DSC00491

Iznenadno veliko nevrijeme koje je zahvatilo veći dio Hrvatske, 19. srpnja 2023. ostavilo je razorne posljedice na određenom broju obiteljskih kuća i crkvenih objekata na području Požeške biskupije. Među teže stradalima je područje grada Lipika, napose Župa Gaj. Požeški biskup Antun Škvorčević u pratnji člana Ureda za gradnju Ivice Žuljevića i tajnika Mateja Silukovića pohodio je 27. srpnja 2023. lipičkog gradonačelnika Vinka Kasanu. U prostorima uprave Grada Lipika gradonačelnik Kasana predstavio je biskupu razmjere štete u kojoj je olujni vjetar odnio i oštetio krovove na brojnim obiteljskim kućama, gospodarskim zgradama i vjerskim objektima. Kazao je kako je 87 objekata na administrativnom području Grada Lipika u potpunosti ostalo bez krova, preko 160 je teško oštećeno, a 1200 objekta ima manja oštećenja. Istaknuo je kako se prionulo hitnoj pomoći ponajprije starijim i osamljenim kućanstvima, a potom se nastoji pristupiti i obnovi crkvenih objekata, napose u Župi Gaj. Biskup Antun zahvalio je gradonačelniku Kasani za sve poduzeto u obnovi oštećenih objekata, istaknuvši kako i Crkva u okviru svojih karitativnih mogućnosti nastoji priskočiti u pomoć, napose siromašnima i samcima. Podsjetivši da su mnoga crkvena zdanja pakračkog i lipičkog kraja razorena u Domovinskom ratu, biskup je istaknuo identitetsku važnost njihove obnove, izrazivši nadu da će se ona uz zajednička nastojanja uspjeti sanirati i u najnovijim stradanjima. Spomenuo je važnost suradnje na obnovi zapuštenog vrijednog zdanja župne crkve u Gaju, od nemale povijesno-umjetničke vrijednosti u zapadnoj Slavoniji.

DSC00399 7

Potom je biskup Antun posjetio Župu Gaj gdje mu je župnik Augustin Tašić uživo prikazao kako je krov župne crkve i župnog doma teško oštećen, kao i kapele na području Župe u Poljani, Marinu Selu, Brekinskoj i Kapetanovu Selu te je potrebna njihova hitna sanacija. Razgledali su župnu crkvu sv. Katarine na čijem krovu majstori nastoje danas po lijepom vremenu sanirati oštećenja, kao i na župnoj kući. Biskup se susreo s majstorima i zahvalio im za brzu intervenciju, koja će spasiti navedene objekte od daljnjih oštećenja. Zatim se biskup zajedno s domaćim župnikom svratio u Poljanu i razgledao kapelu sv. Ane s čijeg se vrha zvonika u nevremenu odlomio križ. Uputio se u dom obitelji Kralj u Poljani, kojima je nastradala kuća i dvorišne zgrade, a usjevi i voće im je tako nastradalo da će njihov oporavak trebati nekoliko godina. Domaćini su kazali biskupu da unatoč nemalim štetama smatraju kako nije sve izgubljeno jer je prošlo bez ljudskih žrtava te će svojim radom nastojati nadoknaditi ono što je stradalo. Potom je biskup posjetio deseteročlanu obitelj Dolušić, koja je ostala bez jedne strane krova na kući te dvorišnoj i gospodarskoj zgradi. Stariji članovi obitelji, kao i prisutna djeca posvjedočila su biskupu kako su uz pomoć dobrih ljudi uspjeli već na dan nevremena spriječiti veće prodiranje vode u kuću te se nadaju da će u idućim danima uspjeti cjelovito popraviti štetu. Veliku nevolju zadavala im je činjenica da su gotovo tjedan dana bili bez električne energije, što je donijelo osobite probleme onima čija goveda nisu mogla biti redovito pomužena, niti mlijeko uredno skladišteno, te su se na njima pojavile određene bolesti.

DSC00456

Biskup Antun kazao je stradalim obiteljima kako im je svojim pohodom želio iskazati blizinu i pažnju, posvjedočiti duhovnu solidarnost, upoznati se s razmjerima štete da bi im Biskupija pritekla u pomoć u okviru svojih mogućnosti. Obiteljima je pružena i prva novčana pomoć Požeške biskupije.

DSC00401

Izvor: Požeška biskupija

Radio Marija

00:03 Glazba
00:30 Škrinjica-čuvarica - tema: Narodne nošnje Općine Lukač i manifestacija Lužđana; gošće: Natalija Bajer, Dorotea Milaković i Jelena Ivoš, te članice i članovi Udruge žena Gušćarice iz Grabrovnice; ur. i vod.: Božidar Biondić
01:15 Glazba
02:15 Krunica - Žalosna otajstva

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.