241120 Spiljak 8

Vlč. Nikola Špiljak, upravitelj župe Pohoda BD Marije Mahično predvodio je misno slavlje srijedom 20. studenog 2024. godine u Nacionalnom svetištu svetog Josipa u Karlovcu. Koncelebrirao je mons. Antun Sente, ml., rektor Josipova svetišta a đakonsku je službu vršio vlč. Ivan Iviček. Ljepoti misnog slavlje svojim pjevanjem dali su članovi župnog zbora "Sveti Josip" vođeni s. Blandinom Rakarić. Uobičajeno prije misnog slavlja Josipovi štovatelji sudjelovali su u tradicionalnoj pobožnosti svetom Josipu srijedom.

U prigodnoj homiliji vlč. Nikola je između ostalog kazao kako Isus govori prispodobu o darovanim talentima zato da bi nam pokazao da čovjek ne živi samo do materije već od duha i zato ova prispodoba je shvatljiva tek onda ako se uzme u mističnome smislu. Na kraju Isus govori o posljednjem sudu služeći se slikama razumljivim ondašnjem i današnjem čovjeku. U konačnici svaki će čovjek morati donijeti umnožene Božje darove što ih je primio samim rođenjem. A samim rođenjem svatko od nas dobio je razne talente tj. razne vrednote, a tri su svima nama istovjetne, a to su život, vjera i vrijeme. Svatko nakon toga mora donijeti plodove svoje vjere u Boga. Bez tih plodova čovjek ne može mirne savjesti stupiti pred Božje lice.

To znači da vjera onih koji prate Isusa mora prije svega biti djelotvorna. Netko bi mogao smatrati da to nije pravedno prema ovome trećemu slugi da mu se oduzima taj jedan talenat i da se daje onome koji ima najviše. Možda nam može pomoći primjer iz sporta. Ako netko nema kondiciju za trčanje i kaže da onda neće i trčati time se zapravo njemu oduzima plodovi razvijanja tijela, sporta, i daju se onome koji redovito vježba. Ili pak kada žena pozove svojega muža da ide na ples a on kaže da to više ne zna, onda mu ona kaže pa kako si onda znao na vjenčanju. Ah zaboravio sam, samim tim oduzeto mu je umijeće plesanja. Na sličan način možemo razumijeti i Isusovu prispodobu o talentima. Mi sami od sebe odbacujemo ono što smo nekada posjedovali te onaj talent koji smo imali ostavljamo i više ne koristimo. Dakle, svi mi koji danas to slušamo moramo sa svom ozbiljnošću uzeti Isusov govor kao prije svega opomenu za vlastiti život. Svatko mora ozbiljno razmišljati kako da sve svoje sposobnosti, sve svoje talente i vrline, bile one tjelesne ili duhovne iskoristi na dobro tako da naš život na ovome svijetu ne prođe beskorisno. Jer kako kaže sveti Pavao nitko od nas sebi ne živi, stoga ne smijemo sebi živjeti niti smijemo samozadovoljno iskoristiti vlastiti život nego ga moramo učiniti plodonosnim za ovaj svijet, za druge ljude tako da ono što je Bog htio da po nama uđe u svijet da upravo po nama i bude uneseno u svijet i da nakon što mi odemo s ovoga svijeta to ostane u svijetu. I upravo je zato potrebno i vrijeme. I tako se svaki čovjek pojavljuje kao graditelj povijesti. Svaki se čovjek ugrađuje u povijest kao važan činitelj bilo u globalnome smislu ili u onome lokalnome. Niti jedan čovjek nije sporedna stvar u povijesti nego je svaki čovjek vrlo važan i na takav način moramo i o sebi razmišljati.

Draga braćo i sestre o svemu tome bismo i trebali u vlastitom životu promišljati. Mi koji smo mlađi trebamo biti aktivni u građenju tj. u umnažanju vlastitih talenata, kako ne bi promašili određene šanse. A svi vi koji ste stariji već se i sada morate početi kajati i moliti za oproštenje za sve promašene šanse tako da svi zajedno možemo vedra lica doći jednoga dana pred Boga. Nadalje, budimo u svakome trenutku svjesni da još uvijek imamo vremena pa makar samo ovaj trenutak učiniti nešto od onoga što nismo učinili Bog od nas očekuje da to učinimo, poručio je okupljenima vlč. Špiljak

Umjesto uobičajenog svjedočenja vjere mons. Sente je pozvao okupljene vjernike da svojim sudjelovanjem i molitvom podupru predstojeće događaje. U petak na blagdana svete Cecilije, zaštitnice Crkvenog pjevanja 22. listopada u ovom će svetištu misno slavlje predvoditi naš nedavni dekan vlč. Dražen Karačić, a sada župnik u Zaprešiću. Pjevanje će animirati zbor župe Svetog Pavla apostola iz Zaprešića, a onda će se pjesmom predstaviti župni zborovi Karlovačkog dekanata.

Nadalje, krizmanici Karlovačkog dekanata u subotu će sudjelovati u tradicionalnom malonogometnom turniru. Prijavljeno je osam krizmaničkih ekipa.

U nedjelju 24. studenog u 14.30 sati u ovom će se Svetištu održat prvi Josipov zvon, smotra župnih dječjih zborova koji svojim pjesmama proslavljaju svetog Josipa. Prijavilo se osam zborova koji zajedno imaju 262 člana.

Sve su to lijepi događaji koji su potrebni našeg ohrabrenja i zauzete molitve, poručio je okupljenima mons. Sente te kazao kako se ovih dana čuo s profesorom Josipom Boterijem Dinijem koji ga je izvijestio da je dovršeno studijsko slaganje mozaika, od 80 kvadrata koji planiramo u mjesecu siječnju iduće godine postaviti na predviđene plohe pored već postavljenog mozaika čime će ovo svetište dobiti jasne atribute Josipova svetišta. Nadalje akademski kipar Vid Vučak izvijestio me je kako je završio glinenu izradu Josipova kipa uz koje je Marija i Isus. Slijedi izrada u gipsu kao priprema brončanom odljevu. Radi se o kipu čiju smo maketu o Josipovoj svetkovini uručili našem nadbiskupu mons. Draženu Kutleši, a izradu i postavljanje financijski podupire Grad Karlovac, objasnio je rektor Sente.

Još nam je u jakoj memoriji proslava susreta voditelja i duhovnika molitvenih vjenčića Prečistog Srca Josipova. Do prošle smo subote formirali dvjesto i već su nam se javili novi voditelji koji će uskoro poslati popise članova novih vjenčića Prečistog Srca Josipova. Dakle više od sedam tisuća molitelja svakodnevno moli, bude na misnim slavljima, ispovijeda se i pričešćuje. Znam da mnogi od njih na svoj molitveni dan poste o kruhu i vodi na nakane koje im upravo mi iz ovoga svetišta upućujemo uz one redovite nakane vezane za određeni molitveni vjenčić. Uistinu osjećamo veliku radost i zahvalnost dragome Bogu za tu pastoralnu, ali i duhovnu aktivnost. Zahvaljujem se svima i preporučam ponajprije na duhovnu povezanost. Zahvaljujem na svakom molitvenom, ali i materijalnom daru kojega darujete da bismo sve te projekte mogli ostvariti, poručio je okupljenim mons. Sente.

Izvor: Župa BDMS

Foto: Josip Vuković

Radio Marija

14:00 Pozdravi, čestitke i preporuke
14:55 Molitva za život
15:00 Krunica Božjega milosrđa
15:10 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2022
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.