70 valpovo 1

Župa Bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije u Valpovu u nedjelju 27. listopada 2024. proslavila je sedamdeset godina od dolaska i djelovanja sestara Družbe Kćeri Milosrđa u Valpovo. Svečano euharistijsko slavlje predvodio je preč. Mato Gašparović, ravnatelj UZUK-a i izaslanik nadbiskupa Đure Hranića. U kocelebraciji je bio preč. Zvonko Mrak, župnik; vlč. Mihael Macanić, župni vikar i fra Marko Neretljak, župnik i gvardijan u Belišću.

Euharistijskom slavlju je nazočilo 18 sestara Družbe koje su svoje poslanje vršile u Valpovu, a među kojima su S. M. Fides Babić, vrhovna predstojnica; S. M. Mirjam Gadža, provincijalna predstojnica; S. M. Đurđica Kuna; S. M. Ilirka Ivandić, tajnica provincije; S. M. Jasna Crnković, ekonoma provincije te provincijske savjetnice S. M. Danijela Škoro i  S. M. Irena Bajan. Zatim sestre:  M. Anamaria Vuković, M. Marija Oreb, M. Feliksa Peras, M. Lea Brusač, M. Helena Bakula, M. Vilma Gašpar, M. Kristina Glasnović, M. Zrinka Glavaš, i sestre na službi u Valpovu M. Juliana Beretić, M. Zrinka Vuković i M. Rastislava Bogdan.

70 valpovo 2

Slavlju su mnogobrojne vjernike nazočili i članovi Župnog ekonomskog i pastoralnog vijeća Župe Valpovo. Na početku mise župnik Mrak uputio je riječi dobrodošlice i zahvale svim sestrama Družbe  koje su živjele i djelovale u Valpovu do danas, na dobrobit župe i vjernika, u katehetskom radu, liturgijskom sviranju i pjevanju i svim službama koje požrtvovno obavljaju od početka do danas.

Prigodnim riječima obratile su se i sestre Ilirka Ivandić i Jasna Crnković. Biranim i lijepim riječima podsjetile su nazočne kako su sestre Kćeri Milosrđa došle u Valpovo te naglasile važnost malenih te ljubav prema bližnjima. Zahvalile su u ime svih sestara Družbe na euharistijskom slavlju na kojem je pjevao crkveni zbor sv. Cecilije pod ravnanjem s. M. Juliane Beretić i orguljsku pratnju Miroslava Stantića.

Tumačeći u svojoj propovijedi nedjeljno evanđelje (Mk 10, 46-52) preč. Mato Gašparović istaknuo je da slijediti put vjere i Božji poziv nikada nije lako. To uvijek znači ostaviti nešto iza sebe, otići u nepoznato, poricati logiku ljudske sigurnosti kako bi se potpuno povjerilo Božjim obećanjima. Danas je potrebna vjera koja se temelji na osobnom iskustvu susreta s Bogom, na osobnoj molitvi, osobnom izboru i osobnim uvjerenjima. Vjera koja je svjesno prihvaćena, a ne pasivno primljena u nasljedstvo i utemeljena samo na baštini roditelja, djedova i baka, kazao je preč. Gašparović.

70 valpovo 3

„Živjeti s vjerom znači gledati na svijet u svijetlu Kristove osobe i njegove riječi. Slijepac koji sjedi uz put te moli milostinju progovara da postoji potreba za oslobođenjem od svega što nas sprečava da čujemo i vidimo Božju blizinu u našem životu. Bartimej baca svoj ogrtač, baca svoju povijest, prihvaća Kristovu novost i biva oslobođen svoje sljepoće i beznadnog sjedenja pokraj puta“ – tumačio je propovjednik.

„Slijepac iz Jerihona predstavlja i put blažene Marije Petković i zajednice sestara Kćeri Milosrđa. Možda je utemeljiteljica ove redovničke družbe čula ušutkivanje i zaustavljanje kad je 1922. godine prosila hranu Valpovom i cijelom Slavonijom za siročad u Dalmaciji. Možda su i prve tri sestre koje su došle u Valpovo prije 70 godina, 30. listopada 1954., na poziv valpovačkog župnika dr. Đuke Marića čule u isto vrijeme i ušutkavanja i ohrabrivanja“, zpitao se preč. Gašparović.

U homliji je još naglasio da smo svi poput slijepog prosjaka Bartimeja molitelji i tražitelji svjetla i jasnoće. Često nam se čini da život teče pokraj nas po nekim programima na koje ne možemo utjecati. Moglo bi se reći da nekada samo sjedimo, jer smo toliko puta pokušali, ali nismo uspjeli. Bartimej je slika čovjeka koji prosi, moli i traži svjetlo. Toliki i danas pokraj nas vjeruju da nije moguće ozdraviti, nije moguće bolje vidjeti i doći do novih vizija, prijedloga i pokušaja. No, da se sestre Družbe Kćeri Milosrđa nisu dale ušutkati svjedoči i 70 godina njihovog plodnog djelovanja u Valpovu. Da su po njihovoj molitvi, životnom primjeru i poticajima mnogi došli bliže Kristu svjedoče redovnička i svećenička zvanja koja su potekla iz ove župe, ustvrdio je preč. Gašparović.

