Razmatranja na temelju lauretanskih litanija pratite u programu Radio Marije svakoga dana u 7:45 i 20:45.
AUTOR: Vlč. Bruno Diklić
Današnje razmatranje stavlja pred nas lik Blažene Djevice Marije Pomoćnice kršćana.
Već na prvim stranicama Ivanova evanđelja nalazi se izvještaj o čudesnom pretvaranju vode u vino na jednoj svadbi u Kani Galilejskoj. Naime, židovske su svadbe bile vrlo svečane te su trajale po nekoliko dana. Lako se moglo dogoditi da ponestane vina i drugih namirnica. Upravo Marija, Isusova Majka, primjećuje ovu sramotu koja se dogodila mladencima. Ona kaže Isusu, onako jednostavno i majčinski: Vina nemaju! Skreće mu pozornost na nestašicu vina. Ali Isus nije uvjetovan njezinom molbom. Štoviše, moglo bi nam se učiniti da na te njezine riječi reagira oštro: Ženo, što ja imam s tobom? No, Marija ima apsolutno povjerenje u svoga Sina i zato potpuno sigurno može reći onima oko sebe: Što god vam rekne, učinite!
Ipak, vidimo da Isus ne odbija učiniti znamenje. On na čudesan način pretvara vodu u vino. Upravo zbog Marijinog nenadmašivog stava povjerenja Isus uvažava njezinu molbu. Za razliku od tolikih drugih ljudi koji stalno traže čuda kako bi vjerovali, Marija od početka ima povjerenje u Isusa. Njezino je srce potpuno predano i povjereno Sinu. Zbog toga je Isus uslišao molbu svoje Majke koja je priskočila u pomoć mladencima.
Od prvih su vremena kršćani u Mariji prepoznavali svoju Pomoćnicu koja za njih spremno posreduje kod dobroga Boga. “Marijanskom” papi Piju V. pripisuje se umetanje ovog zaziva u Lauretanske litanije 1571. godine. Sam blagdan Marije Pomoćnice kršćana ustanovio je papa Pio VII. 24. svibnja 1815. u znak zahvalnosti Mariji za njezinu spremnu pomoć pri porazu Napoleona te pri povratku petrova nasljednika u vječni grad Rim. Pobožnost prema Mariji Pomoćnici kršćana na poseban je način u svome apostolatu širio sveti Ivan don Bosco. U svojim je pothvatima iskusio Marijin zagovor i pomoć: kao što je Marija bila prisutna zajedno s apostolima u Jeruzalemu na dan Pedesetnice, odnosno na početku djelovanja Crkve, tako je ona i dalje kroz sve vjekove bila i ostala zaštitnica, pomoćnica i majka cijele Crkve, svih njezinih pastira i cijelog naroda Božjega. Kao što je Marija bila prisutna na svadbi u Kani Galilejskoj, baš u onom trenutku kada Isus – božanski Zaručnik na početku svoga javnog djelovanja počinje oko sebe okupljati novu zajednicu – Crkvu; kao što je u tom trenutku pohitala u pomoć mladencima, tako i danas nastavlja spremno pomagati cijelu Crkvu.
Blagopokojni subotički biskup mons. Slavko Večerin, slaveći svetu misu u slavonskobrodskoj župi sv. Dominika Savija o blagdanu Marije Pomoćnice kršćana 24. svibnja 2017. godine, rekao je ove riječi: “Marija je u Kani pokazala smionu, odvažnu vjeru, koja je išla ispred vjere učenika i zagovornički rodila njihovu vjeru. (…) Kao kršćani pozvani smo iskoristiti moć Marijina zagovora, obratiti joj se za pomoć, moliti je da se vrati u naš dom, da nas prati na putu prema Isusu, prema nebu, ali i na putu života te da budemo uvijek otvoreni Marijinoj zagovorničkoj pomoći.”
Marijo, moguća djevice, ti velika i slavna obrano Crkve, ti osobita pomoćnice kršćana, ti koja obraćaš neprijatelja, ti koja uklanjaš krivovjerja, ti nas prati svojom majčinskom zaštitom, priteci nam u našim potrebama, a u slavu Očeva kraljevstva. Po Kristu, Gospodinu našemu. Amen. (Molitva svetog Ivana don Bosca Mariji Pomoćnici kršćana)