Razmatranja na temelju lauretanskih litanija pratite u programu Radio Marije svakoga dana u 7:45 i 20:45.
AUTOR: Fra Ivan Bradarić
Kraljice mira, zaziv je koji tako rado upućujemo Blaženoj Djevici Mariji, u lauretanskim litanijama ali i inače. Jer, ovaj svijet, moj svijet, tako čezne za mirom.
Ipak, ovaj zaziv u lauretanske litanije unio je papa Benedikt XV. 1917. godine. Dakako, to su ratne godine, kada narodi čeznu i vape za prestankom rata i za mirom. Papa je pozvao sve vjernike da vape i mole za mirom zazivajući Kraljicu mira.
Mariju slavimo kao Kraljicu mira. S pravom. Jer ona je predokus raja nebeskog. Ona je jedina između svih ljudi bez grijeha bilo kakvog, i onog istočnog. Ona nosi sliku i svjedočanstvo kako je život u raju život u miru. To nije djelo ljudsko. Ma koliko god mir bio nešto za čim neprestano čeznemo i možemo utjecati da se i postigne, on nije samo ljudsko nastojanje. To je nešto puno, puno više.
Gdje i kada prestaje mir? Odnosno, kako ga postići?
Grijehom je prvi čovjek izgubio mir. Grijeh i danas u nas unosi nevjerojatan nemir. Mislim da ovo svatko od nas može vrlo dobro potvrditi, jer smo svi duboko iskusili grijeh, nemir, te s druge strane praštanje i mir. Ponajprije moramo dobro odgojiti svoju savjest da osjetimo i priznamo grijeh; da prepoznamo zlo koje činimo; da shvatimo svoj naopako okrenuti život. Mi smo ga okrenuli naopačke, a vrijeme u kojem živimo sve to još više podržava i potiče. Isus nam daje pravu istinu o nama.
Proroci o Spasitelju kojeg najavljuju da ima doći govore da će opet donijeti mir. Učinit ću s njima zavjet mira (Ez 34, 25). On sam će biti mir (Mih 5,5).
„Njegov dan rođenja jest rođeni dan mira“ – veli sv. Leon Veliki, papa. Evanđelje nam svjedoči kako su anđeli pjevali: Slava Bogu na visini i na zemlji mir ljudima, koji su dobre volje (Lk 2,13).
A naš Spasitelj je i došao navijestiti mir. Propovijedao je uvijek i svima o miru, pozivao na mir i pomirenje: Blago mirotvorcima, jer će se zvati sinovima Božjim (Mr 5,9). A na rastanku, kao oporuku svima nama je ostavio mir: Mir vam svoj ostavljam, mir vam svoj dajem. Ne dajem vam ga kao što svijet daje (Iv 14,27).
Kod svake svete mise, dakle u liturgiji, kao obvezna molitva Crkve, nalazi se molitva za mir. Prisjetimo se onih riječi koje izgovara svećenik: „molimo, ne gledaj naše grijehe, nego vjeru svoje Crkve, daruj joj mir i jedinstvo, kako je volja tvoja“, a zatim poziva vjernike da isti taj mir daju jedni drugima.
Zašto toliko naglašavamo taj mir? Mir u srcima. Mir među ljudima. Mir u svijetu. Zar ne čeznemo svi za mirom? Zar nam nije svakodnevno u ustima ta riječ? Zar nisu svakodnevno prepuni naši mediji govora o miru? Pa i ono najmanje dijete čim je progovorilo reći će: pusti me na miru! Svi žele mir, a pravi mir se nalazi i postiže samo s Bogom, u susretu s njim, u prihvaćanju njegovih pravila i načela, u nasljedovanju Krista, u nastojanju nasljedovanja krjeposti kojima je urešena i Marija.
Marija je Kraljica mira, jer je Majka Kneza mira – Isusa. Sveti Albert Veliki kaže: „Po Mariji je došao mir s neba na ljude i u svijet“. Crkveno bogoslužje zaziva Božje milosrđe da Marijinim molitvama udijeli mir našem vremenu. Vjernici su to odavno iskusili, kako je Marija put k miru.
Molimo Kraljicu mira da nam isprosi milost, da možemo nadvladati sitne osobne interese; te milost da znademo nepravdu strpljivo podnositi. Svatko od nas neka bude u svome kraju apostol mira. Sloga i mir znak su Božje prisutnosti među nama. Borimo se za taj mir. Jer znademo da Bog u svemu na dobro surađuje s onima koji ga ljube, koji se zauzimaju za mir.
Kraljice mira, moli za nas!