Današnji sveti zaštitnik Bruno, osnivač kartuzijanskog reda, rodio se oko 1030. u Kölnu. Školovao se u rodnom gradu i u francuskom gradu Reimsu, a za svećenika je zaređen u Kölnu oko 1055. Omiljeni, glasoviti profesor slobodnih vještina i teologije, upravljao je katedralnom školom u Reimsu od 1057, a 1075. postao nadbiskupijskim kancelarom. Nezadovoljan svjetovnošću, nedostojnošću, mlitavošću i nehajem tadašnjeg višeg svećenstva i ponukan vizijom osamljenog pustinjačkog života, povukao se 1084. u alpski planinski lanac Chartreuse nedaleko Grenoblea (pokrajina Dauphiné). Tamo je sa šestoricom istomišljenika uz pomoć biskupa Grenoblea, svetog Huga, osnovao prvi kartuzijanski samostan Grand Chartreuse. On i njegova subraća živjeli su u siromaštvu i molitvi i uzdržavali se kao prepisivači rukopisa. Odazvao se 1090. pozivu svog nekadašnjeg učenika, Urbana II, pape reformatora, i postao njegov savjetnik u Rimu.
Duboko prožet molitvenom duhovnošću, trapljenjem i pobožnošću prema Djevici Mariji, otklonio je nadbiskupsku čast u Reggiu di Calabria i povukao se 1091. iz javnog života u pustinjačku nastambu Santa Maria della Torre u Kalabriji (biskupija Squillace). Tamo je 1095. sagrađen kartuzijanski samostan svetog Stjepana, na mjestu koje danas nosi svečevo ime, Serra San Bruno. Bruno je ondje preminuo na današnji dan, 6. listopada 1101. Papa Grgur XV. uvrstio ga je 1623. među svece. Zaštitnik je Kalabrije, Rusina, opsjednutih osoba i trgovačkih marki. Danas u svijetu postoji 25 kartuzijanskih samostana, od toga 5 ženskih, s oko 370 redovnika i 75 redovnica. Nama najbliži su kartuzijanci iz Pleterja (općina Šentjernej) u Sloveniji, među kojima ima i Hrvata.
Sretan i radostan imendan od srca želimo svima koji nose imena Bruna i Bruno!
Izvor: župa sv. Nikole biskupa, Jastrebarsko
Foto: Autor José de Ribera - The Yorck Project (2002) 10.000 Meisterwerke der Malerei (DVD-ROM), distributed by DIRECTMEDIA Publishing GmbH. ISBN: 3936122202., Javno vlasništvo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=158257