svjetski dan djece unsplash featured

Prvi Svjetski dan djece održava se u Rimu 25. i 26. svibnja 2024. godine.

"Ta inicijativa odgovara na pitanje - Kakav svijet želimo prenijeti djeci koja odrastaju? Poput Isusa, želimo staviti djecu u središte i brinuti o njima," rekao je papa Franjo, s radošću najavivši ovaj susret s najmlađima.

Događaj pod pokroviteljstvom Dikasterija za kulturu i obrazovanje

Događaj, koji će okupiti u Rimu tisuće dječaka i djevojčica iz cijeloga svijeta, ima pokroviteljstvo Dikasterija za kulturu i obrazovanje, koji je već dao svoje pokroviteljstvo za događaj održan 6. studenoga pod naslovom „Učimo od dječaka i djevojčica“, a na kojemu se oko Pape, u Dvorani Pavla VI., okupilo 7500 djece sa svih kontinenata. Bio je to prekrasan susret glazbe i svjedočanstva koji je uvod u ono što će biti Svjetski dan djece u Rimu sljedeće godine.

Prijedlog malog Alessandra

Ideju o danu u cijelosti posvećenom mališanima Papi je u srpnju predložilo upravo jedno dijete, 9-godišnji Alessandro, tijekom Popecasta, drugog podcasta koji su vatikanski mediji realizirali s papom Franjom u vidiku Svjetskoga dana mladih u Lisabonu.

„Evo, sve činim novo“, naslov je Svjetskoga dana djece koji će se, po želji pape Franje, prvi put slaviti u Rimu krajem svibnja.

Nema ništa novo što se ne može povezati s djecom i njihovim transparentnim pogledom na svijet. Međutim, previše je očiju koje su vidjele i vide najokrutnije zlo; stoga im se treba nadoknaditi nevinost koja im je oduzeta.

„Evo, sve činim novo,“ poziv je na okupljanje koji papa Franjo upućuje najmanjima, koji će se 25. i 26. svibnja u tisućama okupiti u Rimu na prvom međunarodnom, njima posvećenom, događaju. Apel je to prije svega da budemo solidarni s onima koji neće moći sudjelovati, jer su zatočenici neljudskih situacija.

„Ne zaboravite one među vama koji se, još tako maleni, već bore s bolestima i teškoćama, u bolnici ili kod kuće, one koji su žrtve rata i nasilja, one koji pate zbog gladi i žeđi, one koji žive na ulici, one koji su prisiljeni biti vojnici ili bježati kao izbjeglice, odvojeni od roditelja, oni koji ne mogu ići u školu, oni koji su žrtve kriminalnih bandi, droge ili drugih oblika ropstva, zlostavljanja. Ukratko, svu onu djecu kojima se i danas okrutno krade djetinjstvo“, potaknuo je Sveti Otac.

Mali koraci mijenjaju svijet

Svi ste važni, piše papa Franjo, a svi smo mi „djeca i braća“, karike u vrlo dugom lancu koji ide od prošlosti do budućnosti i koji pokriva cijelu zemlju. Zbog toga, istaknuo je, savjetujem vam da uvijek pažljivo slušate priče odraslih: svoje mame, tate, djedova, baka i pradjedova! I ponajviše, slušajte prvog među prijateljima.

„S Isusom možemo sanjati o novom čovječanstvu i zauzeti se za društvo s više bratstva i pažnje prema našem zajedničkom domu, počevši od jednostavnih stvari, kao što su pozdravljanje drugih, traženje dopuštenja, ispričavanje, zahvaljivanje. Svijet se mijenja prije svega kroz male stvari, ne stideći se činiti samo male korake“, protumačio je Sveti Otac.

Prijateljstvo nema straha ni predrasuda

Papa se potom osvrnuo na vrijednost dijeljenja. Ne možete nikada biti sretni sami, napomenuo je Sveti Otac djevojčicama i dječacima, jer radost raste u onoj mjeri u kojoj se dijeli s drugima. To je zato što je svatko dar za druge, podsjetio je Papa i dodao: „lijepo je zabavljati se, svi zajedno, ne ostavljajući nikoga iza sebe. Ali ako te darove ne iskoristimo kako bismo bili zajedno, uvijek ćemo biti nezadovoljni i nikada nam neće biti dovoljni.“

„Prijateljstvo je lijepo i raste jedino tako, u dijeljenju i praštanju, uz strpljenje, hrabrost, kreativnost i maštu, bez straha i bez predrasuda“, poručio je.

Ljepota je u licima djece

U posljednjem dijelu poruke Franjo povjerava „važnu tajnu“, odnosno da je za istinsku sreću potrebno mnogo moliti, i to svaki dan, jer molitva nas izravno povezuje s Bogom, ispunjava naša srca svjetlom i toplinom i pomaže nam sve činiti s povjerenjem i smirenošću. Papa preporučuje da se to čini posebno uz molitvu Oče naš, moleći ju ujutro i svake večeri u obitelji, ali ne kao neku formulu, nego razmišljajući o riječima koje nas je naučio Isus koji nas, kako je istaknuo Papa, poziva i želi da s Njim budemo protagonisti toga svjetskog dana, graditelji novoga, humanijeg, pravednijeg i miroljubivijeg svijeta. Poruku papa Franjo završava predlažući molitvu:

Dođi Duše Sveti,
pokaži nam svoju ljepotu
koja se odražava na licima
djevojčica i dječaka na zemlji.
Dođi Isuse,
koji sve činiš novim,
koji si put koji nas vodi k Ocu,
dođi i ostani s nama.
Amen.

 


Izvor: Vatican News - aa

Foto: Yannis - Unsplash

Radio Marija

13:00 Čitamo knjigu - Stjepan Harjač: Duhovna rosa
13:30 Obavijesti i najava programa
13:45 Glazba
14:00 Pozdravi, čestitke i preporuke

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.