Robert Cabraja zareden 02

Predvodeći u subotu, 19. listopada 2024. arhijerejsku liturgiju u grkokatoličkoj Župi Rođenja Presvete Bogorodice u Kaniži vladika Milan Stipić za svećenika je zaredio đakona Roberta Čabraju. Suslavilo je 30-ak svećenika grkokatoličkih i rimokatoličkih iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Slovenije i Ukrajine.

Osvrćući se na evanđeoski odlomak o vjeri rimskoga satnika u prigodnoj homiliji vladika Stipić je pojasnio kako je glavni uvjet Božjeg čuda u životu čovjeka – vjera. „Ovdje nam Krist jasno pokazuje kako je glavni uvjet Božjeg čuda u životu čovjeka – vjera. Svaki puta kada Isus nekoga ozdravi ili udijeli neki drugi milosni dar kaže „idi, vjera te tvoja spasila“. Satnik je bio Rimljanin, nije bio pripadnik Izabranoga naroda, ipak Krist je ozdravio njegovoga slugu i učinio čudo u njegovu životu. Nije ovo bilo samo ozdravljenje sluge nego i ozdravljenje satnika i dar vjere njegovoj duši, jer vjera označava povjerenje. Trajna sigurnost jer znamo da je naš život u Božjim rukama. Također Isus ovdje pokazuje kako Njegova milost i Njegova ljubav nisu ograničeni samo na jedan narod i jednu zajednicu, nego na sve ljude ovoga svijeta koji žele vjerovati u Njega“, ustvrdio je biskup Stipić.

Robert Cabraja zareden 05

Pojašnjavajući obred prezbiterskog ređenja po istočnome obredu, naglasio je kako je Duh Sveti taj koji ljude posvećuje za različite službe u ovome svijetu, pa tako i službu prezbitera čiji je zadatak prije svega navjestitelj Božje riječi i poslužitelj svetih Tajna. „Ključna je za svećeništvo vjera. Za svete Tajne također je ključna vjera. Za spasenje duše ključna je vjera. Stoga svi molimo od Boga dar vjere koji će mijenjati nas i naše živote“, poručio je biskup Milan. Obraćajući se ređeniku, kazao je kako se on svojom jednostavnošću i ljubavi prema Crkvi i Kristu pokazao dostojnim primanja svećeničkoga Reda. „Sve nas raduje što se na ovaj način pokazuje zajedništvo, zajedništvo Hrvatske i Bosne i Hercegovine, Galicijana i Slavonaca i zajedništvo Katoličke Crkve istočnog i zapadnog obreda na ovom prostoru. Na ovaj način pokazujemo kako smo svi jedno u Kristu, a istočna grkokatolička zajednica je veliko bogatstvo ovoj zemlji i narodu i Katoličkoj Crkvi u cijelom svijetu. Dragi oče Roberte, svi ti želimo da živiš iskrenu kršćansku vjeru i da budeš svijetli primjer istinitog kršćanina u ovome svijetu. Pred tobom će biti mnogi izazovi, ali nikada ne posustaj jer znaj da je Krist s tobom i da smo mi s tobom, mi, tvoja nova obitelj, svećenici i vjernici Križevačke eparhije. S ljubavlju si prihvatio naš bizantsko-slavenski obred, čuvaj ga i njeguj u svom životu i pokazuj ga ostalima kao veliko blago Kristove Katoličke Crkve. Neka ti sveti Ivan Pavao drugi, koji je tvoj obiteljski zaštitnik bude primjer služenja i apostolata. Naše stado jeste brojem malo, ali su izazovi itekako veliki i nikad ti neće biti monotono u apostolskom radu na polju križevačke eparhije. Neka ti Kristovo Evanđelje bude svijetlo i vodilja u tvom životu, neka ti presveta Bogorodica bude tvoja nebeska Majka, a sveta Služba Božja i Pričest neka ti budu najveći dar i najveći poticaj u tvojem svećeničkom životu. Želim ti i da tvoja obitelj sudjeluje u tvojem svećeništvu punim intenzitetom, te da budete svijetli primjer svim vjernicima kojima budete na raspolaganju“, poručio je vladika Milan. Vjernicima je posvijestio da je dar svećeništva veliki dar svakoj Crkvi te pozvao da mole za njih.

Robert Cabraja zareden 01

Pozdravnu riječ uputili su na kraju o. Aleksandar Hmilj, grkokatolički župnik u Slavonskom Brodu i domaći župnik u Kaniži o. Andriy Luchyn, koji su bili ceremonijari. Liturgiju i obred prezbiterskog ređenja pjevanjem je pratio katedralni zbor Križevačke eparhije.

Kako je župna crkva bila je prepuna vjernika, mnogi su liturgiju pratili u župnom dvorištu. Slavlje su nastavili uz zajednički ručak u dvorani Carpe Diem gdje su im članovi UKPD Ukrajina Slavonski Brod odjeveni u tradicijske nošnje Slavonije i Ukrajine prikazali dio ukrajinske kulturne baštine.

rzaj scaled

Životopis Roberta Čabraje

Robert Čabraja rođen je 16. ožujka 1977. godine u Slavonskom Brodu, od oca Zvonka i majke Mande, rođene Dujmić. Do svoje 14 godine živio je s roditeljima, starijim bratom i mlađom sestrom u Novom Selu, općina Bosanski Brod u Bosanskoj Posavini. U Novom Selu je završio osnovnu školu, te po završetku škole pohađao Nadbiskupsko sjemenište ”Zmajević” u Zadru, kao svećenički kandidat Vrhbosanske nadbiskupije. Godine 1995. je maturirao i upisao teološki studij na teologiji u Sarajevu. Nakon odslušanih i položenih osam semestra, upisao je Katolički bogoslovni fakultet u Zagrebu, gdje je diplomirao 2001. godine. U Zagrebu na studiju upoznao je svoju sadašnju suprugu Ivanu, rođenu Brijačak, grkokatolkinju koja je također pohađala i završila studij teologije. Poslije vjenčanja u braku su dobili četvero djece: Zvonimira 2001., Blaža 2004., Magdalenu 2008. i Anu 2014. godine. On i supruga trenutno rade u Slavonskom Brodu kao vjeroučitelji u osnovnoj školi. O. Robert radi u osnovnoj školi Milan Amruž s djecom s posebnim potrebama.

Dana 18. svibnja 2014. zaređen je za prvog trajnog đakona Vrhbosanske nadbiskupije u rodnoj župi Presvetog Srca Isusova u Novom Selu. Svoju đakonsku službu vršio je revno i uzorno kako u Novom Selu, Sijekovcu i susjednim župama Derventskog dekanata prema kardinalovoj i nadbiskupovoj odredbi, ali i u drugim mjestima Vrhbosanske nadbiskupije ali i u Slavonskom Brodu i Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji. U đakonskoj službi pokazao je svoju trajnu želju biti svećenikom pa su mu nadbiskupi i svećenici pomogli da to ostvari kako je to jedino moguće zamolivši dopuštenje samoga pape Franje da prihvati propise za katolike grkokatoličkog obreda i inkardinira se u Križevačku biskupiju za grkokatolike Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije. Papa mu je tu molbu odobrio te je od 2022. promjenom obreda postao klerikom Križevačke eparhije. Već više od dvije godine aktivno sudjeluje kao đakon u liturgijskom i pastoralnom životu grkokatoličke župe Slavonski Brod i drugih okolnih župa.

Tekst: B. Lukačević

Izvor: djos.hr

Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.