DSC 1948

ALJMAŠ (TU) – Svečano misno slavlje o svetkovini Uznesenja Blažene Djevice Marije na nebo, 15. kolovoza 2021. – u 317. godini kako se u svetištu Gospe od Utočišta u Aljmašu Bog slavi, a Gospa časti (izuzev sedam godina progonstva) – predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić. U koncelebraciji je bio predvoditelj trodnevne molitvene priprave fra Ivan Matić – voditelj Kuće susreta Tabor, zatim dekan Osječkog istočnog dekanata – preč. Ivan Jurić, domaći župnik – preč. Ante Markić te tajnik Nadbiskupskog ordinarijata – vlč. Domagoj Lacković. Liturgijsko pjevanje animirao je Mješoviti župni i Dječji zbor Župe sv. Rozalije u Ivanovcu pod vodstvom Sandre Mikolaš, a pridružili su se i brojni prisutni hodočasnici.

DSC 1927

Nazočili su predstavnici državne, županijske, gradske i općinske vlasti. Uime Vlade RH prisutna je bila ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak, gradonačelnik grada Osijeka Ivan Radić, izaslanik župana Osječko-baranjske županije Goran Ivanović, načelnik Općine Erdut Jugoslav Vesić te pročelnik Općinske uprave Branko Jović.

DSC 1873

Mjesto gdje se grešnici obraćaju, a tužni tješe

Prije početka misnoga slavlja sve prisutne, a napose Gospine hodočasnike, srdačno je pozdravio domaći župnik i upravitelj Svetišta Gospe od Utočišta u Aljmašu, preč. Markić, rekavši: „Dobrodošli u ovu dolinu mira, dobrodošli u ovo mjesto utjehe u nevoljama, u mjesto nade i ohrabrenja. Evo nas u mjestu gdje su se generacije i generacije okupljale na molitvu, prošnju i zahvalu. Evo nas u mjestu gdje se grešnici obraćaju, bolesni ozdravljaju, tužni tješe, a izmučeni dobivaju novu snagu. Ovo mjesto i ovaj prostor duhovno je natopljen svetošću koju Bog po Kristovoj žrtvi poklanja onima koji se poput Marije otvore riječi Božjoj koja je sam Isus. Tu dolaze ljudi sa svih strana, s velikim ranama u srcu, s velikim prošnjama i željama, nemirima i nesigurnostima. Tu nemirni nalaze mir, nesigurni nalaze sigurnost, tu grješni nalaze oproštenje, a oni koji lutaju pravi put. Ovdje se vjerni narod okuplja preko tri stoljeća u zajedničkoj molitvi, pjesmi, slušanju Božje riječi i slavljenju sakramenata. Svi se nakon slavlja vraćaju kućama obogaćeni vjerom, sigurniji, vedriji i radosniji u svoju svakidašnjicu.“

DSC 1929

Uvodeći u misno slavlje, nadbiskup Đuro naglasio je kako gledajući Marijino uznesenje dušom i tijelom na nebo – gledamo i našu vlastitu budućnost – jer ona je prva, kao najizvrsniji član Crkve, ušla u uskrslu slavu svoga Sina Isusa Krista. U svojoj homiliji razložio je pročitani ulomak iz Knjige Otkrivenja: „Znamenje veliko pokaza se na nebu: Žena odjevena suncem, mjesec joj pod nogama, a na glavi vijenac od dvanaest zvijezda. Trudna viče u porođajnim bolima i mukama rađanja. I pokaza se drugo znamenje: Zmaj velik, ognjen, sa sedam glava i deset rogova stade pred Ženu koja imaše roditi da joj, čim rodi, proždre Dijete“ (Otk 12,1-4).

DSC 1875

Slika i najizvrsniji član Crkve

Crkva je od starine ovaj tekst tumačila na dva načina. U prvom u ženi odjevenoj suncem koja se ukazuje na nebu kršćanska zajednica ponajprije prepoznaje samu sebe – Crkvu, a vikanje u porođajnim bolima zapravo je naviještanje evanđeoske poruke i životne nade čitavom svijetu. „Žena koja rađa istodobno je i slaba i jaka. S jedne strane, nema ništa slabije i bespomoćnije od žene u porodu. Ona se ne može boriti, nego se mora predati rađanju novog života. No, s druge strane baš zato je i jaka. Žena koja viče u porođajnim bolima i još uz to vidi da i njoj i djetetu koje ima roditi prijeti opasnost od zmaja izuzetno je hrabra žena, jer uza sve boli i nevolje ona vjeruje u život, a ne u smrt… Tako je i s Crkvom. Koliko god bila slaba, bespomoćna pa čak i grešna, ona zna da u svom krilu nosi i svjedoči Život – živoga Boga i spremna ga je rađati i donositi svijetu, pa i onda kad se čini da su sile zmaja koji ima sedam glava i deset rogova neusporedivo jače od nje“, rekao je nadbiskup Hranić. Zatim je pojasnio i drugo tumačenje lika žene odjevene suncem: „Odjevena suncem tj. milosti puna, s mjesecom pod nogama jer je blaženom zovu svi naraštaji i s vijencem od dvana­est zvijezda na glavi – odnosno okružena narodom Božjim – Marija je slika i najizvrsniji član Crkve. Ona je prva vjernica, na osobit način združena s Isusom Kristom. Ona ga je rodila svijetu. Ona je i Majka Crkve te istodobno i slika spasenja što ga Bog ostvaruje u Crkvi i po Crkvi i po njezinu djelovanju u svijetu.“

