Do sada neobjavljena dokumentacija s popisom osoba, većinom židovske vjeroispovijesti, koje su bile zaštićene od nacifašističkih progona u Rimu zahvaljujući crkvenim ustanovama glavnoga grada koje su im pružile utočište – materijal je pronađen u arhivu Papinskoga biblijskog instituta u Rimu, a predstavljen je danas, 7. rujna, tijekom radionice održane u Muzeju holokausta u Rimu pod naslovom „Spašeni. Židovi skriveni u vjerskim ustanovama u Rimu (1943.-1944.)".
Popis redovničkih instituta
Bilo je uključeno stotinu ženskih i 55 muških kongregacija – stoji u zajedničkom priopćenju Papinskoga biblijskog instituta, Židovske zajednice u Rimu i Yad Vashema - čiji je popis, zajedno s brojem ljudi koje su primili, već objavio povjesničar Renzo De Felice 1961. godine, ali cjelokupna se dokumentacija smatrala izgubljenom. Sada pronađeni popisi – stoji u priopćenju – odnose se na više od 4300 osoba, od kojih je 3600 identificirano imenom; među njima je sigurno bilo 3200 Židova, kako proizlazi iz usporedbe s dokumentima koji se čuvaju u arhivu Židovske zajednice u Rimu. Upravo se za njih zna gdje su bili skriveni te također, u nekim okolnostima, mjesta stanovanja prije progona. Dokumentacija, kojoj pristup u ovom trenutku nije slobodan zbog zaštite privatnosti, značajno povećava informacije o povijesti spašavanja Židova u kontekstu redovničkih instituta u Rimu – istaknuto je u priopćenju.
Znanstvenici uključeni u istraživanje
Pronađenu je dokumentaciju sastavio talijanski isusovac p. Gozzolino Birolo između lipnja 1944. i proljeća 1945. godine, odmah nakon oslobođenja Rima – napominje se u priopćenju. Pater Birolo bio je ekonom Papinskoga biblijskog instituta od 1930. do svoje smrti, od raka, u lipnju 1945. godine. Tada je rektor instituta bio isusovac pater Augustin Bea, koji je 1959. godine uvršten u Kardinalski zbor, i koji je postao poznat po svojemu zauzimanju za židovsko-katolički dijalog, posebno poradi dokumenta Drugoga vatikanskog sabora Nostra aetate.
U priopćenju za tisak potom se spominju znanstvenici uključeni u istraživanje novih dokumenata: Claudio Procaccia, ravnatelj Odjela za kulturu Židovske zajednice u Rimu, Grazia Loparco s Papinskoga fakulteta odgojnih znanosti Auxilium; Paul Oberholzer s Papinskoga sveučilišta Gregoriana te Iael Nidam-Orvieto, ravnatelj Međunarodnoga instituta za istraživanje holokausta Yad Vashem. Istraživanje je koordinirao Dominik Markl, s Papinskoga biblijskog instituta i Sveučilišta u Innsbrucku, zajedno s rektorom Papinskoga biblijskog instituta, kanadskim isusovcem Michaelom Kolarcikom.
Okupacija Rima
Priopćenje završava s povijesnim podatcima. Rim je pod nacističkom okupacijom bio devet mjeseci, počevši od 10. rujna 1943. pa sve dok savezničke snage nisu oslobodile grad 4. lipnja 1944. godine. U tom razdoblju progona Židova, deportirano je i ubijeno gotovo 2000 ljudi, uključujući stotine djece i adolescenata, iz zajednice koju je činilo otprilike 10.000 - 15.000 ljudi.
(Vatican News - aa)