2014 10 02 10.53.33 scaled

Svake godine, 2. listopada, Kongregacija sestara dominikanki Svetih anđela čuvara slavi svoje nebeske zaštitnike, svete anđele čuvare. Taj dan poseban je za svaku od sestara dominikanki, a na nekoliko pitanja o svetim anđelima čuvarima odgovorila je s. Jaka Vuco, vrhovna glavarica Kongregacije. Prenosimo intervju sa službene stranice sestara dominikanki.

 

Naša Kongregacija posvećena je Anđelima čuvarima, zna li se zašto je naš utemeljitelj, o. Anđeo Marija Miškov, baš njih odabrao za naše nebeske zaštitnike?

Anđeli čuvari su sigurno našem ocu Anđelu Mariji Miškovu bili najveći i najdraži zaštitnici, on je dobio ime po njima. Sigurno je, kao utemeljitelj Kongregacije, tražio najbolju zaštitu za svoje sestre. Sigurno je želio, u poslanju koje su sestre u samim počecima vršile u Zakloništu i Zavodu za djevojke u Korčuli, da sestre tim ljudima, djevojkama, budu kao anđeli, da ih štite, brane, hrabre, tješe, poučavaju, daju sigurnost i nadu… Vjerojatno je zbog toga i oko naše kuće mnoštvo bijelih kipova anđela kojima je želio potaknuti sestre da misle na Nebo, na Boga. Možda možemo reći da je tome pridonio i vanjski izgled sestara u bijelim haljinama koje izgledaju kao anđeli. Bilo kako bilo, vjerujem da je najbolje izabrao i radosno zahvaljujem na izboru.

Postoji li neka molitva koju sestre mole anđelima čuvarima i u koje doba dana?

Sestre svakodnevno tri puta mole molitvu anđelima čuvarima na zajedničkoj molitvi, nakon molitve Anđeo Gospodnji. Tu kratku molitvu svaka sestra rado moli. Ovako ona glasi:

O Božji anđele, moj čuvaru, kome sam povjerena nebeskom brigom, danas (noćas) me prosvjetljuj, čuvaj, ravnaj i upravljaj. Amen.

Kako sestre dominikanke slave sv. anđele čuvare?

Sestre dominikanke na poseban način slave Anđele čuvare jer je to dan cijele Kongregacije. Puno sestara je na ovu svetkovinu u Korčuli ušlo u novicijat, položile svoje prve zavjete, obnove zavjeta i druga slavlja u redovničkom životu. Samim tim, slavlje Anđela čuvara ima posebno značenje u životima dominikanki. Ako neke nisu imale svoja slavlja, radovale su se i raduju se sestrama slavljenicama… Za svečanost proslave Anđela čuvara, gdje je to moguće, zamoli se brata dominikanca da bude slavitelj svete mise te u zajedništvu i molitvi prođe slavlje. A vjerujem da se Anđele čuvare najbolje slavi prihvaćanjem kreposti i milosti koje oni posjeduju kao nebeska bića, te tako i nas poučavaju i daju primjer kako drugome u životu biti anđeo čuvar.

Što sestra dominikanka može primijeniti u svome redovništvu od pobožnosti sv. anđelima čuvarima?

Svaka dominikanka po nazivu svoje Kongregacije potaknuta je gajiti pobožnost prema svetim Anđelima čuvarima. Svaka sestra može od bogatstva i blaga Anđela čuvara preuzimati i usvajati vrijednosti i osobine koje imaju anđeli. Biti drugome utjeha, biti braniteljica, savjetnica, zaštitnica… Ako drugima pristupamo kao anđeli, znak je da smo primijenili i spoznali vrijednost i način istinskog života u Bogu uz zaštitu i pomoć jakih i Bogu dragih nebeskih bića.

Kako mi kao dominikanski Red, još više kao dominikanke, možemo ljudima prenijeti pobožnost sv. anđelima čuvarima?

Mislim da nema ljudskog bića koje na anđele gleda ikako drugačije osim s toplinom i radošću. U zbunjenostima i nemirima koji se oko nas svakodnevno umnažaju, pozvane smo drugima dijeliti ono što im Bog nudi. Pozvane smo poticati druge na život u Bogu. Pozvane smo svjedočiti anđeosku radost prvenstveno u svojim životima kako bi se ona razlijevala na sve one s kojima živimo, radimo, dijelimo dom, vrijeme, vrednote i stavove. Pozvane smo biti glasnice života koji ne prolazi kao rijeka. Trebamo biti zauzeti dizajneri istinskog tihog i stalnog građenja svijeta. Pobožnost anđelima čuvarima trebala bi biti utkana u život od malih nogu, malene dječice iz naših vrtića, preko školaraca do mladih koji su pronašli svoje mjesto u Crkvi i društvu, pa do pobožne gospođe na svakodnevnoj svetoj misi. Moćno sredstvo poticanja ljudi i odgovora na poticaj danas je svakako ponuda na raznim platformama društvenih sredstava priopćavanja, kao i ova…Ali uspjeh (!) u širenju pobožnosti anđelima čuvarima ne mjeri se lajkovima niti pregledima, nego istinskom željom za životom u blizini Božjoj, u slavi Božjoj, kao što anđeli već žive!

 

Izvor: dominikanke.org

 

Radio Marija

09:00 Škrinjica-čuvarica - tema: Narodne nošnje Općine Lukač i manifestacija Lužđana; gošće: Natalija Bajer, Dorotea Milaković i Jelena Ivoš, te članice i članovi Udruge žena Gušćarice iz Grabrovnice; ur. i vod.: Božidar Biondić
09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.