DSC 1864

U nastavku homilije, nadbiskup Đuro rekao je kako zmaj sa sedam glava i deset rogova, koji želi proždrti Dijete, Knjiga Otkrivenja poistovjećuje sa zmijom koja je napastovala Evu, kao i sa svim silama koje se kroz povijest protive evanđeoskom navještaju te progone Crkvu koja im uvijek iznova propovijeda i uvijek iznova rađa novoobraćenike u svakom naraštaju, u svim vremenima i u svim narodima. „Kroz takve progone i mučeničku smrt svojih članova Crkva prolazi i danas, a to možemo čuti u različitim izvješćima, gdje se kršćanima odrubljuju glave; gdje je Crkva progonjena, gdje se na kršćanske blagdane podmeću bombe i stradavaju toliki kršćani“, rekao je mons. Hranić osvrćući se i na progone Crkve u Europi, ali i u Hrvatskoj putem medijskog izvještavanja.

DSC 1968

Spomenik na nebu u kojega se zagledamo

„Pa ipak, kraj je sretan: Žena s Djetetom pobjeđuje! I nebo pjeva o pobjedi nad zmajem“, istaknuo je đakovačko-osječki nadbiskup i nastavio: „To je pobjeda što je danas slavimo. Bog je Mariju, kao najizvrsnijega člana Crkve uzdigao u nebesku slavu, od nje je učinio spomenik na nebu u kojega se zagledamo dok putujemo na zemlji i nadahnjujemo se, ohrabrujemo se gledajući nju, ohrabrujemo i snažimo se u vlastitoj vjeri, želji i spremnosti – biti vjerni Isusu Kristu kao ona. I to gledanje u nju, okupljanje oko nje, okupljanje u ovome svetištu u nama rađa novu snagu, da obnovljenim zanosom budemo vjerni Isus Kristu, da se nastojimo ugrađivati svojom žrtvom, svojim doprinosom boljitku našega društva i životu Crkve.“

DSC 1989

Pojašnjavajući da se sav ljudski život u povijesti odvija kroz borbu između dobra i zla te napominjući da se katkad čini da smo svi, poput ove trudne žene koja čeka Dijete – stjerani u pustinju, i svi svjesno ili nesvjesno čeznemo za pobjedom, za oslobođenjem, mons. Hranić je rekao: „Ovaj naš trenutak, pa i ovo što mi u vremenu nazivamo svojim pobjeda­ma i uspjesima, uvijek vrijedi onoliko koliko je u tome, i u svemu što sagledavamo prisutna pobjeda nad „Zmajem“ tj. grijehom i zlom. Samo toliko!“ Povijest pokazuje da su pojedini narodi proširivali svoj životni prostor ništeći i gazeći druge narode, stoga su pobjede uvijek bile raznolike, rekao je nadbiskup i nastavio: „Ponekad se nismo borili da pobijedi dobro, nego smo se borili protiv drugih, da druge ponizimo, omalovažimo, nismo vodili dovoljno računa o dobrobiti drugih nego o svojoj vlastitoj sebičnosti, o svojim parcijalnim interesima. Zato je samo jedna pobjeda prava pobjeda: ona nad Zmajem, nad zlom; bilo nad onim što se pokazuje u pojedinom vremenu, bilo nad zlom općenito.“

DSC 1984

Sva čista jer rađa Čistoga

Podsjećajući da je stari čovjek – grešni Adam upao u grijeh, a od Kajina koji ubija brata mržnja i na­silje vladaju među ljudima, nadbiskup je rekao: „Nijedno ljudsko srce nije sasvim čisto. Zato moramo težiti u našoj svakodnevici, u trajnom suočavanju između dobra i zla, težiti pobjedi ljubav i velikodušnost, pobijediti napast egoizma i samodostatnosti, kako bi se u nama uvijek iznova, po nadilaženju zla u nama, rađao novi čovjek, obnovljen, u kojem nema zla, u kojemu je ljudsko srce čisto, poput srca Žene zaodjevene suncem, koja je sva čista jer rađa Čistoga – Svetoga; utjelovljenoga Sina Božjega, usred zla i pred ričućim zmajem – „sa sedam glava i deset rogova“ koji prijeti i proždire – rađa milosnim i božanskim životom.“

Ističući malenost i poniznost Blažene Djevice Marije, mons. Hranić je zaključio: „Danas smo ovdje da bismo krenuli za njom i da bismo sve pobjede promatrali u svjetlu pobjede nad napašću zla, u svjetlu pobjede nad egoizmom, sebičnošću, zavisti, da bismo danas odlučili pobjeđivati sebe te u nama samima uživalački mentalitet, praktični materijalizam, gramzivost, kako bi u našem životu i po nama među ljude dolazila dobrota, uzajamno prihvaćanje, iskrena ljubav.“ Misno slavlje zaključeno je zahvalnom domaćeg župnika svima koji su pridonijeli svečanosti misnoga slavlja, kao i onima koji nastoje osigurati sve potrebno za ugodan boravak hodočasnika u Svetištu.

 

Tekst i foto: Đakovačko-osječka nadbiskupija

Radio Marija

08:15 Biti Tvoja riječ - ur. i vod.: Božidar Biondić
08:45 Glazba
09:00 Riječ Gospodnja - homilija mons. Zlatka Korena
09:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Srpanj 2022
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.