70 valpovo 4

Predslavitelj je pozvao nazočne da poput Bartimeja mole Učitelja da progledaju, da mogu vidjeti skriveni tijek povijesti kojom nas Bog vodi i tražiti Kristovu blizinu i pomoć. „Što hoćeš da ti učinim?  - to je pitanje kojega Bog i danas upućuje časnim sestrama i svima nama: Čovječe, što želiš? To pitanje postavlja Krist koji se ne razbacuje čudima, nego onaj koji suosjeća s ljudskim potrebama. Božje suosjećanje s čovjekom jedina je snaga koja je sposobna činiti čuda. Molimo Gospodina da budemo spremni slušati ljude, njihove radosti i nade, žalosti i tjeskobe, i zajedno se otvarati Duhu Kristove ljubavi i milosrđa“, zaključio je propovjednik.

Preč. Gašparović je također zahvalio sestrama za plodno djelovanje kroz 70 godina u župi Valpovo te župniku i cijeloj župnoj zajednici na podršci i ohrabrenju sestrama u njihovom djelovanju.

Na kraju misnoga slavlja je i župnik Mrak zahvalio svima na dolasku i sudjelovanju na svečanoj euharistiji. Zahvalnim riječima obratila se u ime župljana Božica Špoljarić, a Tanja Škrinjar je u ime župe predala s. M. Fides na poklon umjetničku sliku kao uspomenu proslave sedamdesetogodišnjice dolaska sestara u Valpovo (Veduta Valpovačkog dvoraca, ulje na platnu 50x70, rad Marka Živkovića, ak. slikara iz Osijeka). Sestra M. Fides se obratila nazočnima riječima zahvale.

Euharistijsko slavlje je završilo blagoslovom i himnom Tebe Boga hvalimo.

70 valpovo 5

O Družbi Kćeri Milosrđa u Valpovu

Družbu sestara Kćeri Milosrđa Trećeg samostanskog reda sv. Franje osnovala je Marija Petković (1892.-1966.), redovničkim imenom s. Marija od Propetog Isusa, u svom rodnom Blatu na Korčuli 1920. godine. Ova izvorna hrvatska redovnička Družba osnovana je s ciljem zbrinjavanja i kršćanskog odgoja  ratne i druge siročadi i siromašne djece, te karitativnog rada. Unatoč teškim materijalnim prilikama, sestre su s povjerenjem u Boga provodile svoju misiju, te su im se pridruživale brojne članice. U desetljećima koja su slijedila, družba se širi u misijama u Južnoj Americi: u Argentini, Čileu, Peruu, Paragvaju te Italiji, Hrvatskoj i Vojvodini. Danas Kćeri Milosrđa djeluju u 66 zajednica u 12 zemalja. Za vrijeme svoga trećeg pohoda Hrvatskoj 2003. godine Papa Ivan Pavao II. proglasio je tijekom misnog slavlja u Dubrovniku utemeljiteljicu ove redovničke družbe s. Mariju od Propetog Isusa blaženom.

Prvi susret ovih sestara s Valpovom zbio se još davne 1922. godine, kada je, proseći hranu za siročad na otocima i u Dalmaciji, Valpovom i cijelom Slavonijom, prošla sama utemeljiteljica ove redovničke Družbe blažena s. Marija od Propetog Isusa u pratnji s. M. Gabrijele Telente. Prilikom skupljanja milostinje u Valpovu su bile vrlo lijepo primljene o čemu svjedoči usmena i pismena predaja.

Od tog prvog susreta ovih sestara s Valpovom prošlo je 32 godine kada su, na poziv tadašnjeg valpovačkog župnika dr. Đuke Marića, a posredovanjem kanonika dr. Rudolfa Šverera iz Đakova, 1954. godine došle osnovati svoju kuću u župi Valpovo - mali samostan Uznesenja Marijina.

Prve sestre stigle su večernjim vlakom u subotu 30. listopada 1954. godine. Bile su to s. M. Benedikta Dulić, s. M. Julija Crnković i s. M. Filomena Molnar, a dopratila ih je s. M. Branislava iz uprave Družbe.

Od prvih dana sestre su u župi preuzele sviranje i vođenje zborova, čišćenje crkve, brigu oko crkvenog ruha, pečenje i pripremanje hostija te katehizaciju djece na župnom vjeronauku. Osim toga, sestre su za vlastito uzdržavanje i za uzdržavanje kuće Matice šivale i radile ručne radove za župljane.

Broj sestara u Valpovu varirao je - od tri, koliko ih je bilo u početku i koliko ih je danas, do pet ili šest osamdesetih godina. Kroz proteklih sedamdeset godina u sestarskoj kući u Valpovu živjela je i radila 61 sestra.  Na svetkovinu Bezgrešnog začeća, 8. prosinca 1998. godine đakovački i srijemski biskup Marin Srakić blagoslovio je novoizgrađeni dom i kapelicu časnih sestara u župnom dvorištu. U njemu danas žive i rade tri sestre: s. M. Juliana Beretić, predstojnica, orguljašica i vjeroučiteljica u osnovnoj školi; s. M. Zrinka Vuković, sakristanka i vjeroučiteljica u srednjoj školi i s. M. Rastislava Bogdan.

Danas je teško zamisliti život župe Valpovo bez djelovanja sestara Kćeri Milosrđa. Svojom molitvom i radom u toj sredini djeluju na području duhovnoga rasta i u pastoralnom radu župe, a molitvom zazivaju Božji blagoslov na cijelo Valpovo i sve njegove stanovnike. Daju veliki doprinos i sveukupnom društvenom životu u gradu Valpovo.


Tekst: Blaženka Škrlec

Radio Marija

13:00 Čitamo knjigu - Stjepan Harjač: Duhovna rosa
13:30 Obavijesti i najava programa
13:45 Glazba
14:00 Pozdravi, čestitke i preporuke

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Ožujak 2027
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.