Predbozicni susret u Florentini 04

Predbožićni susret osoba s poteškoćama u razvoju slavonske regije održao se u subotu, 16. prosinca 2023. u dvorani Florentini Milosrdnih ss. sv. Križa u Đakovu. Ne može se opisati radost toga susreta osoba s poteškoćama u razvoju, nego samo doživjeti. Ono što ih čini sretnima je sudjelovanje u živim jaslicama, kako se to događa na sad već tradicionalnom predbožićnom susretu. Vrhunac je susreta bilo euharistijsko slavlje, koje je i ovaj puta održano u štalici, na oltaru, gdje se i danas rađa Isus. Budući da se slavi 800-ta obljetnica prvih živih jaslica koje je sv. Franjo upriličio u špilji u Grecciu, ovo slavlje imalo je posebno obilježje, jer su bolesne osobe mogle primiti i potpuni oprost, koji je Papa odobrio za cijelu Crkvu. Slavlje je predvodio pomoćni đakovačko-osječki biskup Ivan Ćurić, uz koncelebraciju kapelana Antuna Nikolića, duhovnika Zajednice Vjera i svjetlo u Đakovu, asistenciju bogoslova Karla Striškovića, okružen također i anđelima, dok su pastiri i kraljevi bili raspršeni među sudionicima u dvorani. Biskup Ivan je u homiliji povezao događaj prije 800 godina od prvih jaslica sa slavljem nazočnih na susretu. I tada se Euharistijsko slavlje odvijalo u špilji, gdje je Franjo htio imati baš i vola i magarca, kako bi se sve moglo vidjeti tjelesnim očima. Biskup je naveo riječi proroka Izaije: „Vol poznaje svog vlasnika, a magarac jasle gospodareve – Izrael ne poznaje, narod moj ne razumije“, kao i riječi sv. Ivana: „K svojima dođe, i njegovi ga ne primiše“. Time je potaknuo sudionike da se pitaju: „Vidi li moje oko, prepoznaje li moje srce Gospodina?“ Zaključio je porukom, da živimo od Božje blizine, sigurni u Njegovu ljubav, svjedočeći to dobrim djelima. U euharistijskom slavlju svi su rado sudjelovali u čitanjima, molitvi vjernika i pjesmama koje je animirao dječji zbor sv. Klare iz St. Mikanovaca.

Nakon mise slijedila je kratka predstava o Došašću, koju su izveli članovi dječje skupine KUD-a Sloga Satnica Đakovačka. Posebnost je bila, što su to djeca tamburaša koji od samih početaka, prije 25 godina, dolaze svirati na predbožićni susret. Slijedilo je zatim oživljavanje evanđeoskog izvještaja o rođenju Isusovu. Mariju, Josipa i Malog Isusa uprizorio je bračni par, s nedavno rođenim djetetom, čija majka je volonterka Terapijske radionice sv. Josipa. Tu su bili i anđeli, pastiri, a nisu manjkali ni kraljevi. U te uloge mogli su se svi uključiti, što je za djecu s poteškoćama posebno radostan doživljaj. Dovoljno je bilo promatrati njihova lica i doživjeti kako je ta radost nepatvorene i iskrena.

Ta se radost pretočila u pjesme i ples uz tamburice KUD-a Sloga Satnica Đakovačka. Osobe s poteškoćama glazbu osobito vole, zato su se rado uključili i pokretni i nepokretni u kolicima, kako bi sudjelovali u općem veselju. Uz to je ponuđena pica, kojom nadbiskupija svake godine časti ovaj skup, kao i kolači koje su darovali župljani iz Ivankova i drugih mjesta. Bilo je priređeno i „iznenađenje“: poznata slavonska pjevačica Marija Pavković Snaša razveselila je sve prisutne svojim omiljenim pjesmama, a djeca su gromoglasnim pljeskom nagradila njezin nastup. Za kraj su djeca i ove godine dobila poklone od hrvatskih obitelji iz Njemačke, kao i drugih donatora.

Ovaj predbožićni susret za osobe s poteškoćama u razvoju slavonske regije više od 25 godina organiziraju Milosrdne sestre sv. Križa u Đakovu u suradnji sa Župom Svih Svetih Đakovo i uz potporu mnogih donatora. U organizaciji su se posebno angažirali članovi Terapijske radionice sv. Josipa sa s. Marijom Klarom Klarić. Okupilo se oko dvije stotinjak ljudi iz Đakova, Kuševca, Ivankova, Vinkovaca, Osijeka, Sl. Broda i drugih mjesta. A djeca već sada pitaju, hoće li susret biti i dogodine! s. Rastislava Ralbovsky

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

03:30 Kroz stoljeća Crkve - tema: sv. Majka Terezija; ur.: dr. sc. p. Ivica Musa; vod.: Andrej Paulus
04:15 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Spomenici kulture koje nam je ostavio u baštinu zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac; ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.