Krist grob 16 9

Danas Crkva ne slavi nikakva bogoslužja, nego je duboko uronjena u otajstvo smrti Gospodinove i njegova boravka u grobu. Tek večeras, bolje rečeno, noćas slavimo Vazmeno bdjenje, kao središnje i najvažnije bogoslužje čitave liturgijske godine.

Vazmeno je bdjenje – bogoslužje prijelaza. Bogoslužje onog nevjerojatnog i nezamislivog prevrata. Naime, u očima suvremenika, Isus je bio u potpunosti poražen. Umro je, štoviše, smaknut je kao posljednji zločinac. Odrekli su ga se i njegovi sljedbenici i njegovi takozvani prijatelji, a puk se okrenuo protiv njega. Odbacili su ga i Rimljani i Židovi. Ni za trag mu se više nije trebalo znati. Međutim, nije tako završilo. Tamo gdje i u očima malobrojnih Isusovih prijatelja više nije bilo nikakve nade, Isus pobjeđuje.

I oni koji su bili Isusovi istinski prijatelji, koji su ga voljeli, pomirili su se s porazom. U noćašnjem se evanđelju opisuje kako Marija Magdalena, Marija Jakovljeva i Saloma idu na Isusov grob. One žele miomirisima pomazati mrtvo tijelo i tako za Isusa učiniti ono posljednje djelo milosrđa. Ne traže živoga nego mrtvoga. Pomirile su se s porazom evanđelja, bile su uvjerene da je zloća i ovoga puta pobijedila. Putem se zabrinuto pitaju: “Tko će nam otkotrljati kamen s vrata grobnih!” Očekuju malo pomoći nekoga čovjeka za zadnji milosrdni čin prema mrtvom Isusu.

Međutim, Isusov grob je bio otvoren, a umjesto Isusa u praznom grobu ugledaju mladića u sjajnoj odjeći koji slavodobitno govori: “Uskrsnu! Nije ovdje!” Eto, to je ono. Tamo gdje prestaje svaka ljudska nada, tamo gdje je čovjek nemoćan, tamo gdje se čovjek predaje i gdje odustaje, upravo tamo djeluje Bog. I to posve neočekivano iznad svih ljudskih očekivanja i nada! Bog Otac je, ljudski govoreći, posvemašnji poraz i smrt svoga Sina prometnuo u slavu uskrsnuća. A sve je to isključivo Božje djelo, pothvat njegove ruke, pobjeda njegove ljubavi. Čovjek tu ništa po sebi nije mogao učiniti. I time su konačno poraženi smrt i grijeh, oholost i mržnja.

I sâmo je noćašnje bogoslužje znakovito. Započinje u mraku koji se onda razbija svjetlom uskrsne svijeće. Započinje u tišini i sabranosti da bi se onda zaorila pjesma Slava Bogu na visini i da bi opet, nakon Velikog četvrtka i nakon Velikog petka zazvonila zvona. Znak je to Kristovog prijelaza, prijelaza iz smrti u život, iz žalosti u radost, iz sramote u slavu iz tame groba u svjetlost uskrsnuća. Krist je prešao, Krist se proslavio. A s njime i mi. Prešli smo iz smrti grijeha u novinu života, iz propadljivosti ove zemlje u nepropadljivost kraljevstva nebeskog. I sve se to na otajstven način događa noćas Kristu i nama. I sve je to Božje djelo za nas.

Zato, dragi prijatelji, mi vjerujemo da se Kristov prijelaz događa u nama, u njegovoj Crkvi. Vjerujem da je Krist uskrsnuo u meni, u Crkvi, da njegovo uskrsnuće preobražava svakoga čovjeka dobre volje, da preobražava svijet i svemir. Vjerujem da Isus može preobraziti moj život i da to i u ovom trenutku čini. Vjerujem da Isus može uništiti svaki moj grijeh, svaku moju zlu sklonost, da može u meni obnoviti sve što je lijepo i plemenito.

Eto, dragi prijatelji, to je snaga Kristova uskrsnuća. Neka se ona u punoj snazi očituje i u našem životu.

 

Tekst: Dr. Zvonko Pažin

Izvor: Vjera i djela - Portal katoličkih teologa

Radio Marija

03:30 Kroz stoljeća Crkve - tema: sv. Majka Terezija; ur.: dr. sc. p. Ivica Musa; vod.: Andrej Paulus
04:15 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Spomenici kulture koje nam je ostavio u baštinu zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac; ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.