Danas je 124. rođendan Danice Širola.
Tko je bila Danica?
Djevojka, učiteljica, koja je silno željela stupiti u samostan. Rođena je u Karlovcu 18. travnja 1900. od oca Stjepana i majke Ćirile plemićkog podrijetla. Otac je bio učitelj. Kad je Danica imala dvije godine, otac je dobio namještenje u Zagrebu. Bo je to ugledan čovjek. Želio je da mu djeca budu obrazovana i disciplinirana. I obitelj se preselila u Zagreb.
Danica je imala 3 brata i pet sestara. Braća su studirala u Beču i u Pragu, a djevojke su završavale učiteljsku školu, jer je bila velika potražnja za učiteljicama. Danica je završila višu učiteljsku. Bila je drugačija od drugih. Vrlo pobožna i otmjena djevojka. Štovala je Srce Isusovo i Isusa u Presvetom oltarskom sakramentu. Bila je i članica Marijine kongregacije. Svaki dan je poslije škole, navraćala u crkvu svetog Vinka u Frankopanskoj ulici. I dugo bi se molila. Kasnije je odlazila u baziliku Srca Isusova, gdje je imala ispovjednika i duhovnika. Pisala je pjesme koje su objavljivane u Glasniku Srca Isusova. Zavjetovala je Bogu djevičanstvo doživotno i neopozivo.
Kao učiteljica radila je u Zagrebu, Krašiću i Svetoj Jeleni. Svagdje je, koliko je mogla širila pobožnost prema Srcu Isusovu, raspačavala glasnike i molitvenike. Obitelj je bila protiv toga da Danica ide u samostan. Ipak, Danica je pobijedila.
Kad je došla u Varaždin, liječnik ju je pregledao i rekao: „Neka ova gospojica što prije ide kući, ona ima tuberkulozu.“ Danica piše da su joj se noge odsjekle kad je to čula. Našla se pred zidom. No imala je jaku vjeru. Nastavila se liječiti i prikazivati Bogu svoje patnje i bolest. Na neki način radosno je prihvaćala taj križ. Liječila se četiri godine, a onda je 2. rujna 1926. preminula na glasu svetosti.
Iza nje je ostala bogata pisana ostavština: autobiografija, dnevnici, pisma i pjesme. Sve su to oci isusovci 95 godina čuvali u svome arhivu. To je sve prepisano i otisnuto u knjizi koja broji 888 stranica. Danas sve više ima štovatelja Danice Širole. Pokopana je u Zagrebu na Mirogoju, polje IX. grob 22.
Sve što danas činimo jest da se promiče glas svetosti ove uzorne djevojke, sveta života, kako bi se jednom otvorio postupak za proglašenje blaženom.
Tekst: s. Slavica Buljan