U velikoj čitaonici Hrvatskoga državnog arhiva u Zagrebu 5. studenoga 2024. o 25. obljetnici smrti prvoga hrvatskog predsjednika dr. Franje Tuđmana, Utemeljitelja, i o 1100. obljetnici Hrvatskoga Kraljevstva održana je svečanost predstavljanja nove knjiga prof.dr.sc. Vladimira Lončarevića „Godina i vječnost“ u izdanju nakladničke kuće Alfa. Riječ je o romanu - povjesnici nadahnutom životom predsjednika Tuđmana u drami povijesti hrvatske domovine i hrvatskoga naroda.
Roman su predstavili: mr. sc. Božidar Petrač, glavni urednik, general Krešimir Kašpar, prof. dr. sc. Daniel Miščin, Mihovil Bogoslav Matković, prof., prof. dr. sc. general Krešimir Ćosić i autor prof. dr. sc. Vladimir Lončarević.
„Vrijeme koje sam imao čast provesti s njim bilo je relativno kratko, no znakovito i važno. Godinama sam nosio te trenutke, ponešto zapisao, no prije tri - četiri godine, sazrela je zamisao da napišem roman kako sam predsjednika Tuđmana doživio iz duhovne vizure i vidio u cjelini hrvatske povijesti. „ podijelio je na početku svog obraćanja profesor Lončarević istaknuvši i da „Bez predsjednika Tuđmana, narod bi u devedesetima bio nasukana lađa, ne samo nasukana već i razorena. Često je govorio da smo sve stvorili vlastitim snagama i uz Božju pomoć. Predsjednik Tuđman bio je i čovjek mira, pomirbe i nije želio rat, a kada je rat započeo, gledao je da ga se završi što prije sa što manje žrtava. Njegovi baštinici svi su hrvatski ljudi dobre volje neovisno o naciji i vjeri koji vjeruju u Hrvatsku i Njezin autentični duh.
Njegov je život smjerokaz budućnosti.“ – poručio je između ostaloga u svom izlaganju autor knjige „Godina i vječnost“ dr.sc. Vladimir Lončarević te na kraju zahvalio svima koji su pomogli savjetom, kritikom i svima na dolasku rekavši – kako su prepoznali ovaj čas – kao čas sabiranja ne oko jedne knjige i njezina pisca, nego oko čovjeka koji nam je pokazao kako se u Hrvatsku vjeruje, kako se za Hrvatsku radi, kako se za Hrvatsku živi.
U velikoj dvorani Hrvatskog Državnog arhiva, a za brojnu publiku gotovo premalu, ispunjenu do zadnjeg mjesta, ovom velebnom događaju prisustvovali su i izaslanici Ureda Predsjednika, Hrvatske vlade, ministarstava i stožernih ustanova. Program je vodila Lejdi Oreb, odabrane tekstove interpretirao je Ivan Kujundžić.
Čestitamo profesoru Lončareviću koji je, podsjetimo, dao snažnu potporu u pothvatu realizacije Božje volje i milosnog dara osnivanja prve katoličke radio postaje u Hrvatskoj - Radio Marije Hrvatska. Kao dugogodišnji suradnik trenutno u našem programu uređuje i vodi ciklus emisija Katolički kulturni i društveni profili.
U svom osvrtu na roman, Božidar Petrač ističe: „U hrvatskoj suvremenoj prozi rijetko nailazimo na takve pokušaje pisanja kojima se aktualiziraju teške i neizvjesne godine najnovije hrvatske povijesti, na prvom mjestu, neosporna činjenica uspostave hrvatske državnosti i suverenosti, državnog osamostaljenja, ali i prisjećanja na dotadašnje neuspjehe i razloge tih neuspjeha. Nit same radnje Lončarevićeva proznog djela zapravo ne čini kakav splet događaja i likova koji u njima sudjeluju, nego njegovo razmatranje konkretnih povijesnih zbivanja devedesetih godina 20. stoljeća i uloge prvoga hrvatskog predsjednika. Posrijedi nije ni detronizacija ni adoracija, nego pokušaj objektivnog sagledavanja svega onoga što se u tim prijelomnim povijesnim trenutcima događalo i dogodilo.“
Krešimir Kašpar, umirovljeni general-bojnik Oružanih snaga Republike Hrvatske i pobočnik predsjednika Republike Hrvatske od 1994. do 2000. godine, komentirao je: „Roman je svakako i prelijep hommage Franji Tuđmanu i njegovom epohalnom djelu, ali i upozoravajuća poruka u uznemiravajućoj sadašnjosti i gotovo pesimističnoj budućnosti zapadnoeuropske civilizacije. Knjiga za svaku pohvalu i najtopliju preporuku.“
Tekst: Ivka Malkoč Bastašić
Foto: RM