Zavirite u naš arhiv i u našoj emisiji „Imam li pravo?“ emitiranoj uoči blagdana Tijelova, 7. lipnja 2023. godine, poslušajte važne informacije i savjete za svakog katolika koje donosi urednik i voditelj fra Tomislav Glavnik.
Srednji vijek je bilo vrijeme svetačkog, mističnog života mnogih. Kršćani su se u srednjem vijeku sve rjeđe pričešćivali jer se jako naglašavala ljudska nedostojnost za primanje tako uzvišenog sakramenta. Pučka pobožnost je sve više na misama častila Krista prisutnog po prilikama kruha i vina, a sve manje doživljavala da se tu radi o Kristu žrtvovanom koji se svima nama daje kao hrana.
Misa je postala trenutak slavodobitnog silaska Krista među vjernike, postala je samo promatranje posvećene hostije. Ta se pobožnost počela širiti nakon 1000. godine, posebno na području današnje Belgije.
Jedna privatna objava Ivane od Retinea, poglavarice jednog samostana u blizini Ligea, potaknula je na slavlje Tijelova. Ivana je u molitvenom zanosu vidjela jedan svjetao krug čiji je tek jedan isječak bio taman. Razumjela je da taj jedan krug predstavlja liturgijsku godinu kojoj nedostaje jedan blagdan u čast Presvetog oltarskog sakramenta. Tadašnji su teolozi prihvatili istinitost tih objava pa je onda i biskup iz Ligea 1246. odredio da se u njegovoj biskupiji slavi Tijelovo u četvrtak iza svetkovine Presvetog Trojstva.
Sveta Klara Asiška koja je živjela između 12. i 13. stoljeća, kao djevojka i žena svetačkog života, pričešćivala se do sedam puta godišnje. To se tada smatralo herojskim, svetačkim činom. Danas smo možda u situaciji da pričesti pristupamo ne razmišljajući puno o tome. Poslušajte emisiju i otkrijte kako danas ljudi razmišljaju i pristupaju Presvetom tijelu Kristovu.
Više o tome slušajte u našoj emisiji u arhivu: