Laudato si Krizni put 6

Tri župe dugoselskog dekanata, župa sv. Brcka - Brckovljani, župa Uzvišenja sv. Križa u Dugom Selu i župa bl. Augustina Kažotića u Lupoglavu, ove subote 2. travnja 2022. organizirali su zajednički križni put s razmatranjima inspiriranima enciklikom pape Franje "Laudato si".

Križni put je započeo u 16 sati u crkvi župe Uzvišenja sv. Križa u Lukarišću, predvoditelj križnog puta bio je don Filip Pavlović upravitelj župe u Lupoglavu, koji je za ovu prigodu sastavio originalna razmatranja na temelju enciklike "Laudato si". Tako je nekoliko stotina sudionika križnoga puta razmatrajući Spasiteljevu muku moglo približiti sebi teme poput: siromaštva, klimatskih promjena, gubitka bioraznolikosti, rata, izbjeglica, međuljudskih odnosa, odgovornoga rada, nepravedne raspodjele dobara, prekomjernoga trošenja te poziva pape Franje na drugačiji stil života u jednostavnosti, molitvi i ljubavi prema siromašnima.

Dio razmatranja čitali su vjernici, a dio vlč. Marinko Golek upravitelj župe sv. Brcka u Brckovljanima, dok je vlč. Tomislav Kralj upravitelj župe u Lukarišću animirao pjevanje i predvodio svetu misu na kraju križnoga puta u crkvi sv. Brcka u Brckovljanima. Unatoč lošijim vremenskim uvjetima i kiši te velikom broju sudionika, križni put je prošao bez većih teškoća zahvaljujući brojnim volonterima, članovima DVD-a Brckovljani te policiji koja je pratila vjernike na putu.

Laudato si Krizni put 1

Laudato si Krizni put 5 

U propovijedi koju je izrekao don Filip Pavlović, istaknuo je kako ga je netko od vjernika upitao: "Zašto velečasni, niste izabrali neku drugu temu koja bi nas više pogodila, jer nas ova o klimatskim promjenama ne pogađa, kod nas je sve dobro?", na što je propovijednik dao odgovor: "Izabrali smo ovu temu baš zato jer nas ne pogađa i u tomu vidimo glavni problem!".

Ponavljajući riječi pape Franje o važnosti "malih svakidašnjih gesta" propovijednik je pozvao da u okviru razmišljanja o socijalnoj ljubavi razvijamo strategije kojima će se učinkovito zaustaviti propadanje okoliša te potaknuti "kultura skrbi" kojom treba biti prožeto cijelo društvo.

Na kraju programa članovi pastoralnog vijeća župe sv. Brcka u Brckovljanima za sve prisutne organizirali su druženje uz čaj i peciva te su okupljeni mogli podijeliti iskustvo doživljaja "Laudato si" tema u križnom putu, što je jedinstven spoj.

Jedna sudionica je izjavila kako je zahvalna župnicima što su baš kroz ovu formu križnoga puta približili riječi Svetoga Oca o ovoj važnoj temi rekavši: "Da sam to čula negdje drugdje, možda se na riječi 'klimatske promjene' ne bih ni osvrnula, no hodajući kroz prirodu riječi pape Franje su imale vremena odzvoniti u mom srcu i prihvatila sam ih kao svoju zadaću."

 Laudato si Krizni put 7

 

Laudato si Krizni put 4

 

Radio Marija

01:15 Glazba
02:15 Krunica - Žalosna otajstva
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Fanija Jelinčić: Riznice srca

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2019
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.