TNNP knock naslovna

Pridružite nam se u duhovnom hodočašću "Tvoj narod na putu" 17. kolovoza u 17 sati  kada prenosimo molitvu krunice iz euharistijskog i marijanskog svetišta Knock u Irskoj.


knock tnnp 2024 5

Unutrašnjost Bazilike i oltarna slika s prikazom ukazanja 1879. godine

 Jedinstveno ukazanje

Jedne kolovoške večeri 1879. godine, mještani irskog gradića Knock proveli su dan obavljajući uobičajene poslove u doba žetve u godini. Kako se približavala večer, gusta magla koja je bila uporna tijekom dana pretvorila se u stalni pljusak. Mještani su se okupili oko vatre u svojim domovima, tražeći utjehu i sklonište u užasnoj noći.

Iznenada se cijelim selom proširila vijest da se u kod crkve događa nešto neobično, pa su požurili do vjetrovitog zabata gdje su svjedočili nebeskoj viziji okruženoj blještavim bijelim svjetlom. Muškarci, žene i djeca okupili su se u molitvi uz zabatni zid župne crkve.

knock 2024 analogue 2 min

 Ostatak zida pred kojim se dogodilo ukazanje (lijevo); štake koje su ozdravljeni bolesnici ostavili uza zid (desno)

 

Svjedoci su jasno vidjeli Blaženu Djevicu Mariju odjevenu u bijele haljine, ruku i očiju okrenutih prema nebu u molitvi. Na glavi joj je bila zlatna kruna, a gdje je kruna pristajala uz čelo, nalazila se i jedna zlatna ruža. S njezine desne strane nalazio se sveti Josip koji joj se s poštovanjem naklonio. Djelovao je starije, imao je sijedu bradu i kosu te je poput Gospe bio bos.

Lijevo od Gospe stajao je Ivan Evanđelist u biskupskoj odjeći s malom mitrom. U lijevoj je ruci držao otvorenu knjigu na čijim su se stranicama jasno vidjeli redovi i slova. Činilo se da propovijeda, ali se nije čuo nikakav glas. Stajao je tako da leđima nije bio okrenut ni Djevici ni Jaganjcu koji se nalazio na jednostavnom običnom oltaru. Iza Jaganjca je bio križ. Vidioci su bdjeli i molili više od dva sata te su primijetili da uopće nisu mokri iako je padala kiša.

I mnogo godina kasnije Gospina prisutnost bila je ono što ljude instinktivno privlači.

knock tnnp 2024 4

Unutrašnjost kapele ukazanja, podignute na mjestu gdje su 1879. godine mještani Knocka vidjeli, s lijeva nadesno - sv. Josipa, Gospu, sv. Ivana Evanđelista i euharistijsko Janje pod križem, okruženo anđelima

 

Mnogi su razmišljali o bogatoj simbolici ukazanja. One koji su to vidjeli odmah je privukla Gospina prisutnost, odraz duboke marijanske pobožnosti svih prisutnih. I mnogo godina kasnije Gospina prisutnost bila je ono što ljude instinktivno privlači.

Pobožnost prema svetom Josipu uvijek je naglašavala njegovu ulogu zaštitnika Svete Obitelji. On se pojavljuje u Knocku kao sigurna nježna prisutnost uz svoju suprugu, s poštovanjem pognute glave prema njoj, priznajući i podsjećajući nas na njezino jedinstveno mjesto u povijesti Crkve.

Sveti Ivan Evanđelist stoji između Gospe, oltara i Jaganjca. Njegovo Evanđelje govori o Isusu kao o Jaganjcu Božjem. Čini se da propovijeda na euharistijskom oltaru okružen križem i Jaganjcem koji je u samom središtu ukazanja. Jedinstvena je prisutnost Jaganjca Božjeg na oltaru, vizualni prikaz dara i otajstva Euharistije. Ovaj središnji element ne može se naći ni u jednom drugom priznatom marijanskom ukazanju.

knock 2024 analogue 1 min

Novoizgrađena bazilika (lijevo); križ podignut u čast posjeta pape Ivana Pavla II. 1979. godine (desno)

 

Knock i pape

Svetište Knock je papa Franjo, preko Papinskog vijeća za novu evangelizaciju, službeno priznao kao međunarodno euharistijsko i marijansko svetište. U vrlo kratkom vremenu Knock je za Irce postao nezaobilazno mjesto hodočašća. Svake ga godine posjeti milijun i pol vjernika. Osim toga, uz to su svetište povezani i trenutci suvremene irske povijesti. Primjerice, u kolovozu 1940. godine 50.000 Iraca sudjelovalo je u Hodočašću za mir u svijetu i u Irskoj. A 1954. godine, u prigodi Marijanske godine koju je proglasio Pio XII., više od milijun hodočasnika se okupilo u Knocku gdje je, po želji pape Pacellija, okrunjen Gospin kip.

1979. svetište Knock posjetio je papa Ivan Pavao II. povodom 100. obljetnice ukazanja - visok križ podignut u perivoju svetišta i danas je podsjetnik na ovaj povijesni događaj za Irsku i svetište Knock. 

knock tnnp 2024 1

 Pozivamo Vas da nam se pridružite u ovom svjetskom duhovnom hodočašću sa svim radio postajama diljem svijeta koje nose lijepo ima naše majke Marije.

Budite s nama u molitvama na duhovnom putu!


Tekst: hkm.hr; Petra Ćurlin

Foto: Petra Ćurlin

Radio Marija

21:01 Glazbena sekunda - tema: 54. Varaždinske barokne večeri; gost: Davor Bobić, ravnatelj Varaždinskih baroknih večeri; ur. i vod.: Andrej Paulus
22:00 Najava sutrašnjeg programa; Molitva BDM za zaštitu
22:10 Glazba
22:30 Upoznajmo Bibliju

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Pjevana krunica za nerođene - svake nedjelje u 15:15 h

Tko pjeva, dvostruko moli - svake nedjelje u 15:15 h u našem je molitvenom programu pjevana krunica za nerođene. Pridružite nam se u zajedništvu...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.