajednica strahuje da bi se sukob mogao proširiti s destabilizirajućim posljedicama za cijelo područje istočne Afrike.
Crkve u Južnom Sudanu i izgradnja mira
U Južnom je Sudanu pripadnost različitim vjerskim zajednicama ujedinjujući čimbenik društvenoga tkiva i života, u kontekstu izmučenom i uništenom desetljećima građanskih ratova. Kako ističe agencija Fides, ona je imala ulogu i u prevladavanju udaljenosti i etničkih suprotstavljanja koji potiču sukobe. Upravo su se tim kanalom tijekom godina pokušavali potaknuti mirovni pregovori.