ispovijedaonica pixabay

Francuska biskupska konferencija donijela je smjernice za ispovijed i duhovnu pratnju kao dodatne mjere za prevenciju spolnog zlostavljanja, objavila je u ponedjeljak 11. studenoga KNA.

Na općoj skupštini Francuske biskupske konferencije u Lurdu u nedjelju su donesene odluke koje se oslanjaju na prijedloge neovisnog povjerenstva CIASE. Nadalje, biskupi su donijeli odluku kojom se jača položaj svećenika u njihovoj službi, a najavili su i dodatna financijska sredstva za fond kojim se podupiru žrtve nasilja.

Smjernice sadrže okvirne uvjete za sakrament pomirenja. Između ostaloga, ispovijed se ne smije odvijati u privatnim prostorijama svećenika. Ispovijed izvan crkve, ispovjedaonice i posebnih ispovjednih prostora dopuštena je samo u iznimnim slučajevima, primjerice na hodočašćima ili kod bolesnika. Ispovijed se načelno mora odvijati tijekom dana, svećenik pri obredu ispovijedi mora nositi svećeničku odjeću, barem štolu, a trebaju se izbjegavati ispovijedi u posebno emocionalnim okolnostima.
Posebni naglasak u smjernicama odnosi se na izobrazbu ispovjednika. Prije dopuštenja ispovijedanja biskupi moraju primjereno obrazovati svećenike i provjeriti jesu li prikladni za tu službu. U svećeničkoj iskaznici bit će naznačeno smije li svećenik ispovijedati. I nakon dodjele dopuštenja potrebna je redovita daljnja izobrazba u teološkim, psihološkim i pravnim aspektima ispovijedi.

Francuski biskupi upozoravaju ispovjednike na važnost ispovjedne tajne. Ona vrijedi apsolutno, a njezino kršenje povlači teške crkvenopravne kazne. Ukoliko svećenik tijekom ispovijedi sazna za kazneno djelo, ne smije ga prijaviti niti o njemu nikoga obavijestiti. Međutim, treba osobu koja se ispovijeda pozvati da sama poduzme odgovarajuće korake i prema mogućnosti naložiti joj kao čin zadovoljštine da se sama prijavi crkvenim ili građanskim vlastima. Nije dopušteno odbijanje odrješenja.

Novi dokument o duhovnoj pratnji treba poslužiti kao referentni okvir za duhovne pratitelje kao i za vjernike kojima je pratnja namijenjena. U njemu se navode obveze duhovnog pratitelja. Između ostaloga, on mora razjasniti očekivanja i osobi kojoj je potrebna duhovna pratnja navesti njezina prava.

Dušobrižnički razgovori moraju biti strogo povjerljivi. U slučaju da duhovni pratitelj dozna za djela zloporabe, mora poticati osobu da se sama prijavi. U određenim slučajevima duhovni pratitelj mora sam prijaviti djela sukladno pravnim propisima.

Foto: Pixabay

Izvor: IKA

Radio Marija

04:30 Nadom nošeni - tema: Svjetski dan mentalnog zdravlja - mentalno zdravlje na radnom mjestu; gošća: dr. sc. Mirela Ćelić Ružić, spec. psihijatar, Klinika za psihijatriju Sveti Ivan Zagreb; ur. i vod.: Krešimir Lovrić, dr. med.
05:15 Glazba
05:30 Upoznajmo Bibliju
05:40 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.