za monografiju min

U četvrtak, 24. ožujka, u 17 sati u emisiji "Kulturni uskličnik" premijerno poslušajte intervju s Evom Kirchmayer-Bilić, novoizabranom predsjednicom udruge Pasionska Baština. 

Udruga Pasionska baština djeluje već 31. godinu pod geslom "muka kao nepresušno nadahnuće kulture", kako ističu u programu ovogodišnjih  31. svečanosti ,  svojim djelovanjem posvješćuju činjenicu da je Kristova Muka i Uskrsnuće stožerna vrijednost koja je oblikovala ono što zovemo zapadno-europskom kulturom, inkulturiravši se u sve pore privatnog i javnog života. Udruga Pasionska baština svojim svečanostima svake godine donosi bogat kulturni izbor iz hrvatske i svjetske riznice. 


Novoizabrana predsjednica udruge Eva Kirchmayer-Bilić  rođena je 14. ožujka 1971. godine u Zagrebu u obitelji glazbenika.
Maturirala u u Muzičko-obrazovnom centru u Zagrebu 1988., te klavir u Glazbenoj školi Vatroslava Lisinskog u razredu prof. Olge Detiček. Muzičku akademiju upisala je 1988. godine, glavni predmet klavir, u razredu red.prof. Stjepana Radića. Diplomirala je klavir 1992. godine s odličnim uspjehom, a magistrirala je 1995. godine, također u razredu prof. Stjepana Radića, odsviravši dva klavirska recitala (Schubert, Schumann, Bartok…) i jedan koncert s orkestrom (Schumann: Koncert za klavir i orkestar u a-molu, op.54).
Na Institutu za crkvenu glazbu KBF-a od 1985.-1990.g. studirala je orgulje kao izvanredni student, (jer je u to vrijeme pohađala osnovnu i srednju općeobrazovnu školu) u razredu prof. č.s. Imakulate Malinka. U okviru toga studija slušala je, osim orgulja, i kolegije vezane uz gregorijanski koral/pjevanje, liturgiku, vokalnu tehniku, te liturgijsko sviranje.
Godine 1993. postaje DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) stipendistica i zahvaljujući DAAD stipendiji omogućeno joj je desetomjesečno usavršavanje na Hochschule für Musik und darstellende Kunst u Frankfurtu na Majni, u razredu prof. Andreasa Meyer-Hermanna (1993./94.), koji ju je preporučio za nastup u programu televizijske postaje ZDF u Hamburgu. U okviru studija klavira, pohađala je kolegije: vježbe iz dirigiranja, poznavanje instrumenata s tipkama, 'Instrumentalpraxisspiel' (srodno Klavirskom praktikumu), zbor, u kojemu je pjevala/nastupila pri svečanosti obilježavanju 2000 g. grada Frankfurta u Alte Oper u Frankfurtu 1994.
Usavršavala se na klavirskim Majstorskim tečajevima/seminarima i satovima kod istaknutih klavirskih pedagoga i pijanista: Melita Lorković, Rudolf Kehrer, Vladimir Krpan, Jurica Murai, V. Pavarana, Boris Romanov…
Majstorske tečajeve i seminare interpretacije umjetničke popijevke/Lied-a pohađala je u Frankfurtu uz renomiranog pijanista Charlesa Spencera, te u Zagrebu uz Konrada Richtera (Njemačka), Johna Blakelya (V. Britanija), Benna Scholumma, Gerharda Zellera (Austrija) i dr.
S mezzosopranisticom Martinom Gojčetom Silić odabrana je između 40 profesionalnih parova Duo glas i klavir iz cijelog svijeta za 'Masterclass for duo voice & piano 2010/11' u Bruxellesu kojeg je osmislio i vodio pijanist i pjevač Udo Reinemann (Njemačka), te su, osim s prof. Reinemannom radile interpretaciju umjetničke pjesme i sa svjetski poznatim pjevačem tenorom Peterom Schreireom (Njemačka) kao i pijanistom-suradnikom pjevača Hartmutom Höllom (Njemačka) i Maciejom Pikulskim (Poljska).
Na Muzičkoj akademiji djeluje od 1995. godine, kao umjetnički suradnik, od 2006. viši umjetnički suradnik, a od 2017. umjetnički savjetnik, te predaje kolegije Korepetiranje glavnog predmeta (1-5), Korepetiranje I, II, Vokalno-klavirski duo 1,2, te je suradnik pri kolegijima Operna gluma i Hrvatska vokalna baština.

