FOTO Salomonski Otoci 4

Dragi prijatelji misija, prije nekoliko dana proslavili smo blagdan Svih Svetih uz sjaj i blistavilo svijeća i cvijeća po grobljima diljem domovine. Želim podjeliti s vama trenutke slavlja ovog blagdana kod nas na Salamonskim Otocima, u glavnom gradu Honiara.

Dok budete čitali, pokušajte se „duhom prenijeti“ na ovaj kraj svijeta kako biste doživjeli ljepotu duhovnog zajedništa, praćenu materijalnom bijedom i siromaštvom. Kola's Ridge – „Kolarić groblje“ mjesto uz cestu, s jedne i druge strane, proteže se do uzbrdice i počivalište je za sve pokojnike, svih religija, svih vjerskih zajednica i onih koje je Gospodin pozvao s ovog svijeta u Honiari, a nemaju svojih bližnjih ili nisu u mogućnosti prenijeti tijelo pokojnika u krug obitelji pa tako bude pokopan na „Kolariću“. Žalosno je to čuti jer dogodi se da tijelo bude i dulje vremena u tzv. zamrzivaču u krugu bolnice dok se netko od vlasti pobrine i „spremi“ ga na „Kolarić“.

Prvi puta ove godine, i uopće u povijesti, na groblju je slavljena sveta misa. Na sam blagdan točno u podne jer to je vrijeme odmora pa svatko tko je želio mogao je biti prisutan na misi tj. na molitvi kako oni to nazivaju. Bilo je dirljivo promatrati prolaznike koji silaze iz kombi-autobusa i ostaju na svetoj misi. Misna nakana bila je za sve pokojne na „Kolariću“, a svatko od prisutnih je mogao na papirić napisati ime pokojnika. Napunila se tako košara s listićima koje su prinijeli s milostinjom na oltar. Svećenik je u propovijedi protumačio poruku Evanđelja tog blagdana riječima koje je svatko od prisutnih mogao razumjeti.

FOTO Salomonski Otoci 2

Sveto misno slavlje uveličali su prekrasnim pjevanjem mladi, koji su se tog dana opravdali od nastave u školi. Nakon svete mise svećenik je blagoslovio groblje (cijelu površinu) te još pojedine grobove na kojima su vjernici upalili i svjećicu. Posebno je blagoslovio mjesto gdje će se i slijedeće godine proslaviti blagdan Svih Svetih.

Željela bih vam pojasniti simboliku grobova s krovićem (nadstrešnicom) što ste vidjeli na fotografijama. Naime, to je tradicija u pojedinim obiteljima, i vjera, da kada dragi Bog pozove nekoga s ovog svijeta da taj pokojnik ne ostane razbaštinjen.

Stoga mu naprave kućicu nad grobom pa kad se članovi obitelji nađu zajedno kod groba, da sjednu ispod kućice u hlad pa odmore od sunca, pomole se za dušu tog pokojnika i svih pokojnika na tom mjestu.

Ovo groblje počivalište je pokojnika svih religija i simbolika svakidašnjeg suživota u ovome gradu. Gradu koji je poznat u potpunosti jedino dragome Bogu, i On želi da se nađemo u vječnosti kao Njegova djeca čije živote jedino On u potpunosti poznaje.

FOTO Salomonski Otoci 1

Dragi prijatelji misija, vjerujem da ste čitajući ove retke primijetili naziv groblja „Kolarić“ što me je i potaknulo da se javim. Ne znam, ali može biti da je u dalekoj prošlosti netko od moreplovaca iz naših krajeva (Europe) ostavio važan trag za povijest koja nije istražena, a možda je negdje i zabilježena u kojem od ovih grobova uzbrdice „Kolarića“.

Hvala vam na strpljivosti što ste pročitali ovu priču. Drago mi je što sam mogla podijeliti s vama ovo iskustvo zajedništva u dalekoj Oceaniji. Ovom prilikom želim zahvaliti u ime moje zajednice za svu duhovnu i materijalnu pomoć našoj misiji. Neka sve vas prati dobri Bog uz zagovor Nebeske Majke, blažene Djevice Marije. Vaša u Isusu i Mariji, s. Slavka Bogdan, Milosrdnica misionarka na Salomonskim Otocima.

Želite li i donacijom pomoći djelovanje naših misionara, možete to učiniti prema podacima kako slijedi:

IBAN: HR6323600001101542876; Svrha: MOJ DAR ZA MISIJE; SWIFT: ZABAHR2X.

Posjetite stranicu www.misije.hr i pratite aktivnosti Papinskih misijskih djela u RH na društvenim mrežama: www.facebook.com/missioHR i www.instagram.com/misije.hr. Za sve dodatne informacije slobodno se javite na telefon: 01/ 56 35 055 ili e-adresu: Ova e-mail adresa je zaštićena od spambota. Potrebno je omogućiti JavaScript da je vidite. 

 

Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.