049 scaled web

Primajući nadbiskupski štap riječki nadbiskup i metropolit Mate Uzinić u svečanom je liturgijskom činu 4. studenog i simbolično preuzeo upravljanje Riječkom nadbiskupijom. Simbol pastirske službe primio je iz ruku nadbiskupa u miru Ivana Devčića koji je ovom primopredajom ukazao na kontinuitet mjesne Crkve i biskupa koji su joj na čelu.

 „Primajući simbolično štap koji mi je predao nadbiskup Ivan, obvezujem se nastaviti ondje gdje je on stao, kao što je i on nastavio ondje gdje su stali naši prethodnici, trojica riječkih biskupa i trojica riječko-senjskih nadbiskupa metropolita. Želim Vam pritom, nadbiskupe Ivane, još jednom zahvaliti za Vašu dionicu. Hvala Vam u moje ime i u ime svih onih koje ste vodili kao pastir, a sada ste ih meni predali. Preporučujem se u Vaše molitve“, rekao je nadbiskup Uzinić preuzimajući u svečanom činu sve ovlasti i zadaće riječkog nadbiskupa i metropolita.
Podsjećajući na započeti sinodalni hod pozvao je na zajedništvo i suradnju sve svećenike, posvećene osobe i laike ističući kako bez njih ne bi mogao vršiti svoju službu. „izražavam želju da se suradnja i zajedništvo nastave i prošire, da razlike među nama ne budu kamen spoticanja, već na izgradnju naše Crkve.“
Poruku zajedništva uputio je svim građanima Rijeke i cijele nadbiskupije. „Rijeka je moderan i sekularan grad koji nas izaziva da svoje kršćanstvo živimo i svjedočimo autentično, bez nametanja, ali ustrajno, njegujući dijalog sa svim njezinim stanovnicima i sa svima surađujući u dobru. Riječka Crkva to već čini na različite načine, a napose preko svojih karitativnih ustanova, ali uvijek možemo i trebamo više.“
Nadbiskup Uzinić stavio se pod zaštitu sv. Karla Boromejskog i sv. Ivana XXIII., te sv. Franje Saleškog i sv. Josipa, svetaca povezanih uz njegovu biskupsku službu odnosno dane preuzimanja biskupskih službi u Rijeci i Dubrovniku, te danu njegova biskupskog ređenja. „Stavljam se pod njihovu zaštitu kako bih svoju biskupsku službu mogao nastaviti vršiti dostojno i po Božjoj i tako biti poticaj i svima vama za nasljedovanje Isusa Krista da bismo mogli zajedno nastaviti izgrađivati našu riječku Crkvu na dobrim temeljima koje su postavili oni prije nas, ali i dajući tome svoj doprinos, u duhu Drugog vatikanskog koncila i onih poticaja koje nam daje papa Franjo kad nas poziva na misionarsku preobrazbu Crkve i evanđeosku radost nas kršćana. Neka nas sve u tom nastojanju prati i zagovor naše trsatske Majke Milosti i sv. Vida, mč., našeg nebeskog zaštitnika.“

Nadbiskup Uzinić službu nadbiskupa koadjutora u Rijeci preuzeo je 4. studenog 2020. godine. Objavom da je papa Franjo prihvatio odreknuće od službe riječkog nadbiskupa metropolita Ivana Devčića, 11. listopada ove godine mons. Mate Uzinić preuzeo je upravljanje Riječkom nadbiskupijom i metropolijom.

 051 scaled

Na misi su uz riječke nadbiskupe suslavili predsjednik HBK i splitsko-makarski nadbiskup mons. Dražen Kutleša, krčki biskup mons. Ivica Petanjak, gospićko-senjski biskup Zdenko Križić te porečki i pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan. Uz brojne svećenike i vjernike, na misi su sudjelovali i predstavnici drugih vjerskih zajednica te kršćanskih crkvi, kao i predstavnici civilnih institucija i ustanova, među njima primorsko-goranski župan Zlatko Komadina i gradonačelnik Rijeke Marko Filipović.
Novog riječkog nadbiskupa pozdravio je, kao i zahvalio nadbiskupu u miru, predsjednik HBK mons. dr. Dražen Kutleša. U ime prezbiterija Riječke nadbiskupije to je učinio generalni vikar vlč. dr. Mario Tomljanović, a u ime vjernika gosp. Dario Perković, član Nadbiskupijskog pastoralnog vijeća.
Mons. Kutleša je novom nadbiskupu poručio da mu nadahnuće bude misao današnjeg svetaca, Karla Boromejskog: „…ako dušama ravnaš, misli kojom su krvlju oprane. I tako nek’ se sve vaše vrši u ljubavi. Tako ćemo lako moći nadvladati sve poteškoće koje danomice (…) u velikom broju doživljavamo.“
Generalni vikar pozvao je nadbiskupa da bude jasan glas koji se čuje u žamoru ovog svijeta, „Govorite jačinom i blizinom pape Franje, jer onaj koji ljubi drugi ga razumije. „Da bi bio s Bogom, moraš imati vremena za sebe“, ovo su riječi sveca kojeg danas slavimo Karla Boromejskog. Želimo Vam da zaista i u brizi za mjesnu Crkvu imate vremena i za sebe. Mi, Vaši svećenici, želimo Vam od Boga blagoslovljene i plodne godine na čelu riječke Crkve.
Vjeroučitelj Dario Perković izrazio je nadu da će nadbiskup Uzinić nastaviti svoju službu vršiti kao dobri pastir. “U ovo kratko vrijeme što ste s nama, pokazali ste da ste spremni, ne samo čuvati bijele ovčice u povjerenom Vam stadu, već se marljivo uputiti i do najzabačenijih mjesta kako bi potražili one odbačene ili zalutale (u očima drugih) crne ovčice. I na tome Vam hvala.“

Izvor: Riječka nadbiskupija

DSC 0221 scaled

 

DSC 0300 scaled

Radio Marija

06:15 Nakane Apostolata molitve za studeni; Krunica - Slavna otajstva
06:40 Glazba
06:45 "Riječ o riječi" - duhovni poticaji za svaki dan
06:50 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Kolovoz 1959
P U S Č P S N
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.