U videoporuci koju je poslao članovima Saveza azijskih biskupskih konferencija, u prigodi njihova susreta u Bangkoku, na Tajlandu, od 12. do 30. listopada, Papa ih je ohrabrio da razluče što im Duh Sveti govori, te da održavaju bratstvo i da budu blizu siromašnim i mladima
Spominjući se azijskih mladih '70-ih godina prošloga stoljeća, koji su tada bili idealisti, svjesni, zabrinuti, nestrpljivi i nemirni; kao i današnjih laika koji trebaju preuzeti svoje krštenje, svoju funkciju laika, poštujući posebnost svake Crkve, papa Franjo je putem videoporuke pozdravio oko 200 sudionika susreta Federacije azijskih biskupskih konferencija (FABC), koji se održava u Bangkoku od 12. do 30. listopada. Susretanje biskupā započelo je 1970. godine, a upravo je te godine – podsjetio je Papa – sveti Pavao VI. posjetio taj veliki kontinent, susrećući se s masama ljudi. Veći dio njih bili su mladi, a Azija je bila poznata kao dom različitih kultura i religija – dodao je Papa.
Crkva siromašnih i mladih
Te su se mase – rekao je Sveti Otac u videoporuci – budile iz fatalizma u život dostojan čovjeka. I mladi su se budili; budila su se kulturno različita društva kako bi postala prava zajednica naroda. To je značilo da je Crkva u Aziji bila pozvana biti na autentičniji način Crkva siromašnih, Crkva mladih, i Crkva u dijalogu s drugim azijskim vjeroispovijestima.
Bratstvo i razmjena ideja
Napomenuvši da prati susret u Bangkoku, Papa je rekao da je riječ o djelu bratstva i razmjeni ideja. Važno je da se regionalne konferencije često susreću, jer se tako Crkva oblikuje i jača u hodu. U temelju je bitno pitanje: Što Duh govori Crkvama u Aziji? Na to pitanje trebate odgovoriti – rekao je rimski biskup.
Poticaj laicima
Laici pak neka preuzmu svoju funkciju u Crkvi, po krštenju, uvijek poštujući svačije posebnosti. Jer opća Crkva nije jednolična Crkva, univerzalna je, u poštovanju posebnosti svake Crkve – rekao je na kraju papa Franjo.