Na misi podanici, u nedjelju 20. ožujka 2022. godine u bazilici Sv. Kvirina u Sisku, koje je predvodio rektor bazilike preč. Robert Jakica, sudjelovala su i dva grkokatolička bogoslova iz Ukrajine, Anton Deško i Andrii Kuleško. Andrii i Anton su grkotatolici, studiraju u Zagrebu na Filozofsko-teološkom Institutu Družbe Isusove, a u Sisak su došli kako bi posvjedočili o zbivanjima u svojoj zemlji te se susreli s izbjeglicama iz Ukrajine.
Osim molitve za sve župljane, posebno se kroz misu molilo i za mir u Ukrajini. Župnik Jakica je naglasio da je to na neki način bila i ekumenska misa, jer su se na njoj osim katolika i grkokatolika našli i pravoslavni, a svima je zajednička vjera u Isusa Krista. Na kraju misnog slavlja dvojica bogoslova iz Ukrajine govorili su o želji ukrajinskog naroda za slobodom i mirom, te su izrazili zahvalu hrvatskom narodu na potpori i pomoći koja se pruža Ukrajincima koji su utočište pronašli u Hrvatskoj.
Posebno su se na ukrajinskom obratili i Ukrajincima koji su se ove prigode okupili u Bazilici potaknuvši ih da ostanu hrabri i u molitvi za svoj narod i Ukrajinu. Poslije mise su župnik Jakica, bogoslovi i okupljeni župljani razgovarali s Ukrajincima raspitujući se o njihovim potrebama i kako se snalaze u novoj okolini. Razgovaralo se i o njihovim obiteljima koje su ostale u Ukrajini zbog kojih se jako brinu i žele što prije mir. Svi su izrazili želju da se što prije žele vratiti svojim domovima čim to prilike dopuste te obnove sve ono što je do sada uništeno, iako su svjesni da ništa ne može nadoknaditi izgubljene živote. Svima njima je rat užasan, ne mogu ga razumjeti, a zahvalni su svima koji im pomažu. Čuli su da je i na našem području bio rat i svjesni su da zbog toga naš narod razumije brigu, bol i tugu koju osjećaju.
Ukrajinske obitelji koje su se okupile našle su smještaj u Selima, Novom Selu i samom gradu Sisku, a pružaju im pomoć, uz osobe koje su im osigurale smještaj i drugi naši sugrađani te Caritas Sisačke biskupije zajedno s župnim caritasima. Obiteljima je jedan od većih problema komunikacija, jer uglavnom ne govore drugi jezik osim ukrajinskog i ruskog, no snalaze se uz pomoć rijetkih prevoditelja te onih Ukrajinaca koji se tu nalaze već neko vrijeme radi posla. Djeca su krenula i u školu gdje se snalaze uz pomoć svojih vršnjaka i prevoditeljskih aplikacija, sve u želji da što prije njihovi životi dobiju izgled normalnog koji su vodili prije rata u Ukrajini.
Najviše su im potrebni hrana i higijenski pribor, pogotovo uzimajući u obzir da je došlo puno djece s majkama. Pretpostavljamo da će u slijedećim danima još Ukrajinaca dolaziti na naše područje te pozivamo sve ljude dobre volje da se odazovu pozivu Caritasa i pomognu izbjeglim Ukrajincima prikupljanjem donacija u župama.
Izvor: Sisačka biskupija