Siromaštvo u dubljem poimanju na duhovan način te riječi označava svijest da bez Boga nemamo ništa. Od Gospodina smo primili dar života i što je još važnije dar spasenja. Upravo je Marija ona koja je svjesna da je sve primila od Boga na dar. Marija je svjesna da je pred Bogom neznatna službenica i da nije zaslužila njegovu ljubav, a opet u isto vrijeme stječe nevjerojatne zasluge jer prihvaća biti potpuno predana u njegovu volji i služiti očitovanju njegove slave u povijesti čovječanstva. Marija ne uzima Bogu slavu i ne prepisuje ju sebi nego upravo svojim životom očituje Božju slavu, a u isto vrijeme Bog i nju proslavlja zato što je savršeno siromašna u duhu i ne želi ništa ze sebe i što se smatra neznatnom službenicom. Marija nam na najbolji mogući način poručije i svjedoči da su istinite riječi blaženstva koje nam je daravo njezin Sin, blago siromasima duhom njihovo je Kraljevstvo nebesko. Kraljevstvo nebesko stoga na poseban način pripada Mariji, koja je Kraljica svih svetih i blaženih. Što se tiče proživljavanja teških i siromašnih trenutaka ovdje na zemlji, oni nisu miomišli ni Mariji stoga nam može biti izvrsna učiteljica kako se možemo suočiti s takvim trenutcima i na našem životnom putu.
Marija živi skromnim i jednostavnim načinom života ne znajući da će ju Gospodin izabrati za najveće i najodgovornije poslanje u povijesti čovječanstva, a to je da prihvati biti Majka Spasiteljeva kako bi ljudski rod mogao biti spašen od robovanju zlu i grijehu. Upravo preko siromašne i jednostavne Djevice, Bog ulazi u ljudsku povijest postajući jedan od nas. Nakon prihvaćanja tog nevjerojatnog božjeg plana, Marija se susreće sa brojnim izazovima. Poput najsiromašnije žene mora roditi Isusa u siromašnim i neizvjesnim uvjetima. Poput mnogih siromaha u ljudskoj povijesti Marija i Josip bivaju odbijeni na mnogim adresama, te Marija mora poroditi Spasitelja u štalici. Zatim Marija, Josip i novorođenče moraju poput siromašnih izbjeglica ići na opasan put u Egipat. Svo vrijeme Marija ponizno služi u svojoj Svetoj Obitelji, pazeći na malenoga Isusa i sudjelujući u njegovu odrastanju. Odgaja ga u skromnome duhu, u jednom siromaštvu, koje nije bijeda, nego upravo suprotno predivno ozračje ispunjeno svime bitnim. Sveta Obitelj nije bila materijalno bogata, ali imali su sve što im je potrebno za normalan i blagoslovljen život. Povrh svega bili su bogati svime onim što je uistinu bitno. Bili su bogati ljubavlju smislom radošću i istinskim zajedništvom.
Drugim riječima bili su bogati Bogom jer su upravo to plodovi koji dolaze od Boga. Pravo siromaštvo se sastoji upravo u tomu, biti slobodan od svega suvišnoga kako bi mogli biti bogati Bogom. Zamolimo Gospodina da nas po Marijinom zagovoru i primjeru potakne da živimo duh istinskog siromaštva kako bismo se iz dana u dan sve više mogli bogatiti Bogom. Molimo da možemo sve naše materijalne stvari i materijalna dobra staviti u službu Bogu i drugima i da ne budemo na ništa navezani nego da sve služi na dobar način. Molimo da nas Gospodin osiromaši od svega onoga suvišnoga u našem srcu, najviše od grijeha i učini slobodnom i radosnom djecom Božjom i djecom Marijinom kako bi postali njezini ljubljeni sinovi i kćeri koji su s njom na poseban način povezani i njoj slični. Molimo Marijin zagovor da možemo strpljivo podnosi te životne teškoće, pa i trenutke materijalne oskudice ako se dogode i da u tim trenucima ne gubimo vjeru u pomoć Božje providnosti koja će se za nas pobrinuti, kao što se pobrinula i za Svetu Obitelj. Molimo da nas Gospodin po Marijinu zagovoru na poseban način isprazni od naše oholosti koja nam spriječava da živimo duh blaženstva - blago siromasima duhom. Povjerimo svoj život Bogu po Mariji i recimo Isuse potpuno ti se predajem po Mariji i Marijo potpuno sam tvoj, Totus Tuus. Ako budemo potpuno Marijini bit ćemo potpuno i Isusovi na poseban način.
Razmatranje možete poslušati u našem arhivu:
Tekst: fr. Ivan Dominik Iličić, OP
Foto: Zeisterre, Wikimedia Commons