Vječna Riječ Božja, Isus Sin Božji u jednom trenutku ljudske povijesti postaje čovjekom. Njegovim začećem po Duhu Svetom u krilu Djevice Marije započinje proces spasenja ljudskoga roda. Do 30 godine života Isus živi u skrovitosti jedne obične židovske obitelji. U 30. godini započinje svoj javni nastup krštenjem na rijeci Jordanu kod tadašnjeg proroka Ivana Krstitelja koji najavljuje dolazak obećanog Mesije i poziva ljude na obraćenje. 40. – dnevnim postom u pustinji gdje ga je Sotona iskušavao završavaju njegove pripreme za javni nastup. On obilazi Galilejom i Judejom pozivajući ljude na obraćenje, tj. promjenu života. Njegove propovijedi su izravne i otvorene. Obraća se svima.
Da bi ljudima što bolje pojasnio što znači obraćenje, odnosno promjena života, Isus upotrebljava jedan specifičan način govora. Riječ je o prispodobama ili kratkim i slikovitim pričama iz svakidašnjeg života na plastičan, odnosno opipljiv način približava značenje svojih duhovnih pouka i poruka. Najčešće se radi o stvarima i stvarnostima iz prirode, ali i iz međuljudskih odnosa (npr. dobri otac i rasipni sin, nepošteni upravitelj). U njegovim prispodobama susrećemo opise loze, trsa, vinograda, smokava, maslina, žita, zatim raznih klimatoloških zbivanja (dan, noć, sunce, mjesec, zvijezde, kiša, vjetar, oblak, munje i gromovi, oluje, itd.)
Među najpoznatije prispodobe spadaju: 1. SOL ZEMLJE I SVJETLOST SVIJETA, 2. NUTARNJA SVJETLOST 3. DVA PUTA, 4. LAŽNI PROROCI U OVČJEM RUHU, 5. KUĆA NA STIJENI I KUĆA NA PIJESKU, 6. PONOVNI PAD, 7. SIJAČ, 8. KUKOLJ, 9. ZRNO GORUŠIČINO, 10. KVASAC, 11. BLAGO I DRAGOCJENI BISER, 12. RIBARSKA MREŽA, 14. IZGUBLJENA I NAĐENA OVCA, 15. PRISPODOBA O OKRUTNOM DUŽNIKU, 16. RADNICI POSLJEDNJEG SATA, 17. PRISPODOBA O DVA SINA, 18. VINOGRADARI UBOJICE, 19. PRISPODOBA O SVADBENOJ GOZBI, 20. PRISPODOBA O BUDNOM UPRAVITELJU, 21. PRISPODOBA O DESET DJEVICA, 22. PRISPODOBA O TALENTIMA, 23. PRISPODOBA O MANAMA, 24. PRISPODOBA O SVJETILJCI I O MJERI, 25. PRISPODOBA O SJEMENU KOJE SAMO RASTE, 26. STABLO SE POZNA PO PLODOVIMA, 27. ISUSOV SUD O SUVREMENICIMA, 28. PROTIV LICEMJERJA /KVASCA FARIZEJSKOG, 29. ZGRTANJE VARAVA BOGATSTVA, 30. NEPLODNA SMOKVA, 31. IZGUBLJENA I NAĐENA DRAHMA, 32. IZGUBLJENI I NAĐENI SIN, 33. NEPOŠTENI UPRAVITELJ, 34. NE MOŽE SE SLUŽITI DVOJICI GOSPODARA, 35. BOGATAŠ I LAZAR, 36. SLUŽITI PONIZNO, 37. USTRAJNOST U MOLITVI, 38. FARIZEJ I CARINIK, 39. UDOVIČIN DARAK, 40. ISUS - DOBRI PASTIR, 41. TRS I LOZA, 42. MRŽNJA SVIJETA NA ISUSOVE UČENIKE, 43. DJELOVANJE DUHA SVETOGA, 44. ''OPET ĆETE ME VIDJETI'', 45. ZAVRŠETAK GOVORA – POBJEDA NAD SVIJETOM.
Ako je Isus izabrao taj način obraćanja ljudima, onda je očito da je to i najbolji način na koji će čovjek moći razumjeti pouke i poruke koje su mu upućene. Ovim načinom govorenja Isus se prilagođava ljudima, odnosno spušta se na njihovu razinu kako bi im bio blizak kao čovjek čovjeku, brat bratu, učitelj učeniku, prijatelj prijatelju i na kraju kao Spasitelj spašeniku.
Stoga su prispodobe tako simpatične, privlačne i djelotvorne.
Autor: Božo Barun