31. godinu u kontinuitetu blagdan sv. Nikola proslavit će se u Rijeci svečanim liturgijskim slavljem u kapucinskoj crkvi Gospe Lurdske na Žabici, a ovim povodom pomorci će 3. prosinca, 25. put u kontinuitetu, hodočastiti brodovima u najstarije svetište sv. Nikole s ove strane Jadrana, ono u Kraljevici, koje je ove godine iz Barija dobilo relikvije, odnosno moći ovoga sveca na čašćenje. Program proslave najavljen je u četvrtak 30. studenog na konferencija za novinare u Velikoj dvorani Nadbiskupskog ordinarijata u Rijeci, a predstavili su ga članovi Organizacijskog odbora: povjerenik Apostolata mora Riječke nadbiskupije, Mario Gerić, gradonačelnik Kraljevice, Dalibor Čandrlić, načelnik Općine Kostrena, Dražen Vranić, kapetan Lučke kapetanije Rijeka i član nadbiskupijskog Apostolata mora, Darko Glažar i tajnica nadbiskupijskog Apostolata mora, Marica Njegovan.

20231130 095714 scaled

Moći sv. Nikole b. stigle u Kraljevicu

Program započinje na prvu nedjelju došašća, 3. prosinca, jedinstvenim hodočašćem brodovima u najstarije svetište posvećeno ovome svecu s ove strane Jadrana, onome u Kraljevicu. 25 jubilarno hodočašće ima biblijsku simboliku, rekao je povjerenik Apostolata mora Riječke nadbiskupije, Mario Gerić. „Jubilej se u Bibliji slavi svakih 25 godina i riječ je o vrlo značajnoj brojki koja ne govori toliko o prošlosti, koliko upućuje na budućnost. Slaviti jedan jubilej je prilika vratiti se izvorima, vratiti se temeljima i obnoviti onaj početni zanos, obnoviti početne namjere koje su bile poticaj da se ova hodočašća počnu organizirati i da su održavaju 25 godina u kontinuitetu.“

Pozivnica više svim hodočasnicima jest i prilika za čašćenje moći sv. Nikole biskupa koje su stigle u Kraljevicu iz Barija gdje se čuvaju posmrtni ostaci, odnosno relikvije ovoga sveca, rekao je Gerić istaknuvši da je riječ o relikviji prvoga stupnja.

Detaljnije o povijesti hodočašća pomoraca govorila je tajnica nadbiskupijskog Apostolata mora, Marica Njegovan, koja je na početku podsjetila kako je riječ o najstarijem svetištu posvećenom ovome svecu s ove strane Jadrana čija novoobnovljena kapelica datira iz 17. stoljeća. Također, podsjetila je i na povlasticu kraljevičkoj župnoj crkvi koju je izdao papa Pio VI. 1795. godine, prema kojoj će svi koji u nju hodočaste na dan njezinog zaštitnika, sv. Nikole b., dobiti oproštenje grijeha.

Brodovi, predvođeni brodom “Vid” isplovit će u nedjelju 3.prosinca u 9 sati ispred Lučke kapetanije Rijeka. Za građane je predviđen brod “Sfera”. Doček hodočasnika na rivi u Kraljevici je oko 10 sati, a misa u svetištu slavit će se u 11 sati. Nakon mise je druženje hodočasnika i pučanstva na Trgu Zrinski do 14 sati kada isplovljavaju brodovi s hodočasnicima. U povratku će brodskim sirenama pozdraviti mještane Bakarca te se u 15 sati zaustaviti u Lučici Podurinj od kuda će autobus hodočasnike odvesti u posjet Kući kostrenskih pomoraca, najavila je Njegovan. Središnju misu, 31. godinu u kontinuitetu, 5. prosinca u kapucinskoj crkvi Gospe Lurdske u Rijeci u 19 sati, s procesijom koja će krenuti u 18.30 sati predvodit će riječki nadbiskup Mate Uzinić. Zbog privremene regulacije prometa ovogodišnja procesija krenut će od Jadranskog trga, Ciottinom ulicom do kapucinske crkve, najavila je Njegovan.

Tradiciju je potrebno stvarati i njegovati i zato smo mi tu, rekao je kapetan Lučke kapetanije Rijeka, Darko Glažar najavivši posebno tri događaja koja će organizirati Udruga pomorskih kapetana Kostrena: 14. prosinca, spuštanje vijenca u more za nastradale pomorce broda „Petar Zoranić“ (14.12.1960. Bospor), 28. prosinca, spuštanje vijenca u more za nastradale pomorce brod „Dunav“ (28.12.1980. Pacifik) i 7. siječnja 2024., spuštanje vijenca u more za nastradale pomorce broda „Šabac“ (7.01.1962. La Manche). Zapovjednici na brodovima „Petar Zoranić“ i „Dunav“ bili su i iz Kostrene, rekao je Glažar.

Gradonačelnik Kraljevice, Dalibor Čandrlić, zajedno s načelnikom Općine Kostrena, Draženom Vranićem, potaknuo je vjernike na sudjelovanje u programu proslave sv. Nikole b. koji su ujedno i uvertira u proslave Dana grada Kraljevice i Dana Općine Kostrena. Načelnik Općine Kostrena najavio je da će Kuća kostrenskih pomoraca biti otvorena 1. prosinca, a u nedjelju 3. prosinca za hodočasnike će biti organiziran prijevoz autobusom od Lučice Podurinj, gdje će se iskrcati s broda, do Kuće kostrenskih pomoraca gdje će sudjelovati i u paljenju prve adventske svijeće. Povratak hodočasnika u Rijeku bit će osiguran autobusom, najavio je Vranić.

Na sam blagdan sv. Nikole b., 6. prosinca, u 9 sati je molitva za poginule pomorce Jadrolinije u Domovinskom ratu u holu Palače Jadran (zgrada Jadrolinije). U 10 sati je isplovljavanje MB Vid i spuštanje vijenca u more uz odavanje počasti svima stradalima i nestalima na moru, a u 13 sati isplovljavanje MB Vid prema mjestu stradanja broda „Igrane“ i „S. Nicolò“ te spuštanje vijenca u more uz odavanje počasti kostrenskim pomorcima. U župama koje slave sv. Nikolu b. kao svog nebeskog zaštitnika, mise će se slaviti prema župnim rasporedima.

Bogat program proslave sv. Nikole trajat će do 9. siječnja 2024. i bit će zaključen podmorskim hodočašćem ronilaca ispred KPA Adria, Lipica u Oštrom i ronjenju do kipa sv. Nikole.

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

04:15 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Spomenici kulture koje nam je ostavio u baštinu zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac; ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
05:15 Glazba
05:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.