Marijanski zavjet za Domovinu

Hodočasnici 10. Zavjetnog hodočašća za Domovinu stigli su u četvrtak, 27. lipnja, u Varaždin te su u Župi sv. Josipa na Banfici sudjelovali u euharistijskom slavlju koje je predslavio župnik vlč. Leonardo Šardi.

10. Zavjetno hodočašće za Domovinu započelo je u Osijeku 9. lipnja, a završava 22. kolovoza u Dubrovniku. Hodočasnici se uključuju na rutu dugu 1.700 km u trajanju 75 dana te pješače dio, a neki i cijeli put.

Kako kaže koordinator rute od Bjelovara do Marije Bistrice Josip Đerek, ovo hodočašće želi potaknuti mlade na ljubav prema Domovini te na zahvalnost hrvatskim braniteljima koji su se borili za njezinu slobodu, a nemali broj je onih koji su dali i svoj život za nju.

Mnogim hodočasnicima ovo nije prvo hodočašće. Rado se vraćaju svake godine s molitvenim prošnjama za Domovinu, ali mole i na vlastite nakane.

Ivan Šedevi Baja iz Požeških Sesveta pridružio se 2022. godine ovom projektu kao hrvatski branitelj. Isto je učinio i prošle godine kada je prošao pješice cijelu rutu od Osijeka do Dubrovnika, ali i vratio se pješice od Dubrovnika do Osijeka. U 90 dana pješačio je 2.422 km. Isto se nada učiniti i ove godine.

Ivanka iz Trilja hodočasti Domovinom od 2015. godine jer se, kako kaže, „hoda, hodočasti i moli. Hodam za svoje osobne nakane i za Hrvatsku. Svake godine hodam koliko mogu, dok imam godišnji pa hodam pet do šest dana, a sveukupno dosad je to bilo 37 dana. Svake godine prijeđem dio rute, a želja mi  je proći cijelu rutu jer je naša Domovina predivna i bogata, kao i ljudi“.

Treću godinu zaredom pješači i Mato Mojaš iz Dubrovnika. Dosad je sve zajedno hodao 25 dana i to u čast braniteljima, za poginule, ali i za obraćenje grešnika.
Nadica Mitić Jalšić iz Ludbrega hodočasti od 2017. godine. Ove godine priključila se ruti u Štefancu nakon što je imala kontrolni pregled u varaždinskoj bolnici. Moli za zdravlje, za bolesne, prijatelje, a posebno za omladinu.

Želeći upoznati grad Osijek Dubrovčanka Vinkica Čupić priključila se Marijanskom zavjetu za Domovinu 2017. godine. Velika je zaljubljenica u ovaj projekt zbog molitve, tišine i ljepote Domovine. Redovito svake godine pješači po sedam ili osam dana. Ima više molitvenih nakana, a jedna od glavnih nakana je molitva za nerotkinje. U međuvremenu je doznala da su se rodile tri bebe i to ju jako radosti i duhovno ispunja. Zbog toga hodočasti i u znak zahvale.

A pod budnim duhovnim okom hodočasnike po rutama prate i svećenici koji svakog dana s hodočasnicima slave misu. Na ruti od Reke do Varaždina bio je vlč. Anđelko Katanec, župnik in solidum u Župi sv. Blaža u Zagrebu. Vlč. Katanec surađuje s ovom inicijativom od početka, od drugog hodočašća te kaže kako nastoji svake godine zajedno s njima hodati nekoliko dana. „Zavjet želi da uvijek s ljudima hoda i svećenik, što cijelom hodočašću daje dodatnu dimenziju duhovnosti, a prožeto je hodom, molitvom i pjesmom. Zastajemo kod spomenika našim braniteljima, a odmorimo se i okrijepimo u župama u kojima na kraju dana i slavimo misu“, kazao je vlč. Katanec.

Hodočasnici su i na kraju dana, u četvrtak 27. lipnja, sudjelovali na misnom slavlju na varaždinskoj Banfici gdje se redovito četvrtkom okuplja zajednica „Bartimej“. Predslavitelj vlč. Šardi tumačeći riječ Božju osvrnuo se na projekt „Bartimej“ koji ovaj tjedan traje u Varaždinskoj biskupiji, ali pokoju misao izrekao je i o Marijanskom zavjetu za Domovinu.

„Među nama su hodočasnici koji će kroz ove mjesece proći kroz cijelu Domovinu, moliti i zazivati Božji blagoslov za našu zemlju. Odlučili su kroz nju propješačiti, hodočastiti i navješćivati temelje na kojima je ona izgrađena. To su temelji koji pozivaju da živimo evanđeoske vrednote i kreposti te da budemo zahvalni za slobodu koju su mnogi prije nas podnijeli u žrtvi rata kako bismo mi danas bili slobodni“, poručio je propovjednik.

Istaknuo je kako se u hodočašću vidi i prepoznaje trud i napor, a posebice molitva. „Sve su to stvari koje na kraju daju plodove, ne samo za hodočasnike, nego i za sve one koji žive u mjestima kroz koja oni prolaze“, istaknuo je. Naglasio je i da je vjernički život stalan put prema malim zemaljskim ciljevima, a na kraju ipak postoji i konačni cilj, a to je dolazak u vječnost. „Naši zemaljski putovi osvješćuju nam prolaznost života, izmjenu sunca i kiše, dobrih i loših vremena, ali na kraju idemo k istome cilju: da budemo okupljeni oko Kristova oltara, danas na zemlji, a sutra u vječnosti“, kazao je vlč. Šardi.

Sve informacije o ovoj inicijativi mogu se dobiti na službenoj mrežnoj stranici Marijanskog zavjeta za Domovinu kao i na njihovoj Facebook stranici, na kojima se nalaze i telefonski kontakti za sve one koji se žele pridružiti hodočasničkoj ruti pa i na samo jedan dan.

Tekst: Branimir Gubić
Izvor: Varaždinska biskupija

Radio Marija

09:45 Glazba
10:05 Vijesti iz Požeške biskupije - ur. i vod.: Višnja Mikić
10:15 Glazba
10:30 Poticaji Stjepana Kranjčića - gošća: dr. sc. Tanja Baran; vod.: p. Stjepan Fridl

FREKVENCIJE

Zagreb: 96,4 MHz i 106,8 MHz

Virovitica: 88,3 MHz

Split: 97,2 MHz

Vinkovci - Vukovar: 91,6 MHz

Opatija - Rijeka: 88,8 MHz

Varaždin - Čakovec: 96,5 MHz

Satelit: EUTELSAT 16E, 11595 MHz

Za slušatelje u SAD-u 1.712.832.8487

Duhovni kutak

Molitva za obitelj - svakoga dana u 20h

Svakoga dana u 20:00 h nakon molitve Anđeo Gospodnji molimo molitvu za obitelj. Pridružite nam se u zajedništvu molitve za sklad i plodnost...

Opširnije...

Molitvene nakane

„Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama“ (1 Sol 1,2). Svakog dana uključujemo vaše nakane u molitvu krunice koju zajedno molimo svakim danom u 15:15. Svoje nakane i želje možete nam poslati ovdje.

world-family.png

Studeni 2024
P U S Č P S N
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30

FG-TAB.png

Logo

UDRUGA RADIO MARIJA

Kameniti stol 11

10000 Zagreb Croatia

Ured: +385 1 23 27 100

Program: +385 1 23 27 777; 099 502 00 52

Redakcija: +385 1 2327000

E-pošta: info@radiomarija.hr

Copyright © Radio Marija 1997-2023

Design and development

Radio Marija

Udruga Radio Marija neprofitna je, nevladina i nepolitička građanska udruga, osnovana u Hrvatskoj godine 1995. Prvi inicijativni odbor nastao je u krilu Pokreta krunice za obraćenje i mir, a uoči osnutka uspostavljena je i suradnja s Radio Marijom iz Italije. Ideja i prvo ostvarenje Radio Marije počinje 1983. u župi Erba na sjeveru Italije. Radio Marija se postupno širi i uskoro obuhvaća cijeli talijanski nacionalni prostor.

Nakon toga osnivaju se i uspostavljaju udruge i radijske postaje s imenom Radio Marija u četrdesetak zemalja, počevši od Europe, obiju Amerika, Afrike, pa sve do Filipina na drugome kraju azijskoga kontinenta. Sve su nacionalne udruge utemeljene autonomno u svojim zemljama, a međusobna se povezanost ostvaruje preko zajedničke krovne udruge pod imenom Svjetska obitelj Radio Marije (World family of Radio Maria). WFRM utemeljilo je sedam članica, među kojima je i hrvatska Udruga Radio Marija.