DSC 0464 1 800x534
U petak 14. listopada 2022. na Hrvatskom katoličkom sveučilištu (HKS) održan je znanstveno-stručni skup “Suverenost i nacionalni identitet 30 godina nakon međunarodnog priznanja Republike Hrvatske”. Skup su organizirali Odjel za komunikologiju HKS-a i njemačka zaklada Konrad Adenauer.
Skupu su prisustvovali predstavnici ministarstva vanjskih i europskih poslova, generalni tajnik Hrvatske biskupske konferencije doc. dr. sc. Krunoslav Novak, predstavnici političkog, gospodarskog, kulturnog života te predstavnici medija.
01 800x600
Na početku su okupljene u ime organizatora pozdravili prof. dr. sc. Željko Tanjić, rektor HKS-a i Holger Haibach, direktor ureda Zaklade Konrad Adenauer u Zagrebu.
Rektor Tanjić u svom je obraćanju istaknuo kako je Hrvatsko katoličko sveučilište ranije ove godine nizom okruglih stolova u ciklusu projekta „Put suverenosti“ obilježilo tridesetu obljetnicu međunarodnog priznanja Republike Hrvatske te kako je znanstveno-stručni skup Odjela za komunikologiju svojevrstan nastavak obilježavanja ovog važnog događaja u hrvatskoj povijesti.
Direkor Zaklade Konrad Adenauer u Zagrebu Holger Haibach izrazio je svoje zadovoljstvo suradnjom s Hrvatskim katoličkim sveučilištem te se prisjetio kada je 1991. u Frankfurtu kao mladić sa svojim kolegama bio na prosvjedu za suverenost Hrvatske. Istaknuo je kako je važno poznavati prošlost da bi se znalo što nas očekuje u budućnosti te kako Zaklada Konrad Adenauer podržava istraživanja ovakvih povijesnih tema.
02 800x600
Skupu je u ime predsjednika Vlade Republike Hrvatske nazočio ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman koji je u svom govoru rekao: “Međunarodno priznanje Republike Hrvatske prije 30 godina uistinu je bilo prijeloman trenutak za našu Domovinu. Uslijedile su daljnje godine diplomatskih i vojnih napora za reintegraciju okupiranih područja. Sve spomenute i nespomenute nevolje i kušnje Hrvatska je uspješno okončala temeljem uspostavljenog nacionalnog jedinstva i nesebičnog napora hrvatskih ljudi u svim segmentima društvenog života, od iseljene do domovinske Hrvatske, od civila do branitelja. Nužno je istaknuti posebnu ulogu prvog hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana koji je u tim presudnim godinama mudrim vodstvom i koordinacijom svih ključnih aspekata i aktivnosti opravdao povjerenje i ispunio očekivanja hrvatskog naroda.“
03 800x600
Prof. dr. sc. Jerko Valković, pročelnik Odjela za komunikologiju HKS-a i predsjednik organizacijskog odbora, u svom je obraćanju zahvalio svim izlagačima na njihovoj spremnosti da sudjeluju u znanstveno-stručnom skupu. Održavanjem skupa bila je želja doprinijeti boljem razumijevanju zbivanja i aktera u procesu nastanka suvremene Hrvatske te otvoriti prostor za promišljanje o postignućima, izazovima i aspektima hrvatske suverenosti i njezina nacionalnog identiteta. Govoreći o strukturi skupa, pročelnik Valković rekao je kako je prva cjelina bila posvećena najznačajnijim trenutcima i procesima usko povezanim sa stvaranjem hrvatske neovisnosti. Druga cjelina bila je posvećena promišljanju kako danas u vrijeme globalizacijskih procesa mijenja poimanje suverenosti, dok se u trećem dijelu govori o suverenosti s različitih, interdisciplinarnih, aspekata, dotičući doprinos Katoličke Crkve suverenosti Republike Hrvatske, doprinos medija, promjene u jeziku, hrvatsku tradicijsku kulturu i nacionalni identitet.
04 800x600
U ime predsjednika Hrvatskog sabora prisustvovala je saborska zastupnica mr. sc. Zdravka Bušić koja je održala predavanje o ulozi hrvatskog iseljeništva u međunarodnom priznanju Republike Hrvatske. Skup je bio podijeljen u tri tematska panela, od kojih su se prva dva uživo prenosila na YouTube kanalu HKS-a.
U prvom, naslovljenom “Akteri i kontekst stvaranja suvremene hrvatske države” izlagali su i raspravljali izv. prof. dr. sc. Ante Nazor, Holger Haibach i dr. sc. Adolf Polegubić, dok su o aktualnim pitanjima i izazovima suverenosti država govorili dr. sc. Neven Šimac, prof. dr. sc. Goran Bandov, dr. sc. Karlo Ressler i dr. sc. Jakov Žižić.
DSC 0464 1 800x535
U poslijepodnevnim panelima govorilo se o putu hrvatske suverenosti i oblikovanju hrvatskog nacionalnog identiteta. Tako su o doprinosu Katoličke Crkve govorili prof. dr. sc. Jerko Valković i doc. dr. sc. Anto Mikić, o oblikovanju hrvatskog bankovnog sustava doc. dr. sc. Roman Šubić, o medijskom zakonodavstvu i suverenosti dr. sc. Zdravko Kedžo, a o narativima suverenosti u hrvatskom filmu izv. prof. dr. sc. Irena Sever Globan. Prof. dr. sc. Ivan Rogić osvrnuo se na neke istraživačke prioritete i teme u kontekstu hrvatskog nacionalnog identiteta i znanosti. Prof. dr. sc. Željko Tanjić govorio je o ulozi komemoracija i simbola u oblikovanju hrvatske kulture sjećanja i nacionalnog identiteta. Izv. prof. Dr. sc. Luka Šešo predstavio je ulogu hrvatske tradicijske kulture u formiranju identiteta. Doc. dr. sc. Boris Beck govorio je o jeziku kao identitetskoj odrednici, dok je prof. Dr. sc. Božo Skoko izlagao o (pre)oblikovanju suvremenog hrvatskog identiteta i kreiranju brenda Hrvatska. Panele su moderirali sveučilišni nastavnici Odjela za komunikologiju.


Izvor: Hrvatsko katoličko sveučilište

Radio Marija

23:20 Glazba
23:30 Hrvatski program Radio Vatikana
23:45 Glazba
00:00 Lijepa naša domovino - hrvatska himna; Posvetna molitva sv. Josipu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2032
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.