Zapjevajmo pjesmu Djevi prečistoj,
Nek' se ori slava Gospi Kloštarskoj.
Kada zvono zazvoni, dolazimo mi,
Majci Božjoj Kloštarskoj da nas utješi.
Orila je 14. kolovoza, uoči blagdana Velike Gospe, pjesma u Kloštru, drevnom prošteništu kod Slav. Kobaša u Požeškoj biskupiji, jednom od najstarijih u ovoj biskupiji. Pretpostavlja se da su ovdje marijansku pobožnost uveli cisterciti. Prvi pisani trag o mjestu, župi i svećenicima u Kloštru nalazimo još 1 335.g, no, pobožnost u Kloštru na čast Majci Božjoj možemo sa sigurnošću pratiti od sredine 18. st, točnije od 1764.g. uz prizore na zavjetnoj slici Gospe Kloštarske koju vjernici i danas nose svake godine u svečanoj zavjetnoj procesiji.
Od osnivanja Požeške biskupije, 1997.g. proštenište Majke Božje u Kloštru, u župi Slav Kobaš, pripada Požeškoj biskupiji. Od tada požeški biskup msgr dr Antun Škvorčević svake godine uoči blagdana Velike Gospe slavi ovdje svetu misu.
Tako je bilo i ove godine. Uoči blagdana vjernici su se mogli ispovijedati i obavljati osobne pobožnosti i zavjete od 17.00 sati, a misu s procesijom i sa zavjetnom Gospinom slikom slavio je u 19.00 sati dijecezanski biskup.
Na početku misnog slavlja pozvao je hodočasnike da svoj pogled vjere usmjere na lik Majke Božje, i da se svojim pozdravom Isusovoj Majci u liku Gospe Kloštarske sjedine sa svim onim vjernicima koji su je ovdje štovali stoljećima prije njih i da se po njima poveže prošlost pobožnosti, vjere, nade i ljubavi s onim što danas nosimo u svojim srcima. Naglasio je da je ovo dragocjen trenutak, jer smo s onom koja nas nije napustila ni u jednoj našoj osobnoj obiteljskoj ili narodnoj nevolji, nego ih sjedinjuje s Isusovom patničkom ljubavlju na križu, i na taj način one nisu prepuštene besmislu. Kazao je da Marija preobražena i uznesena u Isusovu punu pobjedu neprestano svijetli na životnom putu kao znak nade u našim nevoljama. To je raspoloženje vjere, kojim je želimo slaviti, hvaliti, blagoslivljati i zahvaljivati joj, kazao je biskup.
U nadahnutoj propovijedi, biskup je, među ostalim, pozvao sudionike slavlja da Bogu na ovom hodočašću s Marijom, Isusovom Majkom kažu: „Bože, naše hrvatsko povijesno iskustvo govori nam da smo pobjeđivali kadgod smo bili s tobom. Kad god smo se odrekli tebe, bili smo prepušteni zlu u nama, u našim obiteljima i šire. Zato želimo u savezništvu s tobom ustrajati osobno, obiteljski i narodno. U tom je naša čvrstina i naša pobjeda, i to ne samo ona koja se može izvanjski postići, nego ona koja se događa u našim srcima i savjestima. Zamolio je Mariju da posreduje kako nikada u nama ne bi nestalo Božje prisutnosti, jer od nje istinski živimo.
Nakon popričesne molitve slijedila je zavjetna procesija s likom Gospe Kloštarske kojoj su hodočasnici s upaljenim svijećama u rukama uz pjesmu izricali hvalbene poklike i upućivali molitvene zazive za obitelji, oblikovane na temelju Pobudnice pape Franje Amoris laetitia. Na svršetku misnog slavlja biskup je rekao hodočasnicima da su upaljene svijeće u njihovim rukama znak kako je u srcima zasvijetlila Božja prisutnost, snaga Isusova životvornog Duha po kojoj je Marija bila preobražena i uznesena na nebo. Poželio je da se ta prisutnost u njima nikada ne ugasi, i da ih Isusova Majka svojom ljubavlju i zagovorom prati na povratku u domove i na putu prema vječnosti. Zahvalio im je za vjerom raspoloženo i ljubavlju ispunjeno srce prema Isusovoj Majci, koje su na ovom hodočašću očitovali. Uslijedilo je molitveno bdijenje koje su u svetišnoj crkvi u Kloštru predvodile „kruničarke“ iz Slavonskog Kobaša.
Na sam blagdan Velike Gospe misu je u kloštarskom prošteništu slavio Mario Sanić, župnik župe Bezgrješnog začeća BDM u Novoj Gradiški.
Tekst i foto: Višnja Mikić