Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice

Kršćanska sadašnjost objavila je novu knjigu monsinjora Nikole Eterovića pod naslovom 'Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice'. Diplomacija Svete Stolice obuhvaća širok splet odnosa i aktivnosti Katoličke Crkve s državama i međunarodnim organizacijama i institucijama, a ova knjiga opisuje neke od tih odnosa, želeći biti tek uvod u bolje razumijevanje naravi i načina djelovanja Svete Stolice u kontekstu međunarodne zajednice, kao i u odnosima s pojedinim državama.
Diplomacija Svete Stolice odražava, u svojim brojnim aktivnostima, prioritete Katoličke Crkve, tipične za njezinu duhovnu i društvenu narav. Sveta Stolica je subjekt međunarodnog prava: uspostavlja diplomatske odnose, ima pravo aktivnog i pasivnog poslanstva, potpisuje ugovore s državama, sudjeluje u radu međunarodnih organizacija.
Teme obrađene u ovoj knjizi nisu samo teoretske naravi nego na konkretnim primjerima zorno nastoje pokazati način djelovanja Svete Stolice u odnosima s pojedinim državama, kao i u okviru međunarodne zajednice. Osim toga, sadržavaju i osobna iskustva autora, izražena izravno ili neizravno, kroz opis događaja u kojima je sudjelovao. Ta činjenica daje dodatnu vrijednost prikazu i analizi opisanih događaja.
U osam dijelova knjiga Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice pruža dubinsko razumijevanje vatikanske diplomacije, nudeći čitateljima uvid u njezinu povijest, trenutačne prakse i buduće smjernice, obrađujući teme kao što su: Ivan Pavao II. i pad Berlinskog zida, Sveta Stolica i Njemačka, Sveta Stolica i Ukrajina, Sveta Stolica i Hrvatska, Sinodalna Crkva, Papinska crkvena akademija, Konkordatsko pravo i niz drugih. Sve su to ujedno područja djelovanja naslovnog nadbiskupa Cibalae (Vinkovci), mons. Nikole Eterovića, čije osobno sudjelovanje u mnogim opisanim događajima u službi Svete Stolice ovoj knjizi daje dodatnu vrijednost.
Još se mnoge teme spominju u ovoj knjizi, ali iz očitih razloga nisu sve mogle biti jednako obrađene, jer je riječ samo o svojevrsnom uvodu u diplomaciju Svete Stolice. Ipak, može se zaključiti da diplomacija Svete Stolice sudjeluje u poslanju Katoličke Crkve. Sadržaj njezina djelovanja teološke je naravi: naviještanje evanđelja koje Crkva nastoji promicati i preko diplomatskih sredstava i metoda.
Vrijednu knjigu Tiha moć. Diplomacija Svete Stolice potražite u knjižarama i web knjižari Kršćanske sadašnjosti.

Izvor: KS

Radio Marija

03:30 Kroz stoljeća Crkve - tema: sv. Majka Terezija; ur.: dr. sc. p. Ivica Musa; vod.: Andrej Paulus
04:15 Glazba
04:30 Povijesni i kulturni spomenici u gradu Zagrebu - tema: Spomenici kulture koje nam je ostavio u baštinu zagrebački biskup Maksimilijan Vrhovac; ur. i vod.: dr. sc. Agneza Szabo
05:15 Glazba

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Velika devetnica u čast sluge Božjega o. Ante Gabrića u kolovozu

VELIKA DEVETNICA SLUGI BOŽJEM OCU ANTI GABRIĆU »OD ZEMALJSKOGA DO NEBESKOG ROĐENDANA« Sedma devetnica od 20. do 28. kolovoza 2024.   UVOD Na vrhuncu smo...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Rujan 2024
P U S Č P S N
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.