218 scaled

Dominikanska crkva sv. Jeronima u Rijeci bila je 30. rujna ispunjena mnogobrojnim vjernicima koji su došli na proslavu blagdana ovoga sveca, ali i misu zahvalnicu za sedam godina službe u Rijeci fr. Ivana Dominika Iličića, a kojega pastoralne potrebe dominikanske zajednice sada su odvele u Zagreb. Prije propovijedi, sedam novih članova primljeno je u zajednicu mladih „Bl. Pier Giorgio Frassati“, koju je u Rijeci osnovao i vodio fr. Ivan Dominik Iličić.

U propovijedi koja je uslijedila velikom broju okupljenih vjernika, među kojima je bilo i puno siromaha o kojima je skrbio fr. Ivan s mladima iz navedene zajednice, istaknuo je da ispunjena crkva predstavlja lijepu sliku riječke Crkve. Riječka Crkva je specifična i o njoj neki izvan Rijeke nemaju lijepu sliku. Rijeka jest ‘teška’, ali u Rijeci postoji snažna i živa Crkva koja nije većinska, ali je živa i možda je snažnija i „čišća“ nego negdje drugdje. Tu je izazov biti katolik , ali u tom vjerskom zajedništvu u Rijeci je Krist u središtu i to je slika Crkve: jedinstvo, širina, otvorenost i to sebi i svima nama na srce stavljam, da imamo to na umu – biti Crkva koja je otvorena, poručio je propovjednik.

Potaknuo je okupljene na autentično življenje ljubavi – biti u zajedništvu s Isusom i ići drugima ususret. „U Rijeci su mnogi gladni Boga. Na žalost, neki imaju i krivu sliku o Crkvi, predrasude, neku veliku ranjenost čim čuju riječ ‘Crkva’, a u dubini sebe traže Boga. I ako susretnu nas autentične, zasigurno će se promijeniti i otvoriti srce Bogu. Važno je da Bog bude živ i vidljiv u našem životu.“

Vjernike je potaknuo na otvorenost srca prema Riječi Božjoj i euharistiji jer euharistija je izvor iz kojega proistječe sav život Crkve. Ona je izvor i cilj kojemu teži naš pastoral – dovesti ljude Isus kroz euharistiju, a na euharistiji slušamo Riječ Božju, hranimo se njome. Upozorio je da ponekad zaboravljamo na Riječ i ne slušamo je na način da je Bog živ kroz tu Riječ. Stoga je potaknuo obitelji, osobito muškarce da u svojim obiteljima potiču na čitanje Svetoga pisma. Obitelj koja moli zajedno moli i raste, sve dublje biva povezana u Božjoj ljubavi, jer molitva pomaže da se nadiđu sve poteškoće, kazao je fr. Ivan.

Sveti Jeronim je ljubio Riječ Božju kojoj je, iako je imao tešku narav, dopustio da ga mijenja. Bogu je to moguće i Bog nas treba temperamente, a ne mlake, ali kako bi taj temperament usmjerio na prave stvari.

Uz sv. Jeronima, spomenuo je i bl. Pier Giorgia Frassatija za kojega je mladi Karol Józef Wojtyła, budući papa Ivan Pavao II. rekao da je mladić 8 blaženstava s odlikama svetaca. Upravo ga je ovaj papa kasnije i proglasio blaženim, a papa Franjo će ga u Jubilarnoj godini 2025. proglasiti svetim, rekao je dr. Ivan. Frassati je osobito živio blaženstvo „blago milosrdnima“. Volio je riječ Božju, osobito Pavlovu poslanicu i „Hvalospjev ljubavi“. Bio je osobito senzibiliziran za siromahe. Obilazio ih, išao na periferije, na što nas papa Franjo podsjeća. Taj odlazak na periferije mora biti na ispravan način – najprije mi trebamo biti povezani s Bogom, Gospom, krunicom i onda ćemo imati snagu ići na periferije, rekao je propovjednik. „Trebamo biti zahvaćeni silom i snagom Duha Svetoga kako bi bi njegov duh onda djelovao kroz nas u tim periferijama. To je Frassatiju uspjelo. To su prepoznali osobito siromasi koji su tražili njegovo proglašenje blaženim.“

U nastavku je spomenuo i druge svece, te sv. Dominika koji je priznao da je najviše naučio u školi ljubavi pod križem Gospodnjim. „Škola je to ljubavi koju možemo i svi mi primijeniti. Razmatrati Krista, prikazati mu naše boli, trpljenja, teškoće i umore i reći: Pa što je to Gospodine u odnosu na tvoju muku. Sam ne mogu nositi križ, ali s tobom mogu. Ako budemo imali više ljubavi, moći ćemo snažnije nositi križ, čak i radnosni.“ Pokušajmo zagriliti naše životne križeve koje ne možemo izbjeći i onda je sve drugačije, kazao je fr. Ivan.

Na kraju mise mnogi su se riječima htjeli oprostiti od fr. Ivana koji je ostavio traga u gradu na Rječini, osobito u radu s mladima, siromasima i sportašima. Dirljiv govor izrekli su mladi iz zajednice „Bl. Pier Giorgio Frassati“, a prigodnu riječ uputili su i članovi zajednice „Vjera i svjetlo“ . Fr. Ivan Dominik Iličić izrekao je govor u kojemu se zahvalio svima koji su ga pratili u njegovoj službi u Rijeci, a uz riječ provincijala Hrvatske dominikanske provincije, fr. Tomislava Kraljevića, vjernicima se predstavio novi poglavar dominikanskog samostana u Rijeci, fr. Anto Bobaš. Nakon mise, ispred dominikanske crkve organizirano je zajedničko druženje.

fr. Bobaš

Izvor: Riječka nadbiskupija

Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.