09 02 osmi hodocasnicki dan3 2

Osmi hodočasnički dan Gospi Brze Pomoći proslavljen je u srijedu, 8. veljače 2023. u istoimenom Gospinu svetištu u Slavonskom Brodu. Središnje hodočasničko slavlje, u zajedništvu sa župnikom Anđelkom Cindorijem i još četvoricom svećenika, predvodio je mons. Juraj Batelja, postulatur kauze za proglašenje svetim bl. Alojzija Stepinca.

Mons. Batelja podsjetio je kako je blaženi Alojzije Stepinac poticao sestre uršulinke na ostvarenje njihova dolaska u tu župu u koju su prije 66 godina donijele pobožnost Gospi Brze Pomoći, jer je, kako je rekao, s optimizmom gledao na buđenje vjerskog života u Slavonskom Brodu te je osobito sestrama stavljao na srce molbu da povedu brigu za vjerski odgoj djece, mladih, osobito djevojaka.

Osvrćući se na Evanđelje toga dana, koje donosi Marijin „Veliča“, u homiliji se zapitao kada je toga kliktanja nestalo iz naši obitelji, od hrvatskih žena i majki. „Posljedica toga je pomanjkanja molitve, vjere u Boga i povjerenja Životu. Opustjela sela, sve praznije učionice, sve manje osmijeha u kolijevkama, sve više grobnih raka u hrvatskoj zemlji. Stoga nas današnja pobožnost opominje da ne iskrivljujemo u sebi Božju sliku koju je Duh Sveti oblikovao u sakramentu krštenja, da je ne iskrivljujemo oskvrnjivanjem muškarca, žene, djeteta, uništavanjem naravne obitelji i braka između muža i žene. U stravičnim zbivanjima Drugoga svjetskog rata blaženi Stepinac je isticao da je svaki čovjek slika živoga Boga i da je za svakoga čovjeka, za sve ljude bez razlike, zapisana Božja riječ: »Qui tetigerit vos, tangit pupillam oculi mei! – Tko dirne čovjeka, [tko progoni čovjeka, tko ubije čovjeka], dira zjenicu moga oka« (Zah 2,12).“, rekao je uz ostalo mons. Batelja.

Dodao je kako se i Marija Jurić Zagorka kao vjernica, radi obrane dostojanstva žene i spasa nerođenih, obratila nadbiskupu Stepincu. „Žena nije Majka samo u tjelesnom smislu; njezino majčinstvo svojom toplinom, ljubavlju i beskrajnom požrtvovnošću obuhvaća čitav život čovjeka u svim njegovim fazama. Ako se žena odreče dužnosti majčinstva, ona se odrekla najveće časti i najuzvišenijeg dostojanstva: ispustila je iz svoje ruke polugu kojom je pokretala svijetom; od korijena do krune ljudskoga stabla formirala i obnavljala njegov život“, rekao je mons. Batelja.

Nadalje je pojasnio kako je pobačaj najopasniji neprijatelj hrvatskog naroda. „Bijela kuga, zločin pobačaja, oduzima hrvatskom narodu više vitalne snage, nego bi mu moglo oduzeti najbezobzirnije diktatorsko ugnjetavanje. Može li se reći za hrvatske žene, da su one ‘nevine u krvi onih pravednika’, koji su kucali na vrata života, da budu jednom nosioci naše narodne budućnosti, a one su im iz sebičnoga straha zatvorile vrata? Ne bi li one najviše učinile za budućnost hrvatskoga naroda, kad bi se udružile i na čitavoj liniji povele odlučnu borbu protiv ovog najodvratnijeg i najopasnijeg narodnog neprijatelja. Dok ne budu hrvatski muževi i žene junačkom požrtvovnošću vršili prema svom narodu najosnovnije prirodne dužnosti očinstva i majčinstva, dotle će najoduševljeniji poklici domovini zvučati kao prazne fraze; dotle će na našem patriotizmu počivati sjena laži; on će biti kao stablo, kojem se grane još divno zelene, ali ne donosi nikakva ploda, jer ga u korijenu podgriza smrtonosni crv“, rekao je propovjednik.

Ukazao je na Stepinčeve riječi – da dokle god čovjek časti Majku Božju živi duhovnim životom. Na kraju je pojasnio zašto smo kao kršćani, a poticao je to i bl. Stepinac, pozvani na žrtvu i molitvu, napose molitvu krunice. „Gdje je krunica, tamo je i Majka Božja, tamo je i Njezin Sin i Bog, tamo je sve. Želim vama dragi hodočasnici Gospi Brze Pomoći, da nitko od vas ne bude kamen na cesti preko kojega se gazi, prevozi smeće povijesti… Samo predani u ruke Gospodnje i ruke Marijine bit ćemo na putu spasenja. Hvala ti blaženi Alojzije za svjedočanstvo ljubavi prema Presvetoj Bogorodici koju si i nama u oporuci ostavio govoreći – Hvala Majci Božjoj za više nego majčinsku zaštitu kroz cijeli svoj život. Neka na sve članove našega naroda siđe Božja zaštita i blagoslov“, poručio je na kraju mons. Batelja. Misno slavlje pjevanjem je uveličao veliki župni zbor predvođen s. Cecilijom Kolarić, uršulinkom.

Unatoč hladnoći brojni su vjernici sudjelovali na svih pet misnih slavlja. Ostala misna slavlja predvodili su: vlč. Ivan Blaževac, vojni kapelan u Karlovcu, vlč. Ivica Zrno župnik u Punitovcima i preč. Goran Mitrović, župnik u Novoj Kapeli. Brojni su vjernici u tišini Gospina svetišta pristupili sakramentu pomirenja. Prije svake mise marijansku pobožnost predvodio je đakon Antonio Pekić. B. Lukačević

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Stjepan Harjač: Duhovna rosa
04:00 Glazba
04:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: Ivan Zaradić

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 2093
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.