23 09 Obljetnica biskupskog redenja 1

Večernjim misnim slavljem u đakovačkoj prvostolnici Sv. Petra, u četvrtak, 22. rujna, nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić obilježio je 21. obljetnicu svoga biskupskog ređenja. Uz pomoćnog biskupa Ivana Ćurića, koncelebrirala su još petnaestorica svećenika, a slavlju je nazočio i veći broj milosrdnih sestara Sv. Križa iz Đakova.

23 09 Obljetnica biskupskog redenja 2

Na početku slavlja čestitku nadbiskupu Đuri uputio je pomoćni biskup Ivan, podsjetivši kako je prošloga četvrtka papa Franjo završio svoj trodnevni apostolski pohod Kazahstanu. „Zahtjevan apostolski pothvat, u današnjim povijesnim prilikama prepun izazova. Ali hrabar i odvažan! Ne zbog samouvjerenosti, već zbog pouzdanja u Kristovo poslanje što ga je Isus upravio Petru, a po njemu cijeloj zajednici Crkve, njezinim pastirima i svim krštenicima: „Izvezi na pučinu“ (Lk 5,4). A te ste riječi Vi prigrlili kao vodilju svojoj pastirskoj službi koju ste na današnji dan započeli biskupskim ređenjem u ovoj katedrali 22. rujna 2001. A baš toga dana, prije 21 godinu, svoje apostolsko putovanje, također u Kazahstan, započeo je papa sv. Ivan Pavao II., koji Vas je imenovao biskupom. I tada, dok smo mi ovdje u katedrali s Vašim biskupom zarediteljem Marinom i drugim biskupima, svećenicima i Božjim narodom za Vas i s Vama molili snagu Božjega Duha, sveti će Papa razlagati o tome kako razumjeti vrijeme i svijet u kojem živimo, i u njima svoje korake, službe i zadaće. ‘Domovina je čovječanstva Kraljevstvo Božje!’ – naglasio je sveti Papa. ‘Kršćani su i stanovnici svijeta i građani Kraljevstva nebeskog. U stvarnosti, autentično življeno kršćanstvo je poput kvasca za društvo: ono ga tjera da raste i sazrijeva na ljudskoj razini i otvara ga transcendentnoj dimenziji Kraljevstva Kristova, ostvarenju novog čovječanstva.’“

23 09 Obljetnica biskupskog redenja 3

Biskup se potom prisjetio pokojnog svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Nikole Dogana, koji je preminuo na današnji dan prije 15 godina, a čija se 50. obljetnica svećeničkog ređenja spominje ove godine, te je rekao: „Ovako je u svojim teološkim razmišljanjima oslikao ‘čas’ današnjeg vremena: čini se da ‘… povijest u kojoj čovjek živi nema neki cilj … Sve je razmrvljeno, usitnjeno, razbijeno na tisuće nepovezanih djelića’. Kao da čujemo odjek pouke o ispraznosti iz današnjeg 1. čitanja iz Knjige Propovjednikove: ‘… i nema ništa novo pod suncem’. No, današnji evanđeoski ulomak donosi obrat, čudesnu novost – Krista i njegova djela, a s njim razigranost i vrijednost života u Božjoj prisutnosti, ’vita coram Deo’, kako piše prof. Dogan, naznačujući istinu da je Božje kraljevstvo već ovdje te raste prema ‘konačnom zagrljaju Boga i njegova stvorenja u vječnoj punini Božjega stvaranja’.“

23 09 Obljetnica biskupskog redenja 5

Na kraju čestitke biskup je rekao: „Dragi naš Nadbiskupe! Vita coram Deo – Život u Božjoj prisutnosti. U mnogostrukim očekivanjima i zahtjevnosti Vaše službe to je neprolazna snaga, radost koja se ‘obnavlja svako jutro’. U tom svjetlu primite naše najsrdačnije čestitke o obljetnici Vašeg biskupskog ređenja, dok u zajedništvu velike obitelji naše nadbiskupije od srca molimo da Vas Gospodin uvijek jača svojom ljubavlju, da Vam – i svima nama na spasenje i pouku – ne prestane otkrivati blizinu, ljepotu i milinu svoga lica. Krijepio Vas Gospodin, danas i u sve dane! Živjeli!“

23-09-Obljetnica-biskupskog-redenja-4.jpg

Nadbiskup je potom primio cvijeće iz ruku vjeroučiteljice Mateje Fabijančić te zahvalio na čestitkama, pozivajući vjernike na molitvu za njega i sve ostale biskupe i svećenike, da znaju na pravi način odgovoriti na očekivanja i potrebe ovoga vremena te u njemu ostvare svoje apostolsko poslanje. Zaključujući misno slavlje, pozvao je sve okupljene da pođu u Spomen muzej biskupa J. J. Strossmayera na otvorenje izložbe „Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu” splitske slikarice i kiparice Karin Grenc. Anica Banović

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

21:01 Odjeci Drugog vatikanskog koncila - emisija povodom 60 godina od zatvaranja Drugog vatikanskog koncila; tema: Konstitucija Sacrosanctum Concilium – 2. dio; gost: izv. prof. dr. sc. Branko Murić; ur. i vod.: Andrej Paulus
22:00 Obavijesti i najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2018
P U S Č P S N
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.