23 09 Obljetnica biskupskog redenja 1

Večernjim misnim slavljem u đakovačkoj prvostolnici Sv. Petra, u četvrtak, 22. rujna, nadbiskup đakovačko-osječki Đuro Hranić obilježio je 21. obljetnicu svoga biskupskog ređenja. Uz pomoćnog biskupa Ivana Ćurića, koncelebrirala su još petnaestorica svećenika, a slavlju je nazočio i veći broj milosrdnih sestara Sv. Križa iz Đakova.

23 09 Obljetnica biskupskog redenja 2

Na početku slavlja čestitku nadbiskupu Đuri uputio je pomoćni biskup Ivan, podsjetivši kako je prošloga četvrtka papa Franjo završio svoj trodnevni apostolski pohod Kazahstanu. „Zahtjevan apostolski pothvat, u današnjim povijesnim prilikama prepun izazova. Ali hrabar i odvažan! Ne zbog samouvjerenosti, već zbog pouzdanja u Kristovo poslanje što ga je Isus upravio Petru, a po njemu cijeloj zajednici Crkve, njezinim pastirima i svim krštenicima: „Izvezi na pučinu“ (Lk 5,4). A te ste riječi Vi prigrlili kao vodilju svojoj pastirskoj službi koju ste na današnji dan započeli biskupskim ređenjem u ovoj katedrali 22. rujna 2001. A baš toga dana, prije 21 godinu, svoje apostolsko putovanje, također u Kazahstan, započeo je papa sv. Ivan Pavao II., koji Vas je imenovao biskupom. I tada, dok smo mi ovdje u katedrali s Vašim biskupom zarediteljem Marinom i drugim biskupima, svećenicima i Božjim narodom za Vas i s Vama molili snagu Božjega Duha, sveti će Papa razlagati o tome kako razumjeti vrijeme i svijet u kojem živimo, i u njima svoje korake, službe i zadaće. ‘Domovina je čovječanstva Kraljevstvo Božje!’ – naglasio je sveti Papa. ‘Kršćani su i stanovnici svijeta i građani Kraljevstva nebeskog. U stvarnosti, autentično življeno kršćanstvo je poput kvasca za društvo: ono ga tjera da raste i sazrijeva na ljudskoj razini i otvara ga transcendentnoj dimenziji Kraljevstva Kristova, ostvarenju novog čovječanstva.’“

23 09 Obljetnica biskupskog redenja 3

Biskup se potom prisjetio pokojnog svećenika Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Nikole Dogana, koji je preminuo na današnji dan prije 15 godina, a čija se 50. obljetnica svećeničkog ređenja spominje ove godine, te je rekao: „Ovako je u svojim teološkim razmišljanjima oslikao ‘čas’ današnjeg vremena: čini se da ‘… povijest u kojoj čovjek živi nema neki cilj … Sve je razmrvljeno, usitnjeno, razbijeno na tisuće nepovezanih djelića’. Kao da čujemo odjek pouke o ispraznosti iz današnjeg 1. čitanja iz Knjige Propovjednikove: ‘… i nema ništa novo pod suncem’. No, današnji evanđeoski ulomak donosi obrat, čudesnu novost – Krista i njegova djela, a s njim razigranost i vrijednost života u Božjoj prisutnosti, ’vita coram Deo’, kako piše prof. Dogan, naznačujući istinu da je Božje kraljevstvo već ovdje te raste prema ‘konačnom zagrljaju Boga i njegova stvorenja u vječnoj punini Božjega stvaranja’.“

23 09 Obljetnica biskupskog redenja 5

Na kraju čestitke biskup je rekao: „Dragi naš Nadbiskupe! Vita coram Deo – Život u Božjoj prisutnosti. U mnogostrukim očekivanjima i zahtjevnosti Vaše službe to je neprolazna snaga, radost koja se ‘obnavlja svako jutro’. U tom svjetlu primite naše najsrdačnije čestitke o obljetnici Vašeg biskupskog ređenja, dok u zajedništvu velike obitelji naše nadbiskupije od srca molimo da Vas Gospodin uvijek jača svojom ljubavlju, da Vam – i svima nama na spasenje i pouku – ne prestane otkrivati blizinu, ljepotu i milinu svoga lica. Krijepio Vas Gospodin, danas i u sve dane! Živjeli!“

23-09-Obljetnica-biskupskog-redenja-4.jpg

Nadbiskup je potom primio cvijeće iz ruku vjeroučiteljice Mateje Fabijančić te zahvalio na čestitkama, pozivajući vjernike na molitvu za njega i sve ostale biskupe i svećenike, da znaju na pravi način odgovoriti na očekivanja i potrebe ovoga vremena te u njemu ostvare svoje apostolsko poslanje. Zaključujući misno slavlje, pozvao je sve okupljene da pođu u Spomen muzej biskupa J. J. Strossmayera na otvorenje izložbe „Hrvatski sveci i blaženici u našem narodu” splitske slikarice i kiparice Karin Grenc. Anica Banović

Izvor: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

18:50 Hrvatski program Radio Vatikana
19:05 Glazba
19:15 Vijesti, obavijesti i najava programa
19:30 Hrvatski martirologij XX. stoljeća; Molitva sv. Mihaelu Arkanđelu

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2030
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.