20220406 Knjiga Salesiana 06 1200x900 1

U samostanu sv. Klare u Dubrovniku u srijedu 6. travnja predstavljena je knjiga „Neostvarena sloboda“ autora fra Ante Vučkovića u nakladi izdavača Salesiana. Knjiga je to u kojoj je autor dao svoj prvi značajniji osvrt o 30 godina slobodne Crkve, od pada komunizma do vladavine korone. Knjiga je napisana u obliku razgovora, koji je s autorom vodio novinar Goran Andrijanić.

Uz samog autora Vučkovića knjigu su predstavili: nakladnik izdavačke kuće Salesiana don Mihovil Kurkut, rektor crkve sv. Vlaha u Dubrovniku don Hrvoje Katušić i teolog Šime Zupčić.

Uvodnu riječ imao je direktor izdavačke kuće Kurkut koji je dao bitne informacije o samom sadržaju knjige te kazao da knjiga ima formu razgovora koji u Hrvatskoj nije toliko prisutan, knjiga je to koja nije pisana, već su autor Vučković i novinar Andrijanić razgovarali satima. Neka pitanja bila su pripremljena, a neka su izašla iz samoga razgovora. Knjiga ima 12 poglavlja o različitim temama, novinara su zanimale određene teme koje je se on kao vjernik laik usudio postaviti, kazao je direktor naklade Salesiana.

Napomenuo je da knjiga nema pretenzije da bi dala definitivne odgovore, ali u duhu pape Franje kako on vidi Crkvu, knjiga želi pokrenuti neke procese, želi nas potaknuti da počnemo razgovarati.

Teolog Zupčić dao je svoj osvrt na knjigu te je tom prilikom kazao je da riječ o vrhunskoj knjizi koju vrijedi pročitati. Primijetio je da novinar Andrijanić postavljenim pitanjima otvara zanimljive teme te da sam autor tim temama veoma analitički pristupa, čak i kritički iz razloga jer ljubi Crkvu i iz te ljubavi prema Crkvi donosi izgrađujuću kritiku čime donosi dvije strane medalje, kazao je teolog Zupčić.

Odgovori su iskreni i nemaju skrivenih motiva. Jedna od dobrih karakteristika ove knjige je da u njoj ne pronalazi autocenzuru, nego da autor posve iskreno progovara o temama kojih se dotiče.
Fra Ante u knjizi piše mudre, pametne stvari na jednostavan način i time ovu knjigu približava prosječnim čitateljima, ne izbjegava kontroverzne teme i zadivljujuće je s kolikom otvorenošću on o tome progovara, istaknuo je Zupčić.

Svoje promišljanje o knjizi dao je i rektor crkve sv. Vlaha u Dubrovniku Katušić koji je kazao da je riječ o hrabroj knjizi koja progovara o hrabrim temama na hrabar način. Naglasio je i svoje neslaganje s 12. poglavljem koji govori o vremenu korona krize. Dodao je kako je sam kao generalni vikar biskupije tada sudjelovao u donošenju nekih odluka koje nisu bile lake za donošenje u tom vremenu.

Dodao je da knjiga ima dosta primjera koji nisu ugodni i u njoj se govori bez ikakvog ukrašavanja i ublažavanja pojmova. Ona progovara o pogledu na stvarnost Crkve u kojoj živimo.

Najvrjedniji dio knjige, prema Katušiću, je njena duhovna vrijednost. Knjiga govori o evangelizaciji u vremenu u kojem živimo gdje autor pokazuje Crkvu koja se ne boji, u prvom redu gleda čovjeka ranjenog i u potrebi, dosta slično s onim što papa Franjo govori.

Zadnju riječ imao je sam autor Vučković koji je kazao je da on sam po sebi ne bi napisao ovu knjigu da nije bilo novinara Andrijanića i Salesiane.

Smatram Crkvu jedinom institucijom koja je istovremeno spasiteljska, terapeutska i ljudska, tu je svakome omogućeno da pita pitanja koja ga muče i ima pravo očekivati odgovor, uz ostalo je kazao. Poručio je da ga njegovo iskustvo s vjernicima naučilo da ima puno ljudi koje traže sugovornike, koji hoće da ih netko čuje.

Sve odgovore koje je dao u knjizi su dati iz njegove perspektive, a ovim mu je pružena prigoda da to kažem. Svoje poslanje kao svećenika vidim u naviještanju radosne vijesti evanđelja koje liječi ranjena ljudska srca, zaključio je profesor Vučković.

Sve sudionike predstavljanja na početku je pozdravio katedralni župnik don Marin Lučić napomenuvši kako se ovo predstavljanje događa u okviru tradicionalne korizmene duhovne obnove koju u tjednu prije Velikog tjedna organizira katedralna župa u Dubrovniku.

Fra Ante Vučković je rođen 1958. godine u Sinju. Svećenik je Franjevačke provincije Presvetoga Otkupitelja od 1983. godine. Doktorirao je filozofiju na Antonianumu u Rimu, predaje na Katoličkomu bogoslovnomu i filozofskomu fakultetu u Splitu. Vodi duhovne obnove u Hrvatskoj i inozemstvu. Salesiana je izdala i njegovu prvu zbirku pjesama „Kolajna od šutnje“.

Mario Mioč Vuletić

Teksti foto: db.hr

Radio Marija

03:30 Iz baštine grkokatolika - tema: Svjedočanstvo dušobrižništva za izbjeglice iz Ukrajine, djelovanje grkokatoličke crkve u Ukrajini danas, pobožnost ukrajinskog naroda Bogorodici i obilježavanje Holodomora
04:15 Glazba
04:30 Slovnica - tema: Poljički statut; gošća-urednica: Marina Čubrić, prof.; vod.: Petra Ćurlin
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.