Dominik biskup Šaško 2022 2
Na blagdan sv. Dominika, u ponedjeljak 8. kolovoza 2022., proslavljen je titular istoimene župe u Hrvatskom zagorju - u Konjščini. Svečano koncelebrirano euharistijsko slavlje predstavio je mons. dr. Ivan Šaško, pomoćni biskup zagrebački. U koncelebraciji su bili: vlč. mr. Milan Pušec, kao domaćin i župnik ove župe, prof. dr. sc. Ante Crnčević, ostali župnici Zlatarsko-belečkog dekanata, dominikanski mladomisnik fr. Marin Golubović (OP), vlč. Antun Motočić, vlč. Marinko Golek, vlč. Marijan Piskač, vlč. Stjepan Čukman, te vlč. Blaž Bartol, dugogodišnji župnik u Konjščini.

Na samome početku euharistijskog slavlja sav okupljeni vjerni puk je zdušno, kao dobru pripremu za euharistijsko slavlje, otpjevao himan Svi kličimo Dominiku. Nakon ulazne pjesme okupljenima se obratio župnik vlč. Milan Pušec, pozdravivši okupljenu zajednicu vjernika, oca biskupa, sve prisutne svećenike, bogoslove, ostale poslužitelje kod oltara te predstavnike općinskih i civilnih vlasti.

Dominik biskup Šaško 2022 1U svome pozdravnom govoru župnik je srdačno pozdravio i zaželio dobrodošlicu biskupu Šašku. Prisjetivši se posljednjeg pohoda oca biskupa na proslavu svetkovine sv. Dominika, koji je bio prije točno 10 godina, te nakon što nas je podsjetio na biskupovo tumačenje Božje Riječi prilikom tog pohoda, pozvao je biskupa Ivana da započne s euharistijskim slavljem.

U uvodu u euharistijsko slavlje biskup Šaško rekao je: „Okupljeni smo oko oltara, izvora života euharistijskog stola i žrtvenika Božje ljubavi; stola zajedništva i zahvalnosti, da bismo prinijeli hvalu Bogu za dar svetoga Dominika, za dar ove župe i vaše vjere, žive zajednice koja nastoji nasljedovati Isusa po zagovoru njegova neumornog navjestitelja.“

Dominik biskup Šaško 2022 3
Također nas je podsjetio kako i nakon njegove smrti ostaju djela njegova naviještanja Radosne vijesti po Redu propovjednika, a čije članove nazivamo dominikancima. Uz to, biskup nas je u uvodu podsjetio kako je i Konjščina, ne samo župa već i općina „dio dominikanskoga mozaika, bez kojega nije moguće promatrati i razumjeti osam stoljeća svjetske povijesti.“

Tumačeći Božju Riječ biskup Šaško podsjetio je na početku svoje homilije kako „danas Isus nama, kao što je to učinio tada, govori ono što jesmo kao njegovi učenici i učenice: vi jeste sol i vi jeste svijetlo.“ Nadalje, biskup je istaknuo kako „bezvremenost ili vječnost pripada onomu što je Božje“, te da „bezvremenskim zovemo ono što postaje događajem smisla u svakome vremenu, ono što je potrebno svakomu ljudskom naraštaju.“ Povukao je paralelu upravo sa sv. Dominikom kako nam baš njegov život progovara na svakomu vremenu i mjestu. Njegova je ostvarena svetost „bezvremena, svevremena i zbog toga suvremena.“

Dominik biskup Šaško 2022 4Uz to napomenuo je kako je sv. Dominiku bio važan smisao koji tjelesna djela milosrđa nose, „a to je naviještanje Krista.“ Nadalje, okupljenim je vjernicima biskup Šaško posvijestio koliko je snažan primjer njih koji u raznim životnim okolnostima svjedoče da su vjernici „znajući da se ljudski život ne svodi na prolaznost i da nas Krist vodi u puninu radosti.“

Biskup Šaško progovorio je kako su prije osamsto godina, pa tako i danas, postojale lažne vijesti, odnosno neistine koje namjerno uvode zablude. Kako god ih da ih nazovemo, posljedice su im uvijek jednake, „a to je zbunjivanje, zavaravanje, unošenje nesigurnosti i podjela“. Svoju homiliju biskup je zaključio riječima: „Sveti nas Dominik uči da Bog nije samo istina, nego i ljubav. On boravi samo u istini koja dolazi iz ljubavi.“

Dominik biskup Šaško 2022 5
Na kraju euharistijskog slavlja okupljenom narodu Božjem dominikanski je mladomisnik fr. Marin Golubović udijelio svoj mladomisnički blagoslov, a nakon toga uslijedio je ophod oko oltara te je na javno čašćenje stavljen relikvijar s moćima svetog Dominika, s kojima se ova župa može na poseban način pohvaliti jer posjedovati relikviju svetog Dominika rijetkost.

Svetu liturgiju svojim je pjevanjem predvodio „Zbor sv. Dominik“ pod dirigentskom i orguljaškom pratnjom Marka Maleka-Solgata. Po završetku misnoga slavlja i ophoda oko svečeva oltara u dvorištu župne crkve uslijedila je već tradicionalna okrijepa za sve koji su došli sv. Dominiku, propovjedniku milosti.

Mislav Božić
Marko Malek-Solgat, dipl. theo.

 

Izvor: Tiskovni ured zagrebačke nadbiskupije

Foto: Tiskovni ured zagrebačke nadbiskupije

Radio Marija

16:00 Glazbena razglednica - pjesme Slavonije i Podravine; ur. i vod.: Božidar Biondić
17:00 Mudrosti i duhovnosti svetih otaca - gost-urednik.: dr. sc. don Ivan Bodrožić; vod.: Zdravka Andrijašević
17:45 Glazba
18:15 Molitva - Večernja

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.