sjemeništarci šalata zagreb web 1U subotu, 03. prosinca 2022. godine u 10 sati ispred Zagrebačke katedrale sjemeništarci i odgojitelji sa zagrebačke Šalate krenuli su u organizirano razgledavanje kulturnih znamenitosti grada Zagreba.

Na samom početka adventa u Zagrebu šalatski odgojitelji iskoristili su subotnje prijepodne za projekt kojeg su ostvarili u suradnji s Uredom za kulturna dobra Zagrebačke nadbiskupije.
sjemeništarci šalata zagreb web 2Na prijedlog rektora sjemeništa preč. Matije Pavlakovića, a u dogovoru s odgojiteljskim timom, odlučeno je da subotnje prijepodne bude organizirano studijskim izletom po Kaptolu i Gornjem gradu gdje će tajnik Ureda za kulturna dobra Tomica Plukavec, profesor povijesti i hrvatske kulture te licencirani turistički vodič za grad Zagreb, sjemeništarcima objasniti i uputiti ih u mnoštvo kulturnih i crkvenih znamenitosti koje se stoljećima čuvaju na području užeg centra Zagreba. Također, spomenuti su im i protumačeni mnogi pogrješni podatci koji su se ukorijenili u povijest hrvatske metropole.

Prije samog početka razgledavanja i upoznavanja sa kulturnim znamenitostima grada Zagreba rektor sjemeništa preč. Pavlaković, u ime svih okupljenih, zahvalio je gosp. Plukavcu na spremnosti u ostvarenju ovog projekta te na darovanom vremenu za one koji su na putu prema svećeništvu prvi pozvani kulturno se oblikovati i usavršavati kako bi, jednoga dana, i druge mogli pratiti na toj liniji općeljudskog rasta i sazrijevanja.
sjemeništarci šalata zagreb web 3Šetnju po centru Zagreba sjemeništarci su tako započeli na Kaptolu ispred katedrale koja je najveća hrvatska sakralna građevina i jedan od najvrjednijih spomenika hrvatske kulturne baštine. Katedrala s najdužim titularom u Hrvatskoj prva je i najznačajnija gotička građevina Hrvatske te je ujedno najmonumentalnija gotička sakralna građevina jugoistočno od Alpa.

Nakon Kaptola šetnja se nastavila preko Dolca, jedne od najvećih tržnice Zagreba i najvećeg kulturocida što ga je grad doživio u svojoj povijesti. Naime, rušenjem starih kućica i palače na Dolcu 1925. godine, zauvijek je nestao ''stari duh centra grada''. Vodič je spomenuo i crkvu Pohoda Majke Božje na Dolcu, koja je u nedavnoj prošlosti bila katedrala punih pet godina te je u njoj pokopan i Sluga Božji biskup Josip Lang.
sjemeništarci šalata zagreb web 4Preko Skalinske i Tkalčićeve ulice kroz koju je nekada prolazio potok Crkvenjak, mnogima poznat pod imenom Medvešćak, šalatski sjemeništarci i odgojitelji predvođeni gosp. Plukavcem uputili su se na Gornji grad.

U prošlosti je Gornji grad bio okružen zidinama s kulama i gradskim vratima. Do danas očuvana su jedino istočna, tzv. Kamenita vrata u kojima se danas nalazi najmanje svetište u Hrvatskoj posvećeno Majci Božjoj zaštitnici grada Zagreba.

Priča o Gornjem gradu započela je na Trgu sv. Marka ispred istoimene crkve. Trg je nekada bio mjesto trgovanja, a danas je političko sjedište Hrvatske, sa zgradama Hrvatskog sabora, Vlade i Gradske skupštine.
sjemeništarci šalata zagreb web 5Crkva sv. Marka spominje se u 13. stoljeću i izvorno je gotička građevina, kasnije preoblikovana u neogotičkom stilu. Iz srednjega vijeka sačuvan je monumentalni južni portal s kipovima dvanaest apostola. Portal je nastao pod utjecajem glasovite kiparske radionice Parler iz Praga te predstavlja najznačajnije ostvarenje gotičkog kiparstva u kontinentalnoj Hrvatskoj. Krov crkve s povijesnim grbovima Hrvatske i grada Zagreba potječe s kraja 19. stoljeća iz velike obnove pod vodstvom arhitekta Hermanna Bolléa i Friedricha von Schmidta. Zvonik crkve je iz baroknog vremena, a godina 1841. na njemu označava jednu od većih obnova.

Pored grkokatoličke konkatedrale sv. Ćirila i Metoda spustili su se do barokne crkve sv. Katarine koja se smatra prvom baroknom građevinom kontinentalne Hrvatske. Uz crkvu pruža se kompleks bivšeg isusovačkog samostana sagrađenog u 17. stoljeću te nadograđenog 1980-ih godina. Danas je ova građevina sjedište galerijske ustanove Klovićevi dvori.
sjemeništarci šalata zagreb web 6Uz poznati vidikovac s kojega se pruža pogled na Kaptol i Donji grad, sjemeništarci i odgojitelji uz vodstvo gosp. Plukavca prošetali su se po Strossmayerovom šetalištu do Uspinjače koja povezuje Gornji i Donji grad. Stari „zagrepčanci“ su zbog čestih kvarova Uspinjaču zvali zapinjača.

Preko Zakmardijevih stuba spustili su se do Trga bana Josipa Jelačića gdje su saznali pojedinosti o samom trgu i spomeniku banu. U istočnom dijelu trga nalazi se zdenac Manduševac gdje su saznati pravu istinu o nazivu imena Zagreba, a ne ''turističke priče''.
sjemeništarci šalata zagreb web 7Ugodnu šetnju centrom Zagreba šalatski sjemeništarci završili su na rubu Zrinjevca s pogledom na zgradu HAZU-a. Zrinjevac, odnosno Trg Nikole Šubića Zrinskog izgrađen je krajem 19. stoljeća te je najstariji od sedam zagrebačkih donjogradskih trgova koji čine tzv. Zelenu ili Lenucijevu potkovu.

Na kraju posjeta ovim vrijednim znamenitostima grada Zagreba rektor Sjemeništa je još jednom zahvalio gosp. Tomici Plukavcu na iscrpnim informacijama, zajedničkoj molitvi i darovanom vremenu te mu uručio, u znak zahvalnosti, prigodni promotivni poklon sjemenišne zajednice sa Šalate.


Izvor: Međubiskupijsko sjemenište u Zagrebu

Radio Marija

09:15 Glazba
10:00 Sveta misa - prijenos iz župne crkve sv. Nikole biskupa u Varaždinu; misu zahvalnicu povodom 50. obljetnice službe orguljaša-kantora Ivana Jaklina predslavit će umirovljeni varaždinski biskup Josip Mrzljak
11:30 Glazba
12:00 Anđeo Gospodnji; Molitva - Srednji čas

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Pjevana krunica za nerođene - svake nedjelje u 15:15 h

Tko pjeva, dvostruko moli - svake nedjelje u 15:15 h u našem je molitvenom programu pjevana krunica za nerođene. Pridružite nam se u zajedništvu...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.