U emisiji Nadom nošeni, koja je emitirana 19. svibnja 2023. godine, urednica i voditeljica Iva Tadić razgovarala je s prof. dr. sc. Gordanom Buljan Flander o nasilju među djecom. Tema razgovora potaknuta je nedavnim nasiljem koje je počinilo dijete osnovnoškolske dobi.
Prof. Buljan Flander kazala je kako se djeca ne rađaju nasilna već su postali nasilni zbog uvjeta u kojima odrastaju, ili su bili izloženi nasilju u obitelji ili gledaju nasilne interakcije u obitelji ili zajednici. Djeca postaju nasilna, ne rađaju se nasilna.
„Važno je zato detektirati nasilne obitelji što ranije, kako bi se radilo s tim obiteljima. Nije cilj izuzeti dijete iz obitelji već je cilj raditi s tim obiteljima kako bismo spriječili da dijete postane nasilno prema svojim vršnjacima, a kasnije prema svojem partneru i djeci.“, pojasnila je Buljan Flander i istaknula kako se ne bismo trebali bojati prijavljivati bilo kakvo nasilje ukoliko ga uočimo u obitelji.
Agresivno ponašanje nije samo fizičko nasilje, agresivno ponašanje može voditi do emotivnog zlostavljanja djece, kada jako vičemo na djecu. Ako djetetu kažemo na primjer „bolje da te nisam nikad ni rodila, makni mi se s očiju“ dijete vjeruje odraslima i te riječi se duboko ukorijene u njegovo srce i dušu, a to nosi i u odraslu dob.
Ovakve izjave spadaju u kategoriju emocionalnog zlostavljanja. Zato moramo paziti što djeci govorimo. Ako o njima loše govorimo, nosit će lošu sliku o sebi kasnije i identificirat će se s agresorom, s nasilnicima, te je velika vjerojatnost da će dijete i samo biti nasilno.
Važno je prepoznati i razliku između vršnjačkog nasilja i uobičajenog sukoba među djecom. Problem u svemu nisu samo nasilnici već i promatrači tog nasilja, koji nasilje ne prijavljuju već navijaju za nasilnika i podržavaju ga. Više o tome saznajte u emisiji koju možete poslušati ovdje: