Duhovnost te ljubav prema Crkvi i Domovini bile su značajne osobine Josipa Uhača, kojega je svećenički put odveo u daleki svijet u službi nuncija Svete stolice, rekao je na obilježavanju 25. obljetnice njegove smrti, generalni vikar Riječke nadbiskupije Mario Tomljanović, 21. siječnja u Uhačevom rodnom mjestu Brseču. Te je vrline svjedočio svakodnevno, svojim životom, a vrlo su se jasno očitovale kada je kao apostolski nuncij u Njemačkoj na početku Domovinskog rata poduzeo ključne korake za međunarodno priznanje Hrvatske.
U malenoj brsečkoj župnoj crkvi sv. Jurja okupili su se župljani i rodbina kako bi se prisjetili čovjeka kojega su mnogi od njih poznavali, koji je među njima odrastao, ali životni put odveo ga je u druge države širom svijeta. Dragocjeno svjedočanstvo na kraju mise dala je Marina Barković Blaženić koja je iznijela sjećanja iz djetinjstva kada je nadbiskup Uhač iz Rima i drugih zemalja ljeti dolazio u rodno mjesto Sveta Jelena i tamo u kapeli slavio mise. Potvrdila je njegovu skromnost i povezanost s ljudima i rodnim krajem.
„Nadbiskup Uhač znao je da se ljubav prema Bogu pokazuje kao ljubav prema čovjeku“, rekao je Tomljanović, podsjetivši da je iznimno volio euharistiju. „Njegova življena duhovnost i ljubav prema Crkvi bile se vidljive i prepoznate od strane Crkve. Grozio se karijerizma, ali prepustio je svoj put Bogu.“ Ta njegova skromnost i spremnost na služenje odvela ga je u službu vatikanske diplomacije i na zadatke diljem svijeta.
Nakon ređenja za svećenika Josip Uhač je nastavio postdiplomski studij teologije i kanonskog prava izvan domovine i završio u diplomatskoj službi Vatikana. Služio je u Panami, Egiptu, Španjolskoj, Pakistanu, Kamerunu, Gabonu, Ekvatorijalnoj Gvineji, Kongu i Njemačkoj. Značajno je njegovo djelovanje kao nuncija u Afričkim zemljama sedamdesetih i početkom osamdesetih godina prošlog stoljeća, gdje je, po nalogu Pape, imao zadatak pronaći kandidate za biskupe među domicilnim svećenicima kako bi se prekinula praksa da u Afričkim zemljama stoluju biskupi iz Europe. Papa Ivan Pavao II. imenovao ga je 1984. godine apostolskim nuncijem u Njemačkoj, gdje je bio do 1991. Nakon toga vratio se u Vatikan, gdje je do smrti bio tajnikom Kongregacije za evangelizaciju naroda. Papa je na dan njegove smrti objavio njegovo imenovanje kardinalom, a 21. II. 1998. posmrtno je i posvećen. Svjedočanstva ljudi koji su ga poznavali nadbiskupa Uhača opisuju kao samozatajnog, tihog, skromnog i nenametljivog čovjeka koji je srcem uvijek bio blizu svome narodu.
„Bio je daleko, ali uvijek blizu. Nije zaboravio kraj u kojem je niknuo“, rekao je generalni vikar u brsečkoj crkvi i pozvao okupljene da nasljeduju duhovnu ostavštinu nadbiskupa Uhača i njegove vrline vjere u Boga i ljubavi prema Crkvi i Domovini. Njegovu sposobnost ophođenja s ljudima i razgovora, skromnost i zauzimanje za mir.
Župljane je pozdravio i domaćin Petar Belanić te načelnik općine Mošćenička Draga Riccardo Staraj. Misno je slavlje pratio župni zbor sv. Jurja. Na kraju mise pomolili su se na grobu u crkvi gdje je nadbiskup Uhač pokopan.
Izvor: Riječka nadbiskupija