srce isusovo bez pozadine min


 AUTOR: p. Stjepan Fridl


Ovim zazivom vraćamo se mislima u Stari zavjet u Šator Božji, šator Saveza u kojem se čuvaju ploče Božjih zapovijedi i kovčeg Saveza. U tom šatoru Mojsije razgovara sa svojim Bogom; moli za svoj narod. U Božjem šatoru je bilo vječno svjetlo; a knjiga o Samuelu spominje da je Samuel bio čuvar toga svjetla.

Šatori Višnjega su biblijski simbol Božje prisutnosti u svijetu i među ljudima. Spominje se kao središte izraelskog štovanja u Starom zavjetu, a kasnije se šatori Višnjega pojavljuju i u Novom zavjetu, kao metafora za spasenje koje nam je Isus Krist donio. Njegovo Srce je simbol ljubavi, milosti i suosjećanja koje je  Krist imao prema svim ljudima. To se srce često prikazuje u kršćanskoj umjetnosti kao otvoreno srce s krunom trnja, ranom i plamenom, simbolizirajući patnju, žrtvu i ljubav.

Srce Isusovo i šatori Višnjega imaju dvostruku simboliku: Srce Isusovo predstavlja ljubav koju je Bog pokazao prema ljudima, a šatori Višnjega predstavljaju Božju prisutnost i blizinu.

Molitva može biti usmjerena prema Srcu Isusovom, kao simbolu ljubavi, zahvalnosti i potrebe za oprostom. Molitva šatora Višnjega može nas usmjeriti prema Božjoj prisutnosti u našim životima. Podsjeća nas da je Bog uvijek s nama i da se možemo pouzdati u Njegovu ljubav i brigu u svemu što radimo te se možemo osloniti na Njega u teškim životnim teškoćama i potrebama.  

         „Mladi je Samuel služio Jahvi pod nadzorom Elijevim; …Jednoga je dana Eli ležao u svojoj sobi - oči su njegove počele slabiti te više nije mogao vidjeti - svijećnjak Božji još ne bijaše ugašen i Samuel je spavao u svetištu Jahvinu, ondje gdje je bio Kovčeg Božji“. (1Sam 3, 1-3).

         Isusovo Srce postaje šator Novoga Saveza. U njemu je pohranjen novi Zakon ljubavi: njegovo presveto Tijelo i kovčeg novog saveza: njegova presveta Krv. Ovako čitamo u Matejevu evanđelju: „I dok su blagovali, uze Isus kruh, izreče blagoslov pa razlomi, dade svojim učenicima i reče: "Uzmite i jedite! Ovo je tijelo moje!" I uze čašu, zahvali i dade im govoreći: "Pijte iz nje svi! 28Ovo je krv moja, krv Saveza koja se za mnoge prolijeva na otpuštenje grijeha“. (Mt 26, 26-28). U Isusovu Srcu imamo zalog otkupljenja i zalog Očeve ljubavi. U Isusovu Srcu gori i vječno svjetlo, a to je njegovo obećanje da će ostati uz nas svaki dan do kraja svijeta.

         Svaki kršćanin je na neki način Šator Višnjega. Isus nam je darovao svoje Tijelo i Krv u svetoj Pričesti. Svaka sveta pričest je potvrda saveza između Isusa i njegovih vjernika. Isus nam je darovao zakon ljubavi i mi nosimo u šatoru našeg srca duh ljubavi. Možemo se sjetiti zanosne pjesme svetog Pavla, koju nazivamo Himnom ili Hvalospjev ljubavi: ljubav je velikodušna, dobrostiva je ljubav, ne zavidi, ljubav se ne hvasta, ne nadima se; nije nepristojna, ne traži svoje, nije razdražljiva, ne pamti zlo;6ne raduje se nepravdi, a raduje se istini; sve pokriva, sve vjeruje, svemu se nada, sve podnosi. Ljubav nikad ne prestaje“. (1Kor 13). Bilo bi korisno, znati tu himnu napamet,  kao podsjetnik da smo šator u kojem stanuje ljubav.

         Naša nebeske Majka Marija je u svom krilu nosila Isusa, pa je stvarno bila šator Isusova Srca. Neka nas ona nauči, kako čuvati vječno svjetlo vjere u šatoru našeg srca. Amen.

Poslušaj promišljanje bez pozadine

 

Radio Marija

00:03 Glazba
00:30 Imam li pravo? - tema: Bolest - prilika za promjenu života?; ur. i vod.: fra Tomislav Glavnik
01:30 Glazba
02:15 Krunica - Otajstva svjetla

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2056
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.