wbknjige scaled

Katehetsko-vjeronaučna praksa u radu s djecom s posebnim potrebama na području Riječke nadbiskupije i šire obogaćena je najnovijim izdanjem Zbornika radova pod nazivom „Autizam i religiozno iskustvo: teorija i praksa“ koji je u nakladi Centra za autizam Rijeka objavljen na hrvatskom i engleskom jeziku pod uredničkim vodstvom vjeroučiteljice i djelatnice Centra Tanje Horvat i njezinog supruga, sveučilišnog profesora doc. dr. sc. Saše Horvata.

Riječ je o zbiru znanstvenih radova relevantnih međunarodnih stručnjaka koji se u svojoj znanstvenoj i stručnoj praksi bave proučavanjem religioznog iskustva djece iz spektra autizma, uključujući niz disciplina kao što su: kognitivna znanost, medicina, edukacijsko-rehabilitacijske znanosti, pedagogija, filozofija, teologija i brojne druge. Zbornik je nastao na temelju međunarodne znanstvene radionice „ Religiozno iskustvo osoba s poremećajem iz spektra autizma: teorija i praksa“ koja se održala 11. i 12. veljače 2022. u Rijeci s ciljem predstavljanja različitih spoznaja, metoda, iskustava i praktičnih savjeta u radu s djecom iz spektra autizma, a u kontekstu njihovog shvaćanja religije, religioznog iskustva i prakticiranja vjere. Uz predgovor, Zbornik obuhvaća šest podtema: Proučavanje učenika s poremećajima iz spektra autizma, Kako poučavati učenike s poremećajem iz spektra autizma (PSA) u nastavi vjeronauka, Unutarnji svijet osoba iz spektra autizma te kako i zašto ih treba uključiti u crkveni život, Autistični glas u zajednici štovanja, Religiozno iskustvo među mladim autističnim osobama, Autizam i percepcija nadnaravnog: komparativna studija.

Glavni su inicijatori ove u svakom pogledu iznimno vrijedne znanstvene radionice, a sada i objavljenog Zbornika, bračni par Horvat kojima Katehetski ured Riječke nadbiskupije od srca zahvaljuje na zapaženom doprinosu razvoju vjersko-odgojne prakse u radu s djecom iz spektra autizma. Ovdje izdvajamo djelić objavljenog iz podteme „Kako poučavati učenike s poremećajem iz spektra autizma (PSA) u nastavi vjeronauka?“ autorskog tima Martine Gregorina Tomac, Ivanke Pejić i riječke vjeroučiteljice Tanje Horvat: „Preduvjet rada s učenicima s PSA je uspostavljanje kvalitetnog odnosa povjerenja. Kako bi se takav odnos ostvario potrebno je prihvatiti učenika i njegove specifičnosti i potrebe, osigurati mu ugodnu okolinu za rad i razvijati sustav komunikacije. Odnos povjerenja se gradi ako poštujemo mogućnosti, ali i interese svakog učenika. Iako neki od naših učenika možda ne komuniciraju verbalno, svoje potrebe mogu uspješno izraziti alternativnim metodama komunikacije poput gestama, konkretima, sličicama. (…) Učenika je potrebno izlagati molitvenom okružju te crkvenom prostoru kako bi ono na njemu svojstven način sudjelovalo u molitvi ili iskusilo molitvu. Potrebno je uvažiti njegove biološke specifičnosti koje iskazuje i za vrijeme molitve (stereotipije, vokalizacije, kretanje po crkvenom prostoru i dr.) te korigirati samo nepoželjna, izazovna ponašanja kojima ugrožava sebe i/ili druge osobe.“

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

08:45 Glazba
09:00 Moj život u vjeri – tema: enciklika pape Ivana Pavla II. „Redemptoris Mater“ - Majka Otkupiteljeva o ulozi Djevice Marije u životu Crkve; ur. i vod.: preč. Josip Šimunović
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Sisačke biskupije - ur. i vod.: Stjepan Vego

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.