P1020225

"Kiparevo svjedočenje vjere" naziv je izložbe akademika Kuzme Kovačića otvorene u četvrtak 13. listopada u Podrumima Dioklecijanove palače u Splitu, a na kojoj su predstavljana 24 njegova djela od različitih materijala, oblika i veličina prožeta kršćanskim motivima.

Izložba, za koju je istaknuto da je odraz umjetnikove genijalnosti, nastala je pod pokroviteljstvom dviju nadbiskupija: Splitsko-makarske i Đakovačko-osječke, a njen domaćin je Muzej Grada Splita.

Otvarajući izložbu splitsko-makarski nadbiskup i metropolit Dražen Kutleša je istaknuo kako je Kuzma Kovačić svojim radom pridonio povezivanju umjetnosti i Crkve. "Ova izložba je jedno ponovno otkrivanje dubine, duhovne i religijske dimenzije koja je u svakom vremenu obilježila umjetnost u njezinim najuzvišenijim izražajnim oblicima," rekao je mons. Kutleša.

Naglasio je kako nas svojim djelovanjem Kuzma Kovačić neprestano podsjeća na prisni savez između Evanđelja i umjetnosti koji oduvijek uključuje poziv na prodiranje kreativnom intuicijom u otajstvo utjelovljenoga Boga i istodobno u otajstvo čovjeka. "Crkva treba umjetnost da bi prenosila poruku koja joj je povjerena od Krista. Ona treba, zapravo, učiniti shvatljivim očaravajući svijet duha, nevidljivoga Boga," poručio je nadbiskup Kutleša.

Akademik Kuzma Kovačić je naglasio da je svoje kiparstvo od početka doživljavao kao radosno svjedočenje vjere. "Ovu izložbu čine djela nadahnuta katoličkom vjerom i izričaj su vjere u umjetnosti," istaknuo je Kovačić. Rekao je kako je izabrao kiparstvo za svoj životni poziv jer je ono u svojoj naravi najbliže od svih umjetnosti "stvarnosti utjeloviteljske tajne".

"Kristovo utjelovljenje i uskrsnuće jedina su prava novost u ljudskoj povijesti pa su zato oni i jedina važna novost u mojem djelu", kazao je Kovačić. Podsjetio je kako je i u vrijeme komunističke neslobode davao svoj prilog povratku vjere u suvremenu hrvatsku umjetnost. "Kad je došlo vrijeme slobode i kad je oživjela hrvatska država nastojao sam pridonijeti obnovi naše sakralne spomeničko-kiparske jezgre," istaknuo je Kovačić.

p1020271

Prof. dr. Vladimir Dugalić, izaslanik đakovačko-osječkog nadbiskup mons. Đure Hranića, podsjetio je da ova izložba – postavljena prvo u kripti đakovačke katedrale, pa onda i u podrumima Dioklecijanove palače u Splitu – povezuje sjever i jug te je stoga projekt naslovljen „Strossmayerovim putom“, jer je to Strossmayer svojedobno činio. U tom je svjetlu dr. Dugalić istaknuo da akademik Kovačić spaja oba Strossmayerova cilja: „religioznu tematiku kojom odgaja narod, a istovremeno postavlja i nove standarde u hrvatskoj umjetnosti o čemu svjedoče i mnoge nagrade i priznanja. On svoja djela nije stvarao po narudžbi, nego su izričaj njegove vjere i promišljanja o nadnaravnom. On svjedoči da vjera oplemenjuje umjetnost i daje snagu za nove izričaje.“

Povjesničar umjetnosti i autor izložbe Milan Bešlić posebice je istaknuo Kovačićevo djelo "Sedam smrtnih grijeha" koje je nazvao remek-djelom, a akademik Radoslav Tomić je kazao kako je Kovačić najbolji lirik u hrvatskom kiparstvu punom simbolike. Podsjetivši kako je Kovačić autor Oltara Domovine u Zagrebu, akademik Tomić je ustvrdio kako u Splitu na javnim prostorima nije postavljeno ništa od njegovih kipova i skulptura te je poručio kako on zaslužuje da se i u Splitu na javnom prostoru postave njegova djela.

Programu svečanog otvaranje izložbe akademika Kuzme Kovačića nazočili su: splitsko-dalmatinski župan Blaženko Boban, generalni vikar Splitsko-makarske nadbiskupije don Franjo Frankopan Velić, uime grada Splita gospodin Mate Omazić, predsjednica Upravnog vijeća Muzeja grada Splita gospođa Darka Perko Kerum, ravnatelj Hrvatskog Caritasa fra Tomislav Glavnik, profesori s KBF-a Sveučilišta u Splitu te brojni kulturni djelatnici i Kovačićevi prijatelji. Izložba je otvorena do 14. siječnja 2023. godine.

Izvor: Splitsko-makarska nadbiskupija

Radio Marija

18:00 Glazba
18:15 Molitva - Večernja
18:25 Glazba
18:30 Svetac dana - sv. Katarina Labouré

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Listopad 1896
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.