Retrospektivnom izložbom ove godine obilježava se šezdeset godina umjetničkog stvaranja i osamdeset godina života velikog hrvatskog umjetnika Josipa Botterija Dinija.
Izložba je otvorena od 12. lipnja do 14. srpnja u Staroj gradskoj viječnici i Palači Milesi.
Autor izložbe i teksta u katalogu je povjesničar umjetnosti Stanko Špoljarić.
Izložba Josip Botteri Dini - Retrospektiva prikazuje veličanstven opus slikara s izloženih više od 150 radova, počevši od vremena studija na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, sve do najrecentnijih likovnih ostvarenja. Posjetitelji izložbe imaju priliku razgledati brojna djela koja hrvatska publika još nije imala priliku vidjeti, posebno radove kolorističkog konstruktivizma te akcijske figuracije iz američke faze, vitraje, mozaik U počast Marku Maruliću i monumentalni friz Panopticum Croatica iz predsjedničkih Dvora.
Stijeg svetog Duje (detalj), 1994., kombinirana tehnika na platnu
Foto: @josipbotteridini
“Ponekada se doživljavam kao slikar grada (taj osjećaj me dovodi do Dantea, kojeg su neki označili kao pjesnika grada).
Grad, a posebno Split, u kojem sam proveo presudne dane djetinjstva i obiteljskog života, vraćao mu se nakon svih odlazaka i izbivanja, kraćih i dužih, stalno me oblikovao u svojoj geometriji oblika i vezivao za svoju bogatu i slojevitu prošlost. Njegova baština i njegova pojava stalno me privlači i nadahnjuje. I kada sam daleko, ja ga vidim u sebi.
Zavičaj je važan i nepresušni izvor svih naših sjećanja. Grad je pozornica naših života. Tamo su mjesta naših susreta i naših samoća, molitve i pjesme, procesija i bezbrišnih satova "šetnji pored mora", sjećajući se Ignjata Joba. Tu je pozornica mojih slikarskih viđenja."
— Josip Botteri Dini
Možda najznačajniji dio umjetnikova stvaralaštva upravo je onaj zastupljen u više od stotinu javnih prostora diljem domovine i svijeta, od kojih se ističu djela na lokacijama: crkva Sv. Križa - Siget u Zagrebu, hotel Zagreb u Splitu, crkva sv. Leopolda Mandića u Melbourneu (Australija), crkva Krista Kralja u Porto D’Ascoliju (Italija), Nacionalno svetište sv. Josipa u Karlovcu i Apostolska nuncijatura u Beču (Austrija). Na Retrospektivi će biti izloženi radovi oltarna pala Gospa od Milosti sa svecima iz dominikanskog samostana u Bolu i Križni put iz dominikanskog samostana sv. Katarine u Splitu o kojem Stanko Špoljarić piše:
“Djelo koje i po najstrožim likovnim kriterijima zaslužuje najviše ocijene. Osobno, niti u jednom zdanju nisam preko umjetničkog ostvarenja tako osjetio, razumio dar veličine žrtve Kristovog otkupiteljskog čina kao u ovom sakralnom prostoru.” Botteri predano sudjeluje u ostvarivanju umjetnosti svetoga i s ponosom stvara nova djela hrvatske kulturne baštine, sudjelujući u novoj evangelizaciji koja je umjetnička reinterpretacija Radosne vijesti za ovo naše vrijeme.
Moj grad, 1992., akril na platnu
Foto: Goran Vranić
Josip Botteri Dini, akademski slikar, rodio se u Zagrebu 3. lipnja 1943. godine. 1964. upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu gdje mu predaju znameniti profesori: Ivančić, Kulmer, Parać, Hegedušić, Kinert i Peić. Diplomira slikarstvo 1968. u klasi Miljenka Stančića. Na njegovo likovno formiranje snažno utječu djela Meštrovića, Vidovića, Kljakovića i Dulčića. Botteri živi, stvara i likovno djeluje u Splitu, Bolu i Zagrebu, često putujući svijetom, izlaže u Parizu, Los Angelesu, Chicagu, Torontu, Milanu, Padovi, Aosti, Frankfurtu, Bonnu, Hamburgu, St. Gallen i brojnim drugim svjetskim gradovima. Neumornim umjetničkim djelovanjem, kroz svoje slikarstvo kontekstualizira i reagira na trenutni duh vremena. Svoj likovni zanos, od povijesne umjetničke baštine pa sve do moderne i suvremene likovne umjetnosti, započeo je davno diveći se bogatstvu kulturnog nasljeđa. Tako Botterijev opus, uvijek duhovan, ponajprije sakralan, zasniva se na bremenitosti hrvatske povijesti. Josip Botteri Dini od svojih slikarskih početaka pa sve do danas, neprekidno stvara predan svom dubokom duhovnom nadahnuću evanđeljem, ostvarivši jedinstven opus unutar suvremene sakralne umjetnosti Hrvatske i svijeta.
Poslušajte intervju s majstorom Josipom:
Foto: Instagram @josipbotteridini