U nedjelju 13. studenog župljani Župe Brckovljani svečano su proslavili svoga župnog zaštitnika sv. Brcka biskupa. Koncelebrirano misno slavlje u prepunoj župnoj crkvi predvodio je preč. Matija Pavlaković, rektor Međubiskupijskog sjemeništa u Zagrebu i ravnatelj Papinskih misijskih djela u Zagrebačkoj nadbiskupiji, u zajedništvu s domaćim župnikom vlč. Marinkom Golekom i dekanom Dugoselskog dekanata te župnikom u Dugom Selu preč. Ivanom Valentićem. Đakonsku službu tijekom slavlja vršio je br. Ivan Raljušić, CPPS.

221113 sv. Brcko Brckovljani 1

Uvodeći u misno slavlje preč. Pavlaković pozdravio je domaćeg župnika, okupljene svećenike, časne sestre redovnice, bogoslove, ministrante i sve okupljene vjernike rekavši: „U radosti ovoga blagdanskog zajedništva, neposredno pred kraj crkvene godine, dolazimo pred Gospodina okupljeni Duhom Svetim, s pouzdanjem u njegovu snagu i blizinu, koja nam je čudesno podarila svetog Brcka, vašeg župnog zaštitnika. Svetost je djelo Božjega Duha koji i nas potiče da ne zaboravimo kršćanski poziv – da budemo svjetlo svijeta i sol zemlje. Zahvalnost prema tomu daru i molitva za zagovor svetog Brcka ovdje nas okuplja u ljubavi Božjoj, zagledane prema vječnosti, na što nas potiču i liturgijska misna čitanja današnje 33. nedjelje kroz godinu.”

U svojoj homiliji predsjedatelj slavlja osvrnuo se na misna čitanja pretposljednje nedjelje u crkvenoj godini naglasivši kako je “današnji Isusov govor jedan od strašnijih koje je izrekao. Čini se kao da se ne uklapa u Njegov nauk i druge Njegove izjave. U njemu govori o progonu, o kozmičkim promjenama, o kraju svijeta – o apokalipsi, a naš se kršćanski nauk o apokalipsi upravo temelji na riječima Isusa Krista u Svetom pismu i trebamo ga poznavati na onaj isti način kako ga je, siguran sam, poznavao i vaš župni zaštitnik sveti Brcko koji nas danas okuplja u zajedništvu ove euharistijske gozbe.“

 221113 sv. Brcko Brckovljani 2

Zatim je okupljenima približio tematiku jeruzalemskog Hrama te što je taj Hram značio Židovima izdvojivši njegove tri bitne sastavnice: susretište Boga, mjesto pomirenja s Bogom i umanjeni prikaz cijelog svemira. Dotaknuo se, nadalje, i Isusovih slika potresa, gladi te raznih pošasti koje spominje Evanđelje tumačeći okupljenima kako se potres o kojemu Isus govori događa u životu svakoga od nas kada prihvatimo Njega kao Krista. „Draga braćo i sestre, kada se obratite, sve će izvana možda izgledati jednako, a ipak će biti posve drugačije jer ćete imati drugi temelj – Isusa Krista. To se dogodilo i vašem župnom zaštitniku svetom Brcku.“

Govoreći o svetom Brcku kazao je: „Sveti Brcko zapravo je jedan dragocjen biser; uvijek živ i aktualan, nikada ne gubi vrijednost. Njegov je život poput katekizma u slikama, ilustracija Radosne vijesti koju je Isus donio čovječanstvu, a glasi: Bog je naš Otac i sve nas voli beskonačnom ljubavlju i beskrajnom nježnošću. Život svetoga Brcka uči nas da za svetost nikada nije kasno! Svetost je, prije svega, iskustvo da nas Bog ljubi upravo preko čovjeka koji za nas ima strpljenja, da preko njega primamo Božju besplatnu ljubav, Njegovo milosrđe. Taj nas božanski dar otvara zahvalnosti i omogućuje nam da iskusimo veliku radost koja nije osjećaj jednog trenutka, već je sigurnost da se sa svime možemo suočiti s milošću i odvažnošću koje dolaze od Boga.“

Svoju nadahnutu homiliju preč. Pavlaković zaključio je riječima: „Budućnost se gradi sadašnjošću, a sadašnjost življenjem! Onaj tko s mirom radi i svoj kruh jede, kako bi rekao moj pokojni djed, taj ima sigurnu budućnost u Bogu, ma kada ona nastupila. Živeći istinu Krista lako se shvaća da je kraj svijeta tek jedan kraj, ali ne i konačno umiranje. Neka primjer svetog Brcka prosvijetli umove žena i muškaraca našega doba oživljavajući vjeru, potičući nadu i raspirujući ljubav, kako bi se svatko, poput današnjeg svečara, osjetio privučen ljepotom Evanđelja te da se nitko ne izgubi u magli besmislenosti i očaja koju osjećamo na svakom našem koraku.“

221113 sv. Brcko Brckovljani 3


Ljepoti misnog slavlja pridonijeli su bogoslovi i ministranti svojim ministriranjem i posluživanjem oltara, a liturgijsko pjevanje predvodio je župni zbor u zajedništvu sa zborom mladih pod ravnanjem Marka Antolkovića, magistra muzike i poznatog vrbovečkog kontratenora. Na koncu misnog slavlja vlč. Golek zahvalio je predsjedatelju na dolasku i upućenoj homiliji, a sve okupljene vjernike pozvao je da mole za nova duhovna zvanja kako u Zagrebačkoj nadbiskupiji, tako i u čitavoj nam domovini Hrvatskoj.

Nakon završnog blagoslova uslijedio je ophod vjernika oko kipa sv. Brcka biskupa. Župnoj svetkovini prethodila je trodnevnica koju je predvodio svećenik Bjelovarsko-križevačke biskupije vlč. mr. Darko Rogina, župnik iz Rakovca.

Tekst i foto: vlč. Marinko Golek

Izvor: Zagrebačka nadbiskupija

Radio Marija

05:30 Upoznajmo Bibliju
05:40 Glazba
06:00 Anđeo Gospodnji; Molitva prije rada
06:05 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Kolovoz 2051
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.