hodocasce 24 1

Vjernici Šibenske biskupije, predvođeni svećenicima i biskupom Tomislavom Rogićem hodočastili su 10.-12. listopada u Sisačku i Varaždinsku biskupiju.

Vjernici raspoređeni u devet autobusa prvog dana pohodili crkvu sv. Kvirina u Sisku. Župnik Robert Jakica izrazio im je dobrodošlicu. Euharistijsko slavlje predslavio je sisački biskup Vlado Košić u zajedništvu sa šibenskim biskupom Tomislavom Rogićem i osmoricom šibenskih svećenika. U homiliji je predstavio bogatu povijest biskupije i grada. Aktualizirao je i pročitana liturgijska čitanja „…„Tako i Bog uslišava onoga tko je ustrajan, tko kuca, tko traži, jer tko traži, taj nalazi, tome se sve otvara i njemu se i Bog smiluje. Samo mi smo nekada vrlo nestrpljivi i ako odmah nismo uslišani, odustanemo, a trebali bismo ustrajati, jer to i Gospodin kaže: ‘Tko ište, tome će se dati.’ Ipak, moramo znati što ištemo, da to bude po Božjoj volji, i sigurno će nam to Gospodin darovati“. Na kraju euharistijskog slavlja biskup Rogić je biskupu domaćinu uručio dar Šibenske biskupije u iznosu 5.000,00 eura za pomoć u obnovi biskupije. U nastavku dana hodočasnici su posjetili i obišli dvorac Trakošćan.

Drugog dana hodočastili su u župnu crkvu Presvetog Trojstva u Ludbregu kao središnje mjesto svojeg hodočasničkog puta. O povijesti svetišta Predragocjene Krvi Kristove govorio je župnik moderator vlč. Kristijan Stojko koji je predmolio i pobožnost Krvi Kristovoj. Euharistijsko slavlje predslavio je biskup Tomislav Rogić. Homiliju je završio pozivom na obraćenje: „…Svaku pregradu razdvojnicu, svako neprijateljstvo među narodima, među ljudima Krist je želio ukloniti svojom žrtvom križa. To se i događa među onima koji povjeruju, koji se doista iz vjere preporode. Braćo i sestre to od nas traži pogled na križ i na Kristovu prolivenu Krv – preobrazbu, obraćenje. Radosno čekanje susreta s Onim koji nas je na križu nanovo rodio. Ako iz naše vjere budu kretale naše misli, riječi i djela osjetit ćemo da pripadamo novom Božjem narodu koji iščekuje svoga Spasitelja.“

hodocasce 24 2

Hodočasnici su tijekom dana posjetili Muzej krapinskih neandertalaca u Krapini. Dan su završili pohodom župnoj crkvi Begrješnog začeća BDM u Lepoglavi gdje im je župnik Nenad Piskač protumačio posebnosti prelijepe izvorno pavlinske crkve. Upoznao je hodočasnike s poviješću ovog zdanja koje je posebno poznato po sužanjstvu bl. Alojzija Stepinca. Nakon zajedničke molitve, bila je prilika i za osobnu molitvu.

Završni dan hodočasnici su pohodili varaždinsku katedralu Uznesenja BDM. Generalni vikar Varaždinske biskupije mons. Antun Perčić protumačio je povijesni presjek Varaždinske biskupije i same katedrale. Euharistijsko slavlje predslavio je varaždinski biskup Bože Radoš u zajedništvu sa šibenskim biskupom Tomislavom Rogićem varaždinskim biskupom u miru Josipom Mrzljakom te svećenicima Šibenske i Varaždinske biskupije. U homiliji je biskup Radoš protumačio evanđeoski ulomak u kojem je jedna žena iz puka, želeći pohvaliti Isusa, uputila pohvale njegovoj majci riječima „…Blažena utroba koja te nosila i prsi koje si sisao!“, biskup je istaknuo specifičnost i dubinu odnosa majke i sina zbog čega Marija doista može biti učiteljica u odnosu s Isusom. Biskup Radoš je posebno istaknuo Isusove riječi kao odgovor na tu pohvalu „Još blaženiji oni koji slušaju riječ Božju i čuvaju je!“. Rekao je kako je taj Isusov odgovor navještaj radosne vijesti ženi, ali upućuje na početke stvaranja kada Adam i Eva nisu slušali Božju riječ. „Prvi grijeh nastaje ne slušanjem Božje riječi“, istaknuo je biskup te ukazao na Mariju kao novu ženu, novu Evu „koja ima savršen sluh za Božju riječ, koja ima srce koje je čisto, koje ljubi te je spremna otvoriti vrata svoje duše i vrata našega svijeta da Bog može ući u naš život…“.

hodocasce 24 8

Hodočasnike je put vodio u crkvu Dobrog Pastira kraj Gradskog groblja u Varaždinu u kojoj dominira lik Dobrog Pastira visok preko sedam metara. Župnik Ivica Cujzek protumačio je izgled crkve i umjetnička djela u njoj. Posebno je naglasio da se u njihovoj župnoj zajednici Dobrog Pastira svaki dan moli za duhovna zvanja, ona koja su već ostvarena i za one koji se tek trebaju odazvati duhovnom pozivu. Susret je zaključen molitvom za duhovna zvanja. Nakon zajedničke molitve bila je prilika i za obilazak poznatog groblja.

Završni dio hodočašća bio je u svetištu Gospe od čudesa u Oštarijama kod Ogulina. Nakon pozdrava župnika Maria Vazgeča, o povijesti svetišta progovorio je vjeroučitelj Franjo Puškarić. Zajedničkom molitvom Gospine krunice i svečano otpjevanim Tebe Boga hvalimo zaključeno je još jedno hodočašće Šibenske biskupije u kojem se osobito molilo za mir u svijetu, zajedništvo, ljubav i vjernost naših kršćanskih obitelji te nova duhovna zvanja.

Izvor: Šibenska biskupija

Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.