Vjeroučitelji Zagrebačke nadbiskupije i Sisačke biskupije, na inicijativu i u organizaciji Ureda za vjeronauk, pod vodstvom prof. dr. sc. Blaženke s. Valentine Mandarić, vratili su se sa studijskog putovanja pod naslovom Stopama hrvatskih svetaca, blaženika i slugu Božjih. Program putovanja potpisuje hodočasničko-putnička agencija „Kraljica Mira“ uz pratnju gospodina Slave Mandurića i gđice Lucije Mandurić i stručno vodstvo nekoliko lokalnih turističkih vodiča. Program je bio molitveno i kulturno razrađen, a ekumenska dimenzija osobito došla do izražaja u susretu sa svetištima pravoslavne vjere.

 Stopama hrvatskih svetaca studijsko putovanje vjeroučitelja 2023 5

Od 11. travnja do 16 travnja 2023. hodočasnici – vjeroučitelji i njihova pratnja – posjetili su 6 država: krenuvši od Zagreba, preko Srbije, Makedonije, Albanije i Crne Gore, na kraju su u Međugorju, u BiH, zahvalili Gospi na hodočašću, novim poznanstvima i iskustvima koja su stekli. Šarolika grupa smjestila se u autobus na zagrebačkom Kaptolu i krenula put Beograda, gdje je prva postaja bio hram sv. Save i razgled centra grada. Sljedeća je postaja bilo Skoplje uz smještaj u hotelu. Posjećena je spomen-kuća sv. Majke Tereze, u kojoj je mali izložbeni prostor koji prikazuje život svetice iz Kalkute, kao i kapela njoj posvećena. Nastavkom putovanja posjećen je manastir sv. Jovana Bigorskog u Debru, gdje su monasi (i monahinje iz obližnjeg ženskog manastira) taman pripremali prostore i hranu za proslavu Velikog četvrtka i uskoro pravoslavnog Uskrsa. Ipak su našli i vremena da jedan monah ispriča priču o manastiru, njegovu nastanku i značaju.

 Stopama hrvatskih svetaca studijsko putovanje vjeroučitelja 2023 4

Četvrtak je donio nastavak putovanja do manastira sv. Nauma, jednog od učenika svete braće Ćirila i Metoda, na jugoistočnoj obali Ohridskog jezera. Manastir nije u vjerskoj funkciji već je lijepa muzejsko-turistička destinacija na izvoru Crnog Drima koji se ulijeva u Ohridsko jezero, nakon čega su putnici razgledali i sam Ohrid s nezaobilaznom stankom za kupnju ohridskih bisera i slobodnim vremenom za samostalnu šetnju gradom i osvježenjem uz obalu jezera. Petak je proveden u putovanju prema Albaniji, pri čemu je kratko razgledana Tirana.

Subotnji je pak dan proveden u znaku Crne Gore, s obilaskom „zaljeva hrvatskih svetaca“ i malih primorskih gradova koji su poput biserja razasuti njezinom obalom. Razgledana je Budva, u Kotoru su se hodočasnici pomolili pred zemnim ostacima bl. Ozane Kotorske te su razgledali taj lijepi primorski gradić. Panoramskim pogledom na Herceg Novi prisjetili smo se i velikog „malog“ sveca – sv. Leopolda Bogdana Mandića, čija se duša u ovoj prirodnoj ljepoti, gdje je sv. Leopold rođen, počela pretvarati u doista velikog prijatelja Boga i ljudi, ispovjednika koji je svoje suvremenike privodio Božjoj svetosti.

 Stopama hrvatskih svetaca studijsko putovanje vjeroučitelja 2023 3

U Perastu je brodom posjećena Gospa od Škrpjela na pripadajućem otočiću, koji su mještani gradili kroz sto godina oduzimajući moru dubinu da bi dobili površinu na kojoj će graditi crkvu i u nju smjestiti čudotvornu Gospinu sliku. Panorama Dubrovnika u subotnje predvečerje bila je lijep završetak dana, koji je završio duboko u noći smještajem u Međugorju. I iako je ideja jutarnjeg penjanja na Brdo ukazanja otkazana zbog pljuska, zajedništvo putnika hodočasnika ostvareno je na jutarnjoj misi u 8 sati u međugorskog crkvi. Nakon doručka krenulo se prema Klobuku, rodnome mjestu sluge Božjega Petra Barbarića te na zajednički ručak u Posušje. Preko Travnika, Banja Luke i Gradiške laganom vožnjom uz poneku stanku, u ponoć je autobus parkirao pred zagrebačkom katedralom, zatvorivši krug ovog studijskog putovanja.

Kroz šest država u šest dana i 2220 prijeđenih kilometara izmijenila su se i sva godišnja doba – od snijega, kiše i tuče, do sunca na Ohridu od kojeg su se hodočasnici preplanuli vratili svojim kućama. Predstoji im sada prebiranje i slaganje dojmova i fotoalbuma koji su se razvili kroz ovo doista bogato i sadržajno putovanje.

Sanja Plevko
Foto: Nataša Čurić

Izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Radio Marija

18:15 Molitva - Večernja
18:30 Svetac dana - sv. Katarina Aleksandrijska
18:35 Glazba
18:50 Hrvatski program Radio Vatikana

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.