Bilježi brojne nastupe i snimanja za potrebe radija i televizije; održala je više solističkih recitala kao solist na klaviru i orguljama, nastupala uz pratnju orkestra (Muzičke akademije, Hrvatskog komornog orkestra, Zagrebačkih solista, Puhačkog orkestra Hrvatske vojske) uz dirigente Igora Gjadrova, Tomislava Fačinija, Tomislava Uhlika i dr., te kao komorni glazbenik surađujući sa mnogim istaknutim instrumentalnim i vodećim hrvatskim vokalnim solistima, komornim sastavima, ansamblima (Collegium pro musica sacra, Madrigal, Zagrebački operni studio...), zborovima (Bašćina, Zagrebački dječaci, Ivan Goran Kovačić...), te u orkestrima (Simfonijski puhački orkestar Hrvatske vojske, Zagrebačka filharmonija, Hrvatski komorni orkestar…) u kojima je izvodila dionicu orgulja, čembala ili klavira.

Djelovala je kao orguljašica i suradnica, te glazbena voditeljica u župama sv. Mihaela u Gračanima, sv. Franje Ksaverskog i sv. Petra u Zagrebu, sv. Ivana Nepomuka u Lučkom, bl. Alojzija Stepinca u Rakitju (tečajevi klavira, vodila zborove, tamburaške sastave). Od 2020. je voditeljica i orguljašica dječjega zbora u župi sv. Ivana Nepomuka, Stupnik-Lučko. U godini Velikoga jubileja, 2000., dirigirala je u Rimu u desetak rimskih crkava Mješovitom zboru Društva prijatelja glagoljica 'Bašćina', 30ak hrvatskih napjeva U se vrime godišća i Narodi nam se (snimljen i nosač zvuka). Desetak godina surađivala je sa zborom Zagrebački dječaci i kolegicom Jasenkom Ostojić, te je vodila mlađi uzrast Zagrebačkih dječaka, nastupala kao klavirska suradnja na koncertima i na turneji u Americi. Snimila je nekoliko nosača zvuka (Glagoljaško pjevanje, minijature Anđelka Klobučara; zbor Madrigal, Zagrebački dječaci - nominirano i nagrađeno Nagradom Porin), a nastupala je diljem Domovine, u Sloveniji, Vojvodini, BIH, Italiji, Austriji, Njemačkoj, Irskoj, Ukrajini, Egiptu, u desetak gradova u SAD-u, država Wisconsin, Armeniji, Makedoniji i Rumunjskoj.

Redovito sudjeluje na međunarodnim majstorskim seminarima za pjevače (predavači Vlatka Oršanić, Giorgio Surian i dr.) kao umjetnički suradnik-pijanist i organizator (Brač, Mali Lošinj - 'Dani Josipa Kašmana'), kao i na brojnim seminarima koje su održali gostujući profesori na Muzičkoj akademiji (G. Zeller, B. Schölum, T. Steinhöfer i dr.), te CANTO vocal program (Zagreb, 2017.-19)

Na osobni poziv kardinala Josipa Bozanića, bila je imenovana članom i aktivno sudjelovala u radu Druge Sinode zagrebačke nadbiskupije (2016. – 2018.)

Udana je i majka četvero djece: suprug Anto (hornist, Simfonijski puhački orkestar Oružanih snaga Hrvatske vojske RH), djeca: Franjo (ak. glazbenik čembalist i dirigent), Josipa (diplomirala pjevanje na MA), Luka (student), Marko (4.r. OŠ).

Radio Marija

01:15 Glazba
02:15 Krunica - Žalosna otajstva
02:40 Glazba
03:30 Čitamo knjigu - Fanija Jelinčić: Riznice srca

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Litanije Imena Marijina

Litanije Imena Marijina Gospodine, smiluj seKriste, smiluj seGospodine, smiluj se Kriste, čuj nasKrist, usliši nas Sine Marijin, čuj nasSine